Dieta Optymalna

Cukrzyca
22-01-2004
T.K.

Ciechocinek 1989.07.10

 Motto: - Z potraw które siÄ™ zjada powstajÄ… wszystkie choroby ludzkie – Herodot.

 Przyczynowe leczenie cukrzycy.
(Akademia Zdrowia Arkadia. Dyrektor:  lek. med. Jan KwaÅ›niewski)

 SÅ‚owa kluczowe: cukrzyca jest uleczalna.

   W warunkach naturalnych u zwierzÄ…t cukrzyca nie wystÄ™puje. Tylko u czÅ‚owieka, psów i trzody chlewnej spotyka siÄ™ cukrzycÄ™.

   PrzyczynÄ… naczelnÄ… cukrzycy,



 jak i prawie wszystkich innych chorób niszczÄ…cych gatunek ludzki, jest tak zwany grzech pierworodny, a Å›ciÅ›lej wprowadzenie do szerokiego spożycia produktów, bez użycia ognia, dla czÅ‚owieka niejadalnych. Przy doborze pokarmów czÅ‚owiek smakiem kierować siÄ™ nie może, bowiem obróbka kulinarna, zmieniajÄ…c smak potraw, pozbawiÅ‚a czÅ‚owieka naturalnego instynktu, chroniÄ…cego prawie bezbÅ‚Ä™dnie wszystkie inne gatunki przed spożywaniem szkodliwych pokarmów. JeÅ›li czÅ‚owiek chce być zdrowym, mieć zdrowÄ… czynność umysÅ‚u, umieć odróżniać dobro od zÅ‚a, przyczynowo usunąć wszystkie choroby i wszystkie inne nieszczęścia trapiÄ…ce od tysiÄ™cy lat zdegenerowany gatunek ludzki, nieszczęścia majÄ…ce swÄ… przyczynÄ™ wyższÄ… w powszechnie patologicznej czynnoÅ›ci umysłów ludzkich, przy doborze pokarmów musi kierować siÄ™ wiedzÄ….

   Badacze, powszechnie przeceniajÄ…cy znaczenie czynników genetycznych, wydajÄ… siÄ™ nie dostrzegać wpÅ‚ywów Å›rodowiska na czynność genów. Nie pamiÄ™tajÄ… o tym, że uaktywnienie genu i wytwarzanie okreÅ›lonych enzymów, w okreÅ›lonym czasie jest zależne od substratów.  Brak substratów uniemożliwia dziaÅ‚anie genów. Nadmiar okreÅ›lonych substratów wymusza nadmiernÄ… produkcjÄ™ enzymów.

   Brak wÄ™glowodanów w diecie blokuje wytwarzanie insuliny i wielu innych enzymów.

   Nadmiar wÄ™glowodanów w diecie, w stosunku do spożytego równolegle biaÅ‚ka, przy niskiej na ogół wartoÅ›ci biologicznej biaÅ‚ek pochodzenia roÅ›linnego jest przyczynÄ… nadmiernego wytwarzania insuliny. Organizm jest wówczas zmuszony do wytwarzania przeciwciaÅ‚ niszczÄ…cych komórki wytwarzajÄ…ce insulinÄ™, co prowadzi do powstania cukrzycy typu I, insulinozależnej.

   Cukrzyca typu II spowodowana jest okreÅ›lonym, ale innym skÅ‚adem diety. U tych ludzi głównym źródÅ‚em energii stajÄ… siÄ™ tÅ‚uszcze dostarczane w pokarmie, lub (i) wytwarzane z wÄ™glowodanów. Gdy organizm nie potrafi w okreÅ›lonym przypadku przetworzyć dostarczonych wÄ™glowodanów na tÅ‚uszcze i cholesterol, nie przetworzone wÄ™glowodany stajÄ… siÄ™ niepotrzebnym, szkodliwym balastem, wzrasta ich poziom we krwi, sÄ… wydalane z moczem. Organizm otrzymujÄ…cy w pożywieniu tÅ‚uszcze i wÄ™glowodany w okreÅ›lonych proporcjach, zawsze spali tÅ‚uszcze, a wÄ™glowodany musi przetworzyć, bÄ…dź wydalić z moczem. Å»aden kierowca dysponujÄ…c benzynÄ… i wÄ™glem z dodatkiem wody nie wyleje benzyny, nie bÄ™dzie stosowaÅ‚ jako paliwa wÄ™gla z wodÄ…. Å»aden organizm otrzymujÄ…cy w pożywieniu tÅ‚uszcze i wÄ™glowodany, nie bÄ™dzie wydalaÅ‚ tÅ‚uszczów, zawsze bÄ™dzie usuwaÅ‚ paliwo gorsze. Å»adne zwierzÄ™, żaden czÅ‚owiek nie choruje na tÅ‚uszczycÄ™; wielu ludzi choruje na cukrzycÄ™.

   Podawana u chorych na cukrzycÄ™ insulina, czy doustne leki wymuszajÄ…ce wytwarzanie insuliny przez organizm, zmniejszajÄ… objawy choroby, ale jej nie leczÄ…. Ponieważ insulina, zwÅ‚aszcza u chorych na cukrzycÄ™ typu II, znacznie bardziej pobudza cykl pentozowy przemiany glukozy, zmusza organizm w ten sposób do nadmiernej syntezy cholesterolu w różnych tkankach, w tym w komórkach Å›cian tÄ™tnic. „Leczenie” cukrzycy insulinÄ… i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi zawsze znacznie przyspiesza postÄ™py miażdżycy.

 

Przyczynowe leczenie cukrzycy polega na wprowadzeniu żywienia optymalnego, czyli zabezpieczeniu rzeczywistych potrzeb organizmu ludzkiego. Cukrzyca typu I, insulinozależna, ze względu na trudny dla organizmu okres przejściowy, nie nadaje się do przyczynowego leczenia w warunkach ambulatoryjnych. Do czasu opracowania zasad postępowania w okresie przejściowym, co należałoby możliwie szybko uczynić w warunkach klinicznych, leczenie przyczynowe cukrzycy typu I nie powinno być stosowane ambulatoryjnie.

   Å»ywienie optymalne polega na utrzymaniu proporcji miÄ™dzy biaÅ‚kiem, tÅ‚uszczem i wÄ™glowodanami jak 1: 3-4 : do 0,6 wyrażonych w stosunkach wagowych w diecie dobowej. Stosuje siÄ™ biaÅ‚ko najwyższej wartoÅ›ci biologicznej, tÅ‚uszcze głównie pochodzenia zwierzÄ™cego, maksymalnie uwodornione, podawane najlepiej w produktach naturalnych, wÄ™glowodany w postaci skrobi. Nie stosuje siÄ™ ograniczeÅ„ kalorycznych, surowce spożywcze maksymalnie siÄ™ przetwarza w obróbce kulinarnej w myÅ›l zasady znanej już Pliniuszowi – „Korzystniej jest, w jakikolwiek bÄ…dź sposób, zmniejszać to, co by żoÅ‚Ä…dek obciążaÅ‚o.” Każda obróbka kulinarna produktów na surowo dla czÅ‚owieka jadalnych, poprawia wartość tych produktów, jest wstÄ™pnym trawieniem poza organizmem, pozwala na oszczÄ™dność biaÅ‚ka, energii i innych skÅ‚adników w organizmie.

Powyższe dotyczy tylko produktów spożywanych przez drapieżniki, w tym produktów możliwych do spożycia przez człowieka s tanie surowym, czyli tylko tych, które służą za pokarm dla zwierząt drapieżnych.

   Z produktów roÅ›linnych czÅ‚owiek w stanie surowym może spożywać praktycznie tylko orzechy, sÅ‚onecznik, migdaÅ‚y, czy pestki dyni, czyli produkty o skÅ‚adzie zbliżonym do produktów pochodzenia zwierzÄ™cego, zawierajÄ…ce biaÅ‚ko i tÅ‚uszcz z przewagÄ… tÅ‚uszczu.

   Produkty dla czÅ‚owieka na surowo niejadalne, sÄ… dla niego zawsze niejadalne, niezależnie od ich przetworzenia. CzÅ‚owiek spożywajÄ…cy te produkty zdrowym być nie może , a czynność jego umysÅ‚u musi być zawsze patologicznÄ….

   Przyczynowe leczenie cukrzycy żywieniem optymalnym trwa od tygodnia do 8 tygodni, w zależnoÅ›ci od wieku chorego, stosowanych dawek leków i dotychczasowego skÅ‚adu diety.

   Po wprowadzeniu żywienia optymalnego organizm spala niepotrzebne już enzymy cyklu heksozowego i pentozowego, enzymy sÅ‚użące do syntezy tÅ‚uszczów, czy cholesterolu. U czÅ‚owieka dorosÅ‚ego ogólna waga tych enzymów (biaÅ‚ka) może wynosić kilka kilogramów. OkoÅ‚o poÅ‚owy tych enzymów w procesie ich spalania może być przetworzona na glukozÄ™.

Z tej przyczyny, praktyczne wyłączenie węglowodanów z diety przy żywieniu optymalnym nie powoduje natychmiastowego wyleczenia cukrzycy, a wyleczenie następuje wówczas, gdy organizm przestaje wytwarzać glukozę z własnych białek.

W Akademii Zdrowia Arkadia przebywało w okresie 2 tygodni 74 chorych na cukrzycę typu II (28-K i 46-M) w wieku od 27 do 81 lat, chorujących na cukrzycę od 1 do 18 lat, średnio 6,2 roku. Średni wiek zachorowania na cukrzycę wynosił 53,5 lat u kobiet i 47,4 lat u mężczyzn.

Wszyscy chorzy na cukrzycę przyjmowali leki: 11 chorych przyjmowało insulinę w dawce od 36 do 60 j. Średnio 48 jednostek.

Pozostali przyjmowali doustne leki przeciwcukrzycowe u dawce od 1 do 7 tabletek, średnio 3,1 tabletki (euclamin, diabetol, phenphormin, inne preparaty).

Wszyscy chorzy otrzymywali standardowe żywienie optymalne.

Od pierwszego dnia pobytu u 8 chorych prowadzonych na insulinie wprowadzono doustne leki p-cukrzycowe w dawce 50% niższej, niżby to wynikało z dotychczasowych potrzeb, u 3 pozostałych zmniejszono dawkę insuliny o połowę, pod koniec pobytu 2/3 wstępnej dawki.

U 40 chorych, przyjmujących od 1 do 3 tabletek leki odstawiono w pierwszym dniu pobytu, u pozostałych 21 chorych ilość przyjmowanych leków zmniejszono o połowę. W okresie dwóch tygodni pobytu nie zaobserwowano u żadnego chorego objawów świadczących o wzroście poziomu glukozy we krwi. U jednego chorego, po 3 zawałach, w 7 dniu wystąpiły objawy hypoglicemii, które ustąpiły po odstawieniu leków przeciwcukrzycowych.

   W poczÄ…tkowym okresie badano cukier we krwi w 12 dniu pobytu. U 14 chorych poziom cukru we krwi po 12 dniach wynosiÅ‚ Å›rednio 135mg% ( od 70 do 204). U żadnego z chorych nie stwierdzono wydalania cukru z moczem.

   U nastÄ™pnych chorych poziomu cukru we krwi nie badano wychodzÄ…c z zaÅ‚ożenia, że czasokres pobytu jest zbyt krótki, by można byÅ‚o uzyskiwać w tym czasie wyleczenie cukrzycy w każdym przypadku. Z chorymi utrzymywano kontakt. Badali oni poziom cukru we krwi w miejscach zamieszkania, Å›rednio co 10 dni. Po 2 miesiÄ…cach od wprowadzenia żywienia optymalnego byli chorzy mieli poziom cukru w normie i nie używali leków przeciwcukrzycowych. Dalsze stosowanie żywienia optymalnego jest równoznaczne z wyleczeniem cukrzycy w każdym przypadku. Bardzo niska podaż wÄ™glowodanów w diecie, przy żywieniu optymalnym, praktycznie uniemożliwia zachorowanie na cukrzycÄ™.

   Å»ywienie optymalne jest przyczynowym leczeniem nie tylko w cukrzycy. Po jego wprowadzeniu wystÄ™puje szybka i radykalna przebudowa organizmu, szybka poprawa sprawnoÅ›ci ogólnej , szybka i znaczna poprawa wydolnoÅ›ci serca i wieÅ„cowej, szybkie ustÄ™powanie chorób. WystÄ™puje szybka, radykalna i korzystna zmiana w czynnoÅ›ci umysÅ‚u.

   PrzykÅ‚adem kompleksowego, korzystnego wpÅ‚ywu żywienia optymalnego na organizm ciężko chorego (miażdżyca naczyÅ„ wieÅ„cowych i tÄ™tnic koÅ„czyn dolnych, cukrzyca) jest wypowiedź chorego:

- Od 15 lat chorowałem na cukrzycę. Od 4 lat byłem na insulinie. W międzyczasie miałem dwa zawały serca, byłem operowany na serce, otrzymałem 4 baypassy.

Po operacji czułem się dobrze, ale musiałem zażywać dużo tabletek. Bez bólu mogłem przejść 100-200 m. A teraz mogę chodzić dwa do pięciu kilometrów i więcej i nie czuję zmęczenia. Po 1 tygodniu stosowania diety optymalnej miałem cukier w normie 70 mg% we krwi, w moczu nic. Odstawiłem insulinę. Po przyjeździe do Akademii Zdrowia odstawiłem wszystkie leki, których do przyjazdu do Ciechocinka używałem 26 tabletek dziennie. Używając tyle tabletek, miałem bóle żołądka. Jak przestałem brać tabletki bóle żołądka ustąpiły. Cukrzycy nie mam, bóle w okolicy serca ustąpiły, bóle palców kończyn dolnych ustąpiły...

J.R.

 

   Przed kilkoma laty spoÅ‚eczny koszt cukrzycy w Polsce oceniano na 400 miliardów zÅ‚otych rocznie. Obecnie jest o wiele wyższy. Przyczynowe wyleczenie chorych na cukrzycÄ™ w Polsce dodatkowo przyniesie znaczne korzyÅ›ci materialne.

Za najpilniejsze należy uważać opracowanie zasad postępowania z chorymi na cukrzycę typu I i przyczynowe wyleczenie tych chorych z cukrzycy.

 

Wnioski:

  1. Przyczyną naczelną cukrzycy typu I jest zbyt duża zawartość węglowodanów w diecie w stosunku do podawanego białka, przy niskiej jego wartości biologicznej.
  2. PrzyczynÄ… naczelnÄ… cukrzycy typu II  jest inny skÅ‚ad diety, w której głównym źródÅ‚em energii stajÄ… siÄ™ tÅ‚uszcze, a dostarczane równoczeÅ›nie wÄ™glowodany przekraczajÄ… możliwoÅ›ci organizmu peÅ‚nego ich spalenia, czy przetworzenia.
  3. Żywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym w cukrzycy typu II.
  4. Przyczynowe leczenie cukrzycy typu I będzie możliwe po opracowaniu zasad postępowania z tymi chorymi w warunkach przejściowych.
  5. Średni wiek zachorowania na cukrzycę u chorych mężczyzn był o ponad 5 lat niższy niż u kobiet.

                                                                            lek. med. Jan KwaÅ›niewski

źr.inf. archwum dr-a J.K.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski