Artykuły opublikowane

Słowo ludu (nr 8320) 22 września 1973r.
16-01-2004
T.K.

Długość życia zwierząt i człowieka.
Szacowne zdrowie (cz.III)

 U różnych gatunków zwierzÄ…t maksymalna dÅ‚ugość życia jest bardzo zróżnicowana, przedstawiciele tego samego gatunku, żyjÄ…cy nawet w podobnych warunkach Å›rodowiskowych, też nie jednakowo dÅ‚ugo żyjÄ…. Różnice w dÅ‚ugoÅ›ci życia u pokrewnych gatunków zwierzÄ…t bywajÄ… czÄ™sto bardzo duże. Gryzonie np. żyjÄ… stosunkowo krótko. Ale z jakich powodów wiewiórka żyje 10 razy dÅ‚użej od szczura?. Oba gatunki należą do tego samego rzÄ™du gryzoni, sÄ… podobnej wielkoÅ›ci, a różnica w maksymalnej dÅ‚ugoÅ›ci życia miÄ™dzy nimi jest ogromna. Jakie czynniki Å›rodowiskowe spowodowaÅ‚y wydÅ‚użenie życia u wiewiórki, a skrócenie u szczura? Czy można te czynniki poznać, czy można wnioski z nich wynikajÄ…ce zastosować u czÅ‚owieka?.



Ptaki przeważnie żyją dość krótko, ale np. sowy i sokoły mogą dożyć ponad 100 lat. Czy i jak różnią się od innych gatunków ptaków oraz które z tych różnic mają decydujący wpływ na ich znacznie dłuższą szansę przeżycia?
   Dlaczego żółw może żyć kilkaset lat , nie wykazujÄ…c przy tym objawów starzenia siÄ™, a czÅ‚owiek żyje znacznie krócej, przy czym wiele objawów przedwczesnego starzenia siÄ™ wystÄ™puje u niego już w okresie dzieciÅ„stwa?.

Różne narzÄ…dy czÅ‚owieka dojrzewajÄ… w różnym wieku. Niektóre osiÄ…gajÄ… dojrzaÅ‚ość u jednych ludzi  poniżej 12 roku życia, u innych dopiero w 18-20 roku życia. Kora mózgowa dojrzewa u ludzi w wieku 23-25 lat, a rdzeÅ„ krÄ™gowy peÅ‚nÄ… dojrzaÅ‚ość osiÄ…ga w wieku 40, a nawet 45 lat. Od kilku tysiÄ…cleci obserwuje siÄ™ przyspieszenie dojrzewania ludzi, nierównomierne przyspieszenie dojrzewania poszczególnych narzÄ…dów czÅ‚owieka. To przyspieszone dojrzewanie Å‚Ä…czy siÄ™ ze wzrostem przeciÄ™tnej wagi i wysokoÅ›ci ludzi, a także ze stopniowym upoÅ›ledzeniem ich sprawnoÅ›ci fizycznej i umysÅ‚owej, z ogromnym wzrostem zachorowaÅ„ na wiele chorób okreÅ›lanych mianem cywilizacyjnych, a również i ze skróceniem teoretycznej dÅ‚ugoÅ›ci życia czÅ‚owieka. Na podstawie wzrostu przeciÄ™tnej dÅ‚ugoÅ›ci życia ludzi w ostatnich latach powszechnie uważa siÄ™, że dÅ‚ugość życia ludzi wzrasta. Czy tak jest istotnie? Czy naprawdÄ™ żyjemy dÅ‚użej niż nasi przodkowie?

   Wzrost przeciÄ™tnej dÅ‚ugoÅ›ci życia w krajach o wysokiej stopie życiowej zostaÅ‚ osiÄ…gniÄ™ty tylko dziÄ™ki spadkowi Å›miertelnoÅ›ci wÅ›ród niemowlÄ…t. Co wiÄ™cej, wzrost przeciÄ™tnej dÅ‚ugoÅ›ci życia ludzi jest mniejszy niż by wynikaÅ‚o to ze spadku Å›miertelnoÅ›ci ludzi w mÅ‚odszych grupach wieku. DÅ‚ugość życia ludzi, którzy np. przeżyli 65 lat (w ciÄ…gu ostatnich 60 lat w USA), mimo postÄ™pów medycyny, higieny i epidemiologii, nie spadÅ‚a wcale, czyli faktycznie skróciÅ‚a siÄ™.

   W USA żyje obecnie okoÅ‚o 11 tysiÄ™cy ludzi w wieku ponad 100 lat, ale taki sam, lub wyższy odsetek, spotykano we wszystkich poprzednich okresach. R. Dubos, autor przetÅ‚umaczonej na jÄ™zyk polski książki pt. „CzÅ‚owiek, Å›rodowisko, adaptacja” obserwowaÅ‚ chorego, który zmarÅ‚ na zapalenie pÅ‚uc w 107,5 r. życia. Sekcja zwÅ‚ok zmarÅ‚ego wykazaÅ‚a, że serce miaÅ‚ silne i zdrowe, a tÄ™tnice prawidÅ‚owe. ObserwowaÅ‚ również czÅ‚owieka w wieku 150 lat. Starzec ten byÅ‚ niski, żylasty, zawsze pracowaÅ‚ fizycznie, a jego sprawność fizyczna i umysÅ‚owa byÅ‚a zdumiewajÄ…ca. Wg tego autora w r. 1635 przybyÅ‚ do Londynu Tomasz Parr, czÅ‚owiek w wieku 152 lat, na co posiadano wówczas niezbite dowody. „Przedstawiony królowi Karolowi I, stosownie karmiony i pojony, na skutek czego wkrótce zmarÅ‚”. Sekcja wykonana przez sÅ‚awnego Wiliama Harvesa wykazaÅ‚a, że wszystkie narzÄ…dy starego Parra byÅ‚y zupeÅ‚nie prawidÅ‚owe, nie stwierdzono nawet zwapnienia chrzÄ…stek żebrowych.

Dragenberg, duński marynarz i żołnierz, prowadził życie awanturnicze i niebezpieczne, żył 146 lat.

   W ZSRR najstarszy czÅ‚owiek, Szirak Muslimow, ukoÅ„czyÅ‚ 165 lat. Wg Glass najstarszym czÅ‚owiekiem na Ziemi jest mieszkaniec irlandzkiej wsi Kelus, Said Ali, liczÄ…cy blisko 200 lat. OżeniÅ‚ siÄ™ w 1795 roku.

   WedÅ‚ug Platona, Ksenofonta i Pitagorasa przodkowie Greków, Pelazgowie żyli co najmniej po 200 lat, do koÅ„ca życia zachowywali zdrowie i sprawny umysÅ‚. W 40 roku życia byli uważani za dojrzaÅ‚ych, w 70 byli dopiero w peÅ‚ni siÅ‚.

   Wg Legranda i Frenkla przeciÄ™tny wiek w chwili zgonu, obliczony dla 190 znakomitych mężów epoki klasycznej starożytnoÅ›ci wynosiÅ‚ 71,9 lat. Dla 489 znakomitych osób zmarÅ‚ych w pierwszym dziesiÄ™cioleciu XX wieku wynosiÅ‚ 71 lat. Mimo, że w XIX i XX wieku ilość szkodliwych czynników Å›rodowiskowych zagrażajÄ…cych życiu ludzi mÄ…drych w porównaniu do starożytnoÅ›ci znacznie siÄ™ zmniejszyÅ‚a, to dÅ‚ugość życia tych ludzi nie zwiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ a raczej skróciÅ‚a. Jeszcze 2000lat temu za czÅ‚owieka w peÅ‚ni dojrzaÅ‚ego uważano czÅ‚owieka ponad 30-letniego. Mojżesz po wyprowadzeniu Izraelitów z Egiptu potrzebowaÅ‚ 40 lat, aby w surowych warunkach i na dobrej diecie wychować pokolenie silnych i drapieżnych wojowników. WÅ‚aÅ›nie 40 lat byÅ‚o potrzeba, by dzieci dojrzaÅ‚y, ale też żeby wojownicy byli mÅ‚odzi, bo tylko mÅ‚odych można byÅ‚o namówić do walki. W owych czasach czÅ‚owiek dojrzewaÅ‚ w 40 r. życia, stÄ…d teoretyczna dÅ‚ugość życia mogÅ‚a siÄ™gać 40+5-6 razy 40, czyli okoÅ‚o 240-280 lat. Liczby te tÅ‚umaczÄ… przyczynÄ™ dÅ‚ugiego życia biblijnych wodzów i kapÅ‚anów, którzy mieli wiÄ™ksze możliwoÅ›ci wykorzystania do koÅ„ca swej teoretycznej szansy przeżycia, dziÄ™ki lepszym warunkom Å›rodowiskowym, wynikajÄ…cym z ich pozycji spoÅ‚ecznej.

   Dojrzewanie rdzenia krÄ™gowego u współczesnego czÅ‚owieka(najstarszej i najmniej podatnej na wpÅ‚ywy Å›rodowiska części ukÅ‚adu nerwowego) dopiero po 40 r. życia pozwala sÄ…dzić, że kiedyÅ›, gdy czÅ‚owiek dojrzewaÅ‚ dopiero po 40r. życia, jego dÅ‚ugość życia mogÅ‚a siÄ™gać nawet 300 lat. Z powodu pogarszania siÄ™ warunków Å›rodowiskowych, stopniowo skracaÅ‚ siÄ™ okres wzrostu i dojrzewania czÅ‚owieka, przyspieszaÅ‚o dojrzewanie jego narzÄ…dów, szczególnie narzÄ…dów bardziej podatnych na wpÅ‚ywy zmieniajÄ…cego siÄ™ Å›rodowiska, skracaÅ‚a siÄ™ i nadal siÄ™ skraca teoretyczna i faktyczna dÅ‚ugość życia ludzi. Z drugiej strony badania antopologiczne szczÄ…tków czÅ‚owieka przedhistorycznego wskazujÄ…, że przeciÄ™tna dÅ‚ugość życia byÅ‚a wówczas niska, że bardzo maÅ‚o ludzi dożywaÅ‚o 60 lat.

Wnioski wyciągnięte na podstawie szczątków kośćca mogą być fałszywe w samym założeniu, gdyż w badaniach określa się wiek kostny na podstawie porównania z wiekiem kostnym współczesnego człowieka, co musi budzić poważne zastrzeżenia. Obecnie człowiek dojrzewa znacznie wcześniej, a jego układ kostny dojrzewa i starzeje się znacznie szybciej od wieku innych narządów. Współczesna 11-letnia otyła dziewczynka ma wiek kostny 18-letniej współczesnej kobiety i gdyby zmarła, to antropolog określiłby jej wiek na podstawie kośćca zgodnie ze stanem faktycznym dla wieku kostnego, czyli na 18 lat.

  Czaszka czÅ‚owieka sprzed kilku tysiÄ™cy lat nawet ponad 100-letniego, może mieć cechy charakterystyczne dla współczesnego 30-letniego czÅ‚owieka. ChrzÄ…stki żebrowe kostniejÄ… u czÅ‚owieka w wieku 40-50 lat. Jaki byÅ‚ wiek kostny ponad 150-letniego starego Parra, skoro Wiliam Harvey stwierdziÅ‚, że jego chrzÄ…stki nie byÅ‚y zwapniaÅ‚e, a nie ma podstaw, by nie wierzyć temu skrupulatnemu i mÄ…dremu lekarzowi?

   W latach 20 w Polsce poborowi w czasie sÅ‚użby wojskowej roÅ›li przeciÄ™tnie o 3-4 cm. Obecnie np. w wojskach powietrzno-desantowych żoÅ‚nierze po 2 latach sÅ‚użby na skutek przedwczesnego starzenia siÄ™ chrzÄ…stek zmniejszajÄ… siÄ™ przeciÄ™tnie o prawie 1cm.

   U coraz wiÄ™kszej liczby dzieci i w coraz  mÅ‚odszym wieku wystÄ™pujÄ… trzeszczenia podczas ruchów stawowych, a przecież to nic innego, jak przedwczesne starzenie siÄ™ chrzÄ…stek i poczÄ…tek zmian zwyrodnieniowych stawów. Warunki Å›rodowiskowe w jakich żyje współczesny czÅ‚owiek sÄ… niekorzystne i nadal pogarszajÄ… siÄ™. Tzw. szkodliwoÅ›ci współczesnej cywilizacji, które uważa siÄ™ za najbardziej szkodliwe dla czÅ‚owieka sÄ… w rzeczywistoÅ›ci maÅ‚o istotne. Bez współczesnej techniki, tempa życia, stresów, zatrucia Å›rodowiska, te naprawdÄ™ szkodliwe czynniki oddziaÅ‚ywaÅ‚y na ludzi w przeszÅ‚oÅ›ci wielokrotnie, one to spowodowaÅ‚y upadek cywilizacji starożytnego Egiptu, Gracji czy Rzymu, one wreszcie byÅ‚y przyczynÄ… degeneracji klasy panujÄ…cej w Polsce w czasach saskich i upadku paÅ„stwa polskiego. O tym, jakie to czynniki i jak z nimi walczyć, napiszÄ™ w nastÄ™pnym artykule.

 

Jan Kwaśniewski.

źr.inf. archwum dr-a J.K.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski