Artykuły opublikowane

Obstrukcja.
18-07-2006

Zaparcia, ile jeść węglowodanów?.

     Od wrzeÅ›nia stosujÄ™ Å»ywienie Optymalne. UstÄ…piÅ‚y mi dolegliwoÅ›ci gastryczne – wzdÄ™cia, bóle w okolicy pÄ™pka i w podbrzuszu, zgagi, straszliwe obstrukcje - teraz pomagajÄ… suszone Å›liwki. Nadal jednak utrzymujÄ… siÄ™ dokuczliwe szumy w uszach, bóle w kolanach i Å‚opatkach. Nie chudnÄ™. Jadam niewiele i prawie wcale nie uwzglÄ™dniam wÄ™glowodanów. Czy tu może być przyczyna?



     Czy wÄ™glowodany sÄ… niezbÄ™dne? Niektóre PaÅ„skie receptury kulinarne nie uwzglÄ™dniajÄ… wÄ™glowodanów, wiÄ™c doszÅ‚am do wniosku, że w ogóle nie muszÄ™ ich jadać. Czasem jednak źle siÄ™ czujÄ™ i wówczas zjadam 3-4 Å›liwki w czekoladzie. Nie zawsze jednak to pomaga. PaÅ„ska Dieta Optymalna staÅ‚a siÄ™ autentyczny hitem w moim krÄ™gu rodzinno-towarzyskim tu w Szczecinie. Książka jednak na rynku ksiÄ™garskim jest absolutnie niedostÄ™pna. Na moje proÅ›by siostra co kilka dni dosyÅ‚a mi kolejne egzemplarze. A miasto nasze bardzo potrzebuje nie tylko „Diety Optymalnej”, ale także „Arkadii”, chociażby dlatego, że w spisie najbardziej zniszczonych ekologicznie rejonów w Polsce znajduje siÄ™ na nastÄ™pnym po ÅšlÄ…sku miejscu.
                                                                                                D. K.

Odpowiedź:
     Po ponad 2 miesiÄ…cach Å»ywienia Optymalnego ustÄ…piÅ‚y u pani wszystkie dolegliwoÅ›ci ze strony przewodu pokarmowego, w tym „straszliwe zaparcia”. U części osób po przejÅ›ciu na Å»ywienie Optymalne pojawiajÄ… siÄ™ przejÅ›ciowe zaparcia, nasilajÄ… siÄ™ już istniejÄ…ce, u innych zaparcia szybko ustÄ™pujÄ…. Jest to dolegliwość przykra, ale przecież przejÅ›ciowa. Jest wiele leków i sposobów na to, aby poradzić sobie z zaparciami i trzeba te leki, lub sposoby stosować dopóki sÄ… zaparcia. Zaparcia przy Å»ywieniu Optymalnym nie sÄ… tak szkodliwe, jak przy innych modelach żywienia. Bóle brzucha, zgagi, wzdÄ™cia i wiatry po kilku dniach ustÄ™pujÄ… zupeÅ‚nie. To dobrze, bo tak być powinno. „Korzystniej jest, w jakikolwiek bÄ…dź sposób, zmniejszać to, co by żoÅ‚Ä…dek obciążaÅ‚o” - napisaÅ‚ rzymski historyk Pliniusz. Tak jest istotnie.
     Trzeba tak dobierać pożywienie, aby w możliwie maÅ‚ej objÄ™toÅ›ci znajdowaÅ‚o siÄ™ możliwie dużo skÅ‚adników odżywczych, jak najbardziej strawionych poza organizmem przez obróbkÄ™ kulinarnÄ…, jak najwiÄ™cej kalorii i jak najmniej części zbÄ™dnych, nie strawionych, których „trawieniem” zajmujÄ… siÄ™ bakterie w jelicie grubym, a one trawiÄ… tak, aby to byÅ‚o dla nich korzystne. Co korzystne dla bakterii, jest niekorzystne dla organizmu czÅ‚owieka. JeÅ›li bakterie nie majÄ… już co „trawić”, to nie powstajÄ… w jelitach trujÄ…ce produkty ich przemiany materii, które ponadto bardzo obciążajÄ… pracÄ… wÄ…trobÄ™, szkodzÄ… samej wÄ…trobie i caÅ‚emu organizmowi.
     Gdy bakterie nie majÄ… co trawić, nie wytwarzajÄ… metanu, dwutlenku wÄ™gla, siarkowodoru, innych substancji lotnych, cuchnÄ…cych, co powoduje, że wzdęć, gazów, wiatrów i odbijaÅ„ nie ma.
     Różne sÄ… mechanizmy defekacji ( wydalania kaÅ‚u) i w zależnoÅ›ci od tego, które dominujÄ…, organizm reaguje przy przejÅ›ciu na Å»ywienie Optymalne w różny sposób. Ze wzglÄ™du na przyczynÄ™ ogólnie zaparcia można podzielić na: spastyczne lub atoniczne. Przy zaparciach spastycznych przyczynÄ… wyższÄ… tych zaparć jest przewaga ukÅ‚adu parasympatycznego w obszarze brzucha. PrzyczynÄ… tej przewagi jest okreÅ›lony model żywienia. Te zaparcia ustÄ™pujÄ… po dÅ‚uższym czasie, gdy organizm już uporzÄ…dkuje czynność ukÅ‚adu wegetatywnego w tym obszarze.
     UstÄ™powanie zaparć można przyspieszyć stosujÄ…c prÄ…dy selektywne S, które szybko usuwajÄ… przewagÄ™ ukÅ‚adu parasympatycznego. Przy zaparciach spastycznych stolec jest jak u owcy, bobkowaty, a samo wydalanie może być bolesne. Te objawy po prÄ…dach S ustÄ™pujÄ… szybko, na samym Å»ywieniu Optymalnym mogÄ… utrzymać siÄ™ dÅ‚użej. Ilość wydalonego kaÅ‚u przy prawidÅ‚owym stosowaniu Å»ywienia Optymalnego jest kilka razy mniejsza i nie cuchnie on tak, jak przy tradycyjnym modelu żywienia. Przy zaparciach atonicznych, to znaczy takich, przy których jelito jest rozciÄ…gniÄ™te, a mięśniówka jelit sÅ‚aba, perystaltyka upoÅ›ledzona - można pomóc stosujÄ…c prÄ…dy PS, które pobudzajÄ… perystaltykÄ™ jelit i prÄ…dy 0, które dziaÅ‚ajÄ… bezpoÅ›rednio na okrężne gÅ‚adkie mięśnie jelit, ćwiczÄ… je i wzmacniajÄ…. PrÄ…dy stosujemy tylko wówczas, gdy dolegliwoÅ›ci sÄ… bardzo nasilone.
     RozsÄ…dniej jest poczekać kilka, kilkanaÅ›cie tygodni na wyleczenie zaparcia ( które i tak nastÄ…pić musi ), stosujÄ…c proste leki stosowane w zaparciach.
     WÄ™glowodanów lepiej jest jednak nieco zjadać. Wprawdzie Eskimosi na Grenlandii spożywali Å›rednio 20g wÄ™glowodanów na dobÄ™, ale jest to nieco za maÅ‚o. Organizm potrzebuje pewnej iloÅ›ci wÄ™glowodanów i lepiej jest, gdy dostarczane sÄ… one w pożywieniu. Krwinki czerwone i częściowo nerwy, potrzebujÄ… nieco wÄ™glowodanów. Gdy organizm ma za maÅ‚o wÄ™glowodanów, musi te wÄ™glowodany sam wytworzyć. Robi je głównie z biaÅ‚ka i z glicerolu. Z kwasów tÅ‚uszczowych nie może.
     Synteza wÄ™glowodanów w organizmie nie jest prosta. Obciąża ona pracÄ… głównie wÄ…trobÄ™, a ta zajÄ™ta „robotÄ… gÅ‚upiego” nie może wytwarzać tyle ATP i innych zwiÄ…zków fosforowych wysoko energetycznych, na których pracuje mózg, serce i inne ważne narzÄ…dy. Mózg i serce w tych warunkach muszÄ… korzystać z gorszych źródeÅ‚ energii w wiÄ™kszym lub mniejszym zakresie, a organizm wytwarza i dostarcza dla potrzeb mózgu i serca lepsze „paliwa”, których w pożywieniu nie ma. SÄ… to tak zwane ciaÅ‚a ketonowe, kalorycznie najlepsze paliwa, lepsze od kwasów tÅ‚uszczowych nasyconych. Mózg i serce może spalać tylko okreÅ›lonÄ… ich ilość. JeÅ›li wÄ…troba wytwarza  za dużo ciaÅ‚ ketonowych, gromadzÄ… siÄ™ we krwi, powodujÄ… zakwaszenie organizmu i sÄ… wydalane z moczem. Najczęściej bywa to w diecie Atkins I, cukrzycy, ale również w gÅ‚odówce, czy u części ludzi na Diecie Optymalnej, którzy zjadajÄ… zbyt maÅ‚o wÄ™glowodanów.
     CiaÅ‚a ketonowe w moczu sÄ… oznaczane krzyżykami od 1 do 4. Przy jednym krzyżyku nie ma powodów do obawy, przy dwóch trzeba uważać, przy trzech lub czterech trzeba reagować. ZwiÄ™kszenie przejÅ›ciowe spożycia wÄ™glowodanów o 15-20 gram na dobÄ™, najczęściej szybko powoduje znikanie ciaÅ‚ ketonowych z moczu i krwi. JeÅ›li zjada siÄ™ biaÅ‚ka o najwyższej wartoÅ›ci biologicznej ( żółtka, szpik, podroby), najkorzystniej jest spożywać okoÅ‚o 0,8 g wÄ™glowodanów na 1 kg wagi ciaÅ‚a/dobÄ™ jeÅ›li trzeba (obecność ciaÅ‚ ketonowych) to okoÅ‚o 1 g wÄ™glowodanów/dobÄ™.
     WÄ™glowodany liczymy na dobÄ™. Zatem mogÄ… być posiÅ‚ki zupeÅ‚nie bez wÄ™glowodanów, byle ilość na dobÄ™ byÅ‚a utrzymana. JeÅ›li zjadamy zbyt maÅ‚o wÄ™glowodanów , obciążamy organizm, który musi je wytwarzać. Gdy zjemy ich za dużo, gospodarka energetyczna ustroju bÄ™dzie nieco mniej sprawna, ale szkód nie bÄ™dzie. GranicÄ… bezpiecznÄ… jest 100g wÄ™glowodanów na dobÄ™. Nawet do 150g/dobÄ™ nie powoduje wiÄ™kszych szkód, jeÅ›li te wÄ™glowodany sÄ… spożywane w postaci skrobi. Szkody już bÄ™dÄ…, gdy zjemy powyżej 100g wÄ™glowodanów na dobÄ™ w postaci cukrów prostych, szczególnie jeÅ›li jest to cukier owocowy, czyli inaczej fruktoza. Po dÅ‚uższym okresie stosowania Å»ywienia Optymalnego, liczyć nic nie trzeba. Organizm sam wie, ile powinien mieć wÄ™glowodanów i robi to bezbÅ‚Ä™dnie.

                                                                               Jan KwaÅ›niewski
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski