Dieta Optymalna

Nadciśnienie.
23-01-2004
T.K.

Ciechocinek 1989.07.13.

Motto: Organizm zwierzÄ™cia (i czÅ‚owieka - przyp. autora) można przyrównać do paÅ„stwa dobrze rzÄ…dzonego – Arystoteles

Przyczynowe leczenie nadciśnienia.
(Akademia Zdrowia Arkadia. Dyrektor: lek. med. Jan Kwaśniewski)

Słowa kluczowe: nadciśnienie jest uleczalne.

   Wszystkie zjawiska zachodzÄ… zgodnie z prawem powiÄ…zania przyczyny ze skutkiem, a każda choroba ma swojÄ… przyczynÄ™. Å»adne zjawisko i żadna choroba nie może powstać samoistnie. Również nadciÅ›nienie, okreÅ›lane jako samoistne musi mieć i rzeczywiÅ›cie ma swojÄ… przyczynÄ™.



   Gatunek ludzki i wszystkie inne gatunki, zostaÅ‚y uksztaÅ‚towane przez Å›rodowisko, głównie przez odżywianie. Również ukÅ‚ad zaopatrzenia tkanek i narzÄ…dów w skÅ‚adniki budulcowe, zamienne, energetyczne, tlen i wszystkie inne ważne skÅ‚adniki zostaÅ‚ dostosowany do okreÅ›lonego skÅ‚adu pożywienia. SÄ… tkanki uprzywilejowane w dostÄ™pie do zaopatrzenia i sÄ… w tym wzglÄ™dzie upoÅ›ledzone.

   W przypadku niekorzystnej zmiany w odżywianiu (u czÅ‚owieka tak zwany grzech pierworodny) narzÄ…dy uprzywilejowane potrafiÄ… poprawić swe zaopatrzenie kosztem reszty organizmu i z zasady to czyniÄ…. Mózg, nerki i niektóre gruczoÅ‚y dokrewne czÄ™sto wymuszajÄ… poprawÄ™ swego zaopatrzenia powodujÄ…c w skutku okreÅ›lonÄ… chorobÄ™.

   Niekorzystne odżywianie pogarsza zaopatrzenie najbardziej w tkankach najsÅ‚abiej odżywionych, podobnie jak w spoÅ‚eczeÅ„stwie, w kryzysie, wszelkie niedobory dotyczÄ… najbardziej najbiedniejszych, a stosunkowo najmniej dotykajÄ… rzÄ…dzÄ…cych.

„RzÄ…d (mózg) zawsze siÄ™ wyżywi”, ale już od kilkunastu tysiÄ™cy lat żaden rzÄ…d w żadnym kraju  nie potrafiÅ‚ wyżywić siÄ™ prawidÅ‚owo. WyjÄ…tkami byli, z pewnym ograniczeniem, kapÅ‚ani sumeryjscy, kapÅ‚ani egipscy i rabini.

   NaczelnÄ… przyczynÄ… nadciÅ›nienia jest okreÅ›lony, nieprawidÅ‚owy skÅ‚ad diety, wymuszajÄ…cy przewagÄ™ ukÅ‚adu sympatycznego, szczególnie w części unerwiajÄ…cej naczynia tÄ™tnicze, czemu towarzyszy nadmierne wytwarzanie katecholamin i innych zwiÄ…zków zwężajÄ…cych tÄ™tnice, a ponadto wymuszona skÅ‚adem diety przemiana wÄ™glowodanów w cyklu heksozowym i spalanie wolnych kwasów tÅ‚uszczowych w nadmiernej iloÅ›ci, zwÅ‚aszcza w czasie stressu. BezpoÅ›rednio „winnym” nadciÅ›nienia tÄ™tniczego samoistnego jest centralny ukÅ‚ad nerwowy, bowiem pogorszenie zaopatrzenia tkanek opisywane w nadciÅ›nieniu, nie dotyczy centralnego ukÅ‚adu nerwowego, a zwiÄ…zki naczyniozwężajÄ…ce, wytwarzane przez organizm w nadciÅ›nieniu, nie dziaÅ‚ajÄ… na tÄ™tnice mózgowe.

   Organizm czÅ‚owieka odżywiajÄ…cego siÄ™ nieprawidÅ‚owo, nawet przy wysokim ciÅ›nieniu, nie może zapewnić dla mózgu zapotrzebowania warunkujÄ…cego zdrowÄ… czynność umysÅ‚u. U chorych na nadciÅ›nienie, u których po wylewie nie obserwuje siÄ™ spadku ciÅ›nienia krwi nie dochodzi do istotnych zaburzeÅ„ w czynnoÅ›ci umysÅ‚u. Powyższe obserwacje potwierdzajÄ… rolÄ™ centralnego ukÅ‚adu nerwowego w powstawaniu nadciÅ›nienia.

   Organizm czÅ‚owieka zawsze stara siÄ™ pracować najbardziej ekonomicznie. Czym lepsze otrzymuje on zaopatrzenie, tym mniej potrzebuje tlenu, tym sprawniej pracuje, tym pod niższym ciÅ›nieniem rozprowadza do tkanek substancje odżywcze i tlen. Najniższe ciÅ›nienie u mężczyzn opisywano w wieku 85-90 lat, oczywiÅ›cie u tych, którzy żywili siÄ™ na tyle korzystnie, by ten wiek osiÄ…gnąć.

   WiÄ™kszość leków stosowanych w nadciÅ›nieniu dziaÅ‚a przez hamowanie przewagi ukÅ‚adu sympatycznego, powodujÄ…c w efekcie zmniejszenie wytwarzania katecholamin i innych ciaÅ‚ czynnych towarzyszÄ…cych przewadze ukÅ‚adu sympatycznego, zmniejsza ilość glukozy spalanej w cyklu heksozowym , zmniejsza wytwarzanie i spalanie wolnych kwasów tÅ‚uszczowych, pobudza cykl pentozowy oraz syntezÄ™ i spalanie trójglicerydów, zwiÄ™ksza w efekcie syntezÄ™ cholesterolu  i przyspiesza rozwój miażdżycy.

   Podobnie dziaÅ‚ajÄ… wszystkie leki i czynniki Å›rodowiskowe hamujÄ…ce ukÅ‚ad sympatyczny, bÄ…dź pobudzajÄ…ce ukÅ‚ad parasympatyczny: beta blokery, glikozydy nasercowe, hormony sterydowe, doustne Å›rodki antykoncepcyjne, nadmiar wapnia, witaminy D, witaminy C, niedobór magnezu, czy witaminy B1 , papierosy w dawce powyżej 40 sztuk na dobÄ™, niedobór tlenu (góry, choroby pÅ‚uc), ciepÅ‚o, ograniczenie ruchu fizycznego, rzadkie posiÅ‚ki. Wszystkie te czynniki, przy okreÅ›lonym, niekorzystnym skÅ‚adzie diety, przyspieszajÄ… rozwój miażdżycy.

   UkÅ‚ad zaopatrzenia w tlen, zwÅ‚aszcza tkanek sÅ‚abo z zasady odżywionych, nie jest dostosowany do przeciÄ™tnego obecnego skÅ‚adu diety. Tkanki z zasady sÅ‚abo odżywione, przy niekorzystnym skÅ‚adzie diety, odżywiane sÄ… jeszcze gorzej niż inne tkanki. Czym gorsze otrzymujÄ… paliwa, tym wiÄ™cej potrzebujÄ… tlenu, którego nie mogÄ… otrzymać. SÄ… zmuszone do wytwarzania tlenu na miejscu. Jedna gramoczÄ…steczka glukozy (180g) przetworzona na cholesterol, dostarcza 96 g tlenu – to jest 67,2 litrów O2.  Jest to ilość bardzo duża zważywszy, iż serce zużywa na dobÄ™ w spoczynku okoÅ‚o 42 litry tlenu.

   Leki i inne czynniki wymienione wyżej zmieniajÄ… nadciÅ›nienie chwiejne w nadciÅ›nienie miażdżycowe, gdyż efektem ich dziaÅ‚ania jest pobudzenie syntezy cholesterolu, także w Å›cianie naczyÅ„ tÄ™tniczych. Zdrowa Å›ciana tÄ™tnicy nie zawiera magnezu, co Å›wiadczy o tym, że zdrowa Å›ciana tÄ™tnicy nie spala wÄ™glowodanów. Nie zawiera również cholesterolu, a to dowodzi, że zdrowa Å›ciana tÄ™tnicy nie przetwarza glukozy w cyklu pentozowym. ZwiÄ™kszona przemiana glukozy w cyklu pentozowym, wymuszona głównie okreÅ›lonym skÅ‚adem diety i pozostaÅ‚ymi, wymienionymi wyżej czynnikami, które dziaÅ‚ajÄ… tylko w obecnoÅ›ci okreÅ›lonej iloÅ›ci wÄ™glowodanów w diecie, jest głównie źródÅ‚em tlenu dla tkanek sÅ‚abo odżywionych, a jako produkt odpadowy (żużel) powstaje w tych tkankach cholesterol.

   Przyczynowe leczenie nadciÅ›nienia polega na wprowadzeniu żywienia optymalnego, czyli takiego, jakie w przeszÅ‚oÅ›ci uksztaÅ‚towaÅ‚o zdrowy, uprzywilejowany w stosunku do innych gatunków, gatunek ludzki.

   Praktyczne wyÅ‚Ä…czenie z diety wÄ™glowodanów w diecie optymalnej, uniemożliwia powstawanie miażdżycy. Uniemożliwia również rozwój nowotworów zÅ‚oÅ›liwych bowiem dla nowotworów jedynym źródÅ‚em energii sÄ… wÄ™glowodany spalane w cyklu heksozowym, a liczÄ…cym siÄ™ źródÅ‚em tlenu – wÄ™glowodany przetwarzane w cyklu pentozowym.

   W diecie optymalnej na 1g biaÅ‚ka o najwyższej wartoÅ›ci biologicznej przypada 3-4 g tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych i poniżej 0,0212 uncji wÄ™glowodanów.

   W Akademii Zdrowia Arkadia przebywaÅ‚o w okresie 2 tygodni 175 chorych na nadciÅ›nienie (75-M i 100-K) w wieku Å›rednio 64,2 lat (od 25 do 82), chorujÄ…cych na nadciÅ›nienie Å›rednio 8,8 lat (od 1 do 36 lat). Chorzy, jako podstawowe leczenie otrzymywali standardowe żywienie optymalne. Systematycznie przyjmowaÅ‚o leki stosowane w nadciÅ›nieniu 152 chorych, pozostali okresowo. Od pierwszego dnia odstawiono leki stosowane przeciw nadciÅ›nieniu u 143 chorych tj. u 82%, od 2-6 dnia odstawiono leki u 10 chorych (6%) u pozostaÅ‚ych w czasie pobytu istniaÅ‚a konieczność podawania leków w dawce Å›rednio o 50% mniejszej od dotychczas stosowanej.

   Przy przyjÄ™ciu Å›rednie ciÅ›nienie tÄ™tnicze wynosiÅ‚o 203,5/99,8 (od 160/100 do 260/130). Po 11 lub 12 dniu pobytu Å›rednie ciÅ›nienie tÄ™tnicze wynosiÅ‚o 138,4/78,8 (od 105/60 do 190/90). W okresie pobytu ciÅ›nienie skurczowe obniżyÅ‚o siÄ™ Å›rednio o 65,1 mm Hg tj. o 32%, Å›rednie ciÅ›nienie rozkurczowe obniżylo siÄ™ o 21 mm Hg tj. o 21%.

   Z ciÅ›nieniem poniżej 150/80 wyjechaÅ‚o 150 soób, wszyscy bez leków stosowanych przeciw nadciÅ›nieniu.

Przy dalszym stosowaniu żywienia optymalnego w warunkach domowych technicznie nie jest możliwym zachorowanie na nadciśnienie.

   Wyleczenie nadciÅ›nienia miażdżycowego w okresie 2 tygodni nie jest możliwe. Na to potrzeba wiÄ™cej czasu. Po okresie 2-3 miesiÄ™cy, wszyscy chorzy na nadciÅ›nienie z zasady majÄ… ciÅ›nienie niskie, lub bardzo niskie, z wyjÄ…tkiem tych nielicznych osób, u których po udarze mózgowym nie nastÄ…piÅ‚ spadek ciÅ›nienia krwi.

   WÅ›ród chorych z nadciÅ›nieniem po 1 lub 2 udarach mózgowych byÅ‚o 15 osób na ogólnÄ… ilość 175 z nadciÅ›nieniem i ogólnÄ… ilość po udarach mózgowych wynoszÄ…cÄ… 118 osób.

   U tych chorych Å›rednie ciÅ›nienie tÄ™tnicze krwi wynosiÅ‚o przy przyjÄ™ciu 193/111 (od 160/120 do 260/140) a w 11 lub 12 dniu pobytu obniżyÅ‚o siÄ™ Å›rednio do 146/84 (od 110/70 do 190/90). Zarówno ciÅ›nienie skurczowe jak i rozkurczowe obniżyÅ‚o siÄ™ o 24%. Przez caÅ‚y okres pobytu 9 osób otrzymywaÅ‚o typowe leczenie farmakologiczne z zaleceniem dalszego stosowania leków w domu.

Wnioski:

  1. Przyczyną naczelną nadciśnienia samoistnego jest określony, niekorzystny skład diety.
  2. Przyczyną wyższą nadciśnienia samoistnego jest centralny układ nerwowy wymuszający poprawę swego zaopatrzenia kosztem innych narządów.
  3. Ważną , pośrednią przyczyną nadciśnienia miażdżycowego są leki stosowane w leczeniu nadciśnienia chwiejnego , inne leki powszechnie stosowane oraz inne czynniki środowiskowe.
  4. Żywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym w nadciśnieniu samoistnym i miażdżycowym
  5. Obserwowany u chorych po udarach mózgowych, u których po udarze nie nastąpił spadek tętniczego ciśnienia krwi, stosunkowo niewielki spadek ciśnienia, może być związany z organicznym uszkodzeniem ośrodków regulujących ciśnienie tętnicze.

                                                                                 lek. med. Jan KwaÅ›niewski.

źr.inf. archwum dr-a J.K.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski