|
T.K. |
Składniki: - 6 żółtek - kilka plasterków wędzonego parzonego boczku (10 dag) - 5 dag masła - ewentualnie dodatki smakowe: szczypiorek, cebulka itp.
Na patelni rozgrzać masÅ‚o uważajÄ…c, aby go nie przypalić. Na tÅ‚uszczu uÅ‚ożyć plasterki boczku, a na nich (lub obok) – żółtka. Każde żółtko można nakÅ‚uć nożem, aby siÄ™ „rozpÅ‚ynęło”, ale niekoniecznie (wedÅ‚ug uznania). Smażyć na Å›rednim ogniu, aby masÅ‚o lekko siÄ™ pieniÅ‚o. Po kilku
minutach Å‚opatkÄ… przewrócić żółtka z boczkiem na drugÄ… stronÄ™, wyÅ‚Ä…czyć gaz i poczekać, aż masÅ‚o przestanie „bulgotać”. Posypać zieleninÄ… i zaraz podawać na stół, najlepiej na patelni. PotrawÄ™ polewać obficie usmażonym masÅ‚em, aby spożyć je w caÅ‚oÅ›ci. - jest to bardzo dobre, odżywcze i nie obciążajÄ…ce Å›niadanie, które dostarcza energii na wiele godzin, - znakomitym uzupeÅ‚nieniem Å›niadania jest dowolne pieczywo optymalne, wÅ‚asnego wypieku lub z PPH Janiccy, np. chleb orzechowy, paluszki serowe, chrupki kanapkowe (zob. zdjÄ™cia poniżej). Pieczywo takie można smarować masÅ‚em, maczać w gorÄ…cym tÅ‚uszczu z patelni lub też uÅ‚ożyć kawaÅ‚ki pieczywa na patelni obok żółtek oraz boczku i obsmażyć z obydwu stron na rumiano. Należy pamiÄ™tać, że dodatek pieczywa optymalnego spowoduje zmianÄ™ skÅ‚adu caÅ‚ej potrawy. - danie szczególnie polecane dla dzieci optymalnych, które we wczesnym okresie życia niezbyt chÄ™tnie spożywajÄ… biaÅ‚ko jaja, - biaÅ‚ka oczywiÅ›cie wykorzystujemy do wypieku chlebów biaÅ‚kowych, babek makowych oraz innych ciast i deserów optymalnych, a także jako dodatek do posiÅ‚ków dla zwierzÄ…t domowych (można je dodawać np. do wywarów z koÅ›ci, które gotujemy dla naszych zwierzÄ…t, ugotowane biaÅ‚ko można dodawać również do miÄ™snych karm różnego rodzaju – zarówno tych kupionych w sklepie lub też przygotowanych przez nas samych), - zamiast boczku można oczywiÅ›cie użyć dowolnej wÄ™dliny, najlepiej z ZM Krotoszyn pamiÄ™tajÄ…c, że spowoduje to zmianÄ™ w proporcji skÅ‚adników odżywczych.
100g zawiera:
B - 13,1 T - 50,7 W - 0,0 |
kaloryczność - 511 kcal |
B:T:W = 1 : 3,9 : 0,0 |
gotowej potrawy ok. 0,25 kg | |