Artykuły opublikowane

Słowo ludu (nr 8332) 6 października 1973r.
19-01-2004
T.K.

Odżywianie a ewolucja człowieka.
Szacowne zdrowie (cz. V)

    W okresie pasterskim teoretyczna i faktyczna dÅ‚ugość życia ludzi byÅ‚a najdÅ‚uższa. PeÅ‚nowartoÅ›ciowe pożywienie regularnie dostarczane stworzyÅ‚o dla ludzi optymalne możliwoÅ›ci rozwoju, zapewniÅ‚o wysokÄ… sprawność fizycznÄ…, umożliwiaÅ‚o optymalny rozwój centralnego ukÅ‚adu nerwowego, chroniÅ‚o przed chorobami.

   ZaistniaÅ‚y wówczas korzystne warunki dla dalszego rozwoju ludzkoÅ›ci. PostÄ™p ten byÅ‚ możliwy tylko przez zmianÄ™ dotychczasowego trybu życia, rozwój osadnictwa, powstawanie wiÄ™kszych ludzkich, stopniowÄ… specjalizacjÄ™ grup ludnoÅ›ci, rozwój pisma, narzÄ™dzi.



Życie osiadłe stworzyło nowe problemy, które trzeba było rozwiązać. Powstawały wynalazki, rozwijała się nauka. Najtrudniejszym zadaniem było zapewnienie żywności dla dużych skupisk ludzkich.

   W wielu starożytnych cywilizacjach istniaÅ‚y miasta liczÄ…ce kilkadziesiÄ…t i wiÄ™cej tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców. Zapewnienie wszystkim mieszkaÅ„com pożywienia pochodzenia zwierzÄ™cego byÅ‚o w ówczesnych warunkach teoretycznie niemożliwe. Brak dróg, transportu, paszy dla bydÅ‚a w pobliżu miast, w klimacie gorÄ…cym powodujÄ…cym szybkie psucie siÄ™ produktów zwierzÄ™cych, powodowaÅ‚y konieczność szukania innych źródeÅ‚ żywnoÅ›ci dla ludzi, żywnoÅ›ci, którÄ… można byÅ‚o dÅ‚użej przechowywać. Przy niskiej kulturze rolnej duże skupiska ludzkie mogÅ‚y powstawać jedynie w rejonach o najżyźniejszych glebach w klimacie pozwalajÄ…cym na uzyskanie czÄ™stych zbiorów. Ludzie zaczÄ™li spożywać produkty pochodzenia roÅ›linnego tylko z powodu niedoboru produktów zwierzÄ™cych. Produkty pochodzenia roÅ›linnego, dla czÅ‚owieka odżywiajÄ…cego siÄ™ pokarmami zwierzÄ™cymi, sÄ… bardzo niesmaczne i taki czÅ‚owiek spożywa je tylko w ostatecznoÅ›ci. Å»adne plemiona pierwotne nie pozostajÄ… na diecie roÅ›linnej. Eskimosi zawsze gardzili produktami roÅ›linnymi, spożywali je tylko w warunkach dÅ‚ugotrwaÅ‚ego gÅ‚odu, (nie chorowali też oni na żadne choroby cywilizacyjne). Zapas energii i przyzwyczajeÅ„ żywieniowych z okresu pasterskiego doprowadziÅ‚ w szeregu kultur starożytnych do ogromnego rozwoju nauki. Wiele problemów rozwiÄ…zanych w starożytnoÅ›ci przez tysiÄ…clecia czekaÅ‚o na powtórne odkrycie, niektórych nie potrafiono dotychczas rozwiÄ…zać. Nadal korzystamy z doÅ›wiadczeÅ„ starożytnych kultur, wiÄ™kszość nauk swój poczÄ…tek i rozwój zawdziÄ™cza starożytnym myÅ›licielom. Problemy, które udaÅ‚o im siÄ™ rozwiÄ…zać, przy praktycznie żadnych, w porównaniu do współczesnych możliwoÅ›ciach technicznych zadziwiajÄ… nas i zmuszajÄ… do zastanowienia w jaki sposób potrafili oni wyciÄ…gać tak trafne wnioski, na podstawie tak ograniczonych możliwoÅ›ciach obserwacji. Wszystko co osiÄ…gnÄ™li, osiÄ…gnÄ™li tylko dziÄ™ki wyjÄ…tkowym możliwoÅ›ciom swych mózgów, nie potrafili jednak zapobiec tragedii spowodowanej zmianÄ… sposobu odżywiania ludzi, choć bardzo dobrze znali wpÅ‚yw różnych produktów spożywczych na czÅ‚owieka. Przepisy dietetyczne podawane byÅ‚y najczęściej w formie różnych nakazów i zakazów religijnych i spotykamy je we wszystkich religiach. Czym lepszÄ… dietÄ™ uÅ‚ożyli prawodawcy religijni dla okreÅ›lonej grupy ludzi, tym mniej niekorzystnie przebiegaÅ‚a dalsza ewolucja tych ludzi. CzÅ‚owiek wprowadziÅ‚ do swego jadÅ‚ospisu stopniowo coraz wiÄ™cej produktów roÅ›linnych, coraz to nowych, nauczyÅ‚ siÄ™ przetwarzać te produkty na pokarmy smaczne, pozwalajÄ…ce oszukać zmysÅ‚ smaku, ale nie swój organizm.

Szkodliwego wpływu tych produktów na człowieka prawodawcy religijni, nie znając tych produktów, nie mogli wyłączyć w swych nakazach, stąd ochronne działanie tych zaleceń, ostatnio nie przestrzeganych, praktycznie przestało działać.

     Genialny myÅ›liciel starożytny Herodot powiedziaÅ‚: „Z potraw, które siÄ™ zjada powstajÄ… wszystkie choroby ludzkie”.

   Miliony naukowców przy ogromnych nakÅ‚adach i niewspółmiernych możliwoÅ›ciach technicznych nie potrafiÅ‚o odkryć dotychczas tej najważniejszej dla ludzkoÅ›ci prawdy. Efekt – czÅ‚owiek jest bardziej chory i zdegenerowany niż jakiekolwiek inne organizmy żywe. Jeden z czoÅ‚owych dietetyków w dyskusji po ukazaniu siÄ™ jednego z moich artykułów napisaÅ‚, że wyniki żywienia wielu milionów ludzi wg wskazaÅ„ nauki o żywieniu sÄ… dobre. Gdy w rozmowie zapytaÅ‚em go jacy sÄ… to ludzie i gdzie ich można znaleźć, nie potrafiÅ‚ udzielić odpowiedzi.

   ZwierzÄ™ta w stanie naturalnym odżywiajÄ… siÄ™ przez szereg pokoleÅ„ w podobny sposób, ewentualne zmiany w ich diecie sÄ… bardzo niewielkie i zachodzÄ… bardzo powoli. ZwierzÄ™ta nie potrafiÄ… przetwarzać produktów, nie zmieniÅ‚y swej diety tak radykalnie i w tak krótkim czasie, jak zrobiÅ‚ to czÅ‚owiek. Hodowane przez czÅ‚owieka, czÄ™sto odżywiane sÄ… inaczej, znacznie częściej też z tego powodu chorujÄ….

   Jedynym wyjÄ…tkiem wÅ›ród zwierzÄ…t jest szczur wÄ™drowny. OjczyznÄ… jego jest Półwysep Skandynawski. Szczur byÅ‚ zwierzÄ™ciem drapieżnym, miÄ™sożernym, na co wskazuje jego budowa i wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci Å›rodowiska w jakim żyÅ‚. Liczebność tego gatunku ograniczona byÅ‚a możliwoÅ›ciami Å›rodowiska i byÅ‚a niewielka. Niedobór pożywienia, na jaki czÄ™sto bywajÄ… narażone zwierzÄ™ta miÄ™sożerne, spowodowaÅ‚ u szczura, podobnie jak w przeszÅ‚oÅ›ci u ludzi, konieczność szukania innych źródeÅ‚ pożywienia, które ten gatunek znalazÅ‚ w postaci zboża, sprowadzanego i magazynowanego na Półwyspie Skandynawskim kilkaset lat temu.

Zmiana sposobu odżywiania spowodowana brakiem pokarmów pochodzenia zwierzęcego spowodowała u szczura podobnie jak i u ludzi, eksplozję demograficzną i opanowanie w krótkim czasie wszystkich kontynentów. Czynniki, które spowodowały te zmiany, były podobne u szczurów i u ludzi, efekty tych zmian są również podobne. Stąd szczur jest najlepszym , najchętniej wykorzystywanym zwierzęciem w badaniach naukowych, a reakcja człowieka na różne leki i czynniki środowiskowe jest bardzo zbliżona do reakcji spotykanych u szczura. Prawa, jakie rządzą w szczurzym społeczeństwie, są odmienne niż u wszystkich innych gatunków, a bardzo zbliżone do spotykanych u współczesnego człowieka.

 

Jan Kwaśniewski

źr.inf. archwum dr-a J.K.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski