Dieta Optymalna

Choroba Buergera
24-01-2004
T.K.

Ciechocinek 1989.07.15

 Przyczynowe leczenie choroby Buergera.
(Akademia Zdrowia Arkadia. Dyrektor: lek. med. Jan Kwaśniewski.)

 SÅ‚owa kluczowe: choroba Buergera jest uleczalna.

    NaczelnÄ… przyczynÄ… choroby Buergera jest okreÅ›lony skÅ‚ad diety, wymuszajÄ…cy przewagÄ™ ukÅ‚adu sympatycznego, szczególnie w części unerwiajÄ…cej naczynia tÄ™tnicze koÅ„czyn. Niedożywienie tkanek obwodowych spowodowane stanami kurczowymi tÄ™tnic wymusza wytwarzanie autoantygenów przez komórki Å›cian tÄ™tnic, co z kolei wymusza powstawanie autoprzeciwciaÅ‚ skierowanych przeciwko biaÅ‚kom naczyÅ„ tÄ™tniczych. Efektem reakcji antygen-przeciwciaÅ‚o sÄ… stany zapalne i zarastanie tÄ™tnic.



   Choroba Buergera jest chorobÄ… z autoagresji, podobnie jak goÅ›ciec przewlekÅ‚y postÄ™pujÄ…cy, choroba Bechterewa, sklerodermia, guzkowate zapalenie tÄ™tnic, stwardnienie rozsiane, czy boczne zanikowe. Wszystkie te choroby zaliczane sÄ… do tak zwanych zespołów antymiażdżycowych, wszystkie spowodowane sÄ… podobnym skÅ‚adem diety, znacznie różniÄ…cym siÄ™ od diety miażdżycowej. Powstawanie takiej czy innej choroby z zespołów antymiażdżycowych zależy od tego, czy okreÅ›lony skÅ‚ad diety u okreÅ›lonego osobnika zmusza do buntu (wytwarzania autoantygenów) komórki Å›cian tÄ™tnic, skóry, tkanki Å‚Ä…cznej, czy rdzenia krÄ™gowego.

   Palenie tytoniu w dawce pobudzajÄ…cej ukÅ‚ad sympatyczny (10-20 papierosów na dobÄ™) zwiÄ™ksza stany kurczowe tÄ™tnic i zmienia skÅ‚ad diety palacza w kierunku przyspieszajÄ…cym postÄ™py choroby.

   Dieta stosowana w szpitalach jest szkodliwÄ… dla chorych na chorobÄ™ Buergera  i dla chorych na choroby zaliczane do zespołów antymiażdżycowych. Wszyscy chorujÄ…cy na chorobÄ™ Buergera pod wpÅ‚ywem stresu zmniejszajÄ… ilość spożywanych pokarmów w ogóle (w kaloriach) i zmieniajÄ… podÅ›wiadomie skÅ‚ad diety w kierunku przyspieszajÄ…cym postÄ™py choroby. PrzyczynÄ… takiej reakcji na stres jest okreÅ›lony skÅ‚ad diety. Palenie tytoniu, dieta szpitalna i stres szpitalny u chorych na chorobÄ™ Buergera powodujÄ…, że wiÄ™kszość chorych opuszcza szpital z bardziej zaawansowanÄ… chorobÄ… niż w dniu przyjÄ™cia do szpitala. Obserwowana  czasem, u chorych na chorobÄ™ Buergera, przejÅ›ciowa poprawa stanu zdrowia spowodowana jest przypadkowÄ…, korzystnÄ… zmianÄ… diety i nie ma bezpoÅ›redniego zwiÄ…zku z leczeniem. Sympatectomia może, ale nie musi wpÅ‚ynąć korzystnie na skÅ‚ad diety chorego i tylko na tej drodze może spowodować poprawÄ™ stanu zdrowia.

   Przyczynowe leczenie choroby Buergera polega na radykalnej zmianie diety. Najszybciej choroba Buergera ustÄ™puje po wprowadzeniu żywienia optymalnego, w którym na 1g biaÅ‚ka o najwyższej wartoÅ›ci biologicznej przypada 3-4g tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych i poniżej 0.6g wÄ™glowodanów.

   Najlepszym objawowym i częściowo przyczynowym leczeniem choroby Buergera jest stosowanie prÄ…dów selektywnych PS, pobudzajÄ…cych ukÅ‚ad parasympatyczny i rozszerzajÄ…cych trwale naczynia tÄ™tnicze  w obszarze na który sÄ… stosowane. PrÄ…dy selektywne rozszerzajÄ…c naczynia tÄ™tnicze i zwiÄ™kszajÄ…c utratÄ™ ciepÅ‚a przez organizm poÅ›rednio wymuszajÄ… korzystnÄ… zmianÄ™ diety. Same prÄ…dy selektywne również poprawiajÄ… stan zdrowia chorych w każdym przypadku. Samo żywienie optymalne leczy przyczynowo chorobÄ™. Skojarzone leczenie żywieniem optymalnym i prÄ…dami selektywnymi najszybciej powoduje ustÄ…pienie choroby.

   W Akademii Zdrowia Arkadia przebywaÅ‚o na turnusach dwutygodniowych 53 chorych na chorobÄ™ Buergera (10-K i 43-M), w wieku Å›rednio 34 lat (od 21 do 47 lat), chorujÄ…cych Å›rednio 10,2 lat (od 6 miesiÄ™cy do 21 lat).

   Stan wiÄ™kszoÅ›ci chorych byÅ‚ ciężki, lub bardzo ciężki. Po amputacji 1 koÅ„czyny byÅ‚o 16 osób, po amputacji palców 9 od 1 do 5 byÅ‚o 15 osób, po sympatektomiach (od 1 do 4) byÅ‚o 37 osób.

Owrzodzenia palców, stóp, podudzi, kikutów pooperacyjnych występowały u 41 osób.

   Bóle spoczynkowe wystÄ™powaÅ‚y (od miesiÄ…ca do 4 lat) u 36 chorych. Na 53 chorych, którzy teoretycznie powinni mieć 106 zdrowych koÅ„czyn dolnych, tylko 29 koÅ„czyn nadawaÅ‚o siÄ™ do wykonania próby wysiÅ‚kowej.

   U chorych stosowano standardowe żywienie optymalne i prÄ…dy selektywne PS. Przy zmianach chorobowych w koÅ„czynach dolnych elektrody ukÅ‚adano pod stopy, lub stopÄ™ przy jednej koÅ„czynie i w okolicy lÄ™dźwiowej. Przy zmianach chorobowych w koÅ„czynach górnych elektrody ukÅ‚adano pod dÅ‚onie. Każdy pacjent otrzymywaÅ‚ 12 zabiegów, po 20 minut, przy szczytowym natężeniu prÄ…du, zawsze zależnym od indywidualnego odczucia chorego , w granicach 10-40 mA.

  Wyniki:

   Bóle spoczynkowe koÅ„czyn wystÄ™pujÄ…ce u 36 chorych ustÄ…piÅ‚y u 25 w okresie 1-12 dni (Å›rednio 7 dni), u pozostaÅ‚ych 11 zmniejszyÅ‚y siÄ™ znacznie. W okresie pobytu stwierdzono wygojenie owrzodzeÅ„  u 5 chorych, u pozostaÅ‚ych owrzodzenia wyraźnie zaczęły siÄ™ goić. Szybko ustÄ™powaÅ‚y obrzÄ™ki, sinica i zmiany troficzne skóry.

   U 8 chorych objawy chromania ustÄ…piÅ‚y, u 12 dystans chromania wydÅ‚użyÅ‚ siÄ™ Å›rednio o 1100%.

   U pozostaÅ‚ych chorych dystansu chromania nie mierzono, ze wzglÄ™du na bóle spoczynkowe, duże owrzodzenia lub brak koÅ„czyn.

   U części chorych stosowano próbÄ™ wysiÅ‚kowÄ… (KwaÅ›niewskiego) wedÅ‚ug nastÄ™pujÄ…cych zasad: chory staje na 1 nodze, opierajÄ…c siÄ™ rÄ™koma o Å›cianÄ™ i w tempie okoÅ‚o 1 raz na sekundÄ™ wspina siÄ™ na palce tyle razy, ile potrafi. BadajÄ…cy mierzy ilość powtórzeÅ„ i czas trwania bólu mięśni po wysiÅ‚ku.

   MÅ‚odzi, zdrowi, wytrenowani mężczyźni podnoszÄ… siÄ™ na palce 1 nogi Å›rednio 41 razy, a czas trwania bólu mięśni po wysiÅ‚ku wynosi poniżej 10 sekund.

   U chorych wyleczonych  z choroby Buergera, po kilku miesiÄ…cach spotykaÅ‚em osobników potrafiÄ…cych wspiąć siÄ™ na palce 150 i wiÄ™cej razy, bez bólu mięśni po wysiÅ‚ku.

   ZwiÄ™kszenie liczby wspięć na palce po leczeniu Å›wiadczy o wzroÅ›cie siÅ‚y mięśni, a poÅ›rednio o poprawie ukrwienia. Skrócenie czasu trwania bólu mięśni po wysiÅ‚ku Å›wiadczy głównie o poprawie ukrwienia tÄ™tniczego. Próba jest prosta, maÅ‚o mÄ™czÄ…ca dla chorego, bezpieczna i tania. Skrócenie czasu trwania bólu mięśni o 100% Å›wiadczy o poprawie ukrwienia tÄ™tniczego koÅ„czyny o okoÅ‚o 80%. PozostaÅ‚e 20% może wynikać ze zmian w przemianie materii mięśni spowodowanej dietÄ… optymalnÄ….

   Ilość wspięć na palce 29 koÅ„czyn dolnych w dniu przyjÄ™cia wynosiÅ‚a Å›rednio 26,5 razy, a w 12 i 13 dniu pobytu Å›rednio 38.6 razy, co Å›wiadczy o wzroÅ›cie siÅ‚y mięśni w tym okresie o 45%.

   Czas trwania bólu mięśni po wysiÅ‚ku wynosiÅ‚ przy przyjÄ™ciu Å›rednio 35,2 sek., a w 12-13 dniu pobytu 11,5 sek. Czas trwania bólu mięśni skróciÅ‚ siÄ™ o ponad 300%, a ukrwienie tÄ™tnicze poprawiÅ‚o siÄ™ Å›rednio o okoÅ‚o 240%.

 

„ Gdybym wiedziaÅ‚, że taki doktor KwaÅ›niewski istnieje, to miaÅ‚bym obie nogi i żyÅ‚bym jak czÅ‚owiek” – napisaÅ‚ chory wyleczony z choroby Buergera.

 

We wczesnym okresie choroba Buergera jest uleczalna okresie kilku tygodni. U chorych z rozległymi owrzodzeniami, bólami spoczynkowymi, obrzękami, ropieniem ran, rozległymi zmianami troficznymi skóry czasokres leczenia przedłuża się do kilku miesięcy, ale i w tych przypadkach prawie pewnym jest czynnościowe wyleczenie. Po koresie 2 miesięcy żywienia optymalnego spotykałem wyleczenie owrzodzeń na 8 palcach dłoni i przywrócenie pełnej zdolności rąk (i chorej) do pracy.

   Dalsze stosowanie żywienia optymalnego w warunkach domowych uniemożliwia nawrót choroby.

Wnioski:

  1. Przyczyną naczelną choroby Buergera jest określony, niekorzystny skład diety.
  2. Żywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym w chorobie Buergera; działa skutecznie w każdym przypadku.
  3. Prądy selektywne PS są najlepszym objawowym sposobem leczenia choroby Buergera ; działają skutecznie w każdym przypadku.
  4. Przyczynowe wyleczenie chorych na chorobę Buergera spowoduje znaczne zmniejszenie niepotrzebnych cierpień ludzkich, zapobieganie powstawaniu inwalidztwa u wielu ludzi, przywróci zdolność do pracy wielu obecnym inwalidom, odciąży służbę zdrowia, spowoduje korzyści rzędu kilkuset miliardów rocznie.

                                                      lek. med. Jan KwaÅ›niewski.

źr.inf. archwum dr-a J.K.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski