Dieta Optymalna

Miażdżyca
26-01-2004
T.K.

Ciechocinek 1989.07.24

 Przyczynowe leczenie miażdżycy.
(Akademia Zdrowia Arkadia. Dyrektor: lek. med. Jan Kwaśniewski)

 SÅ‚owa kluczowe: miażdżyca jest uleczalna.

   NaczelnÄ… przyczynÄ… miażdżycy jest okreÅ›lony, nieprawidÅ‚owy skÅ‚ad diety, wymuszajÄ…cy korzystanie przez komórki Å›cian tÄ™tnic z glukozy jako źródÅ‚a energii i wymuszajÄ…cy przemianÄ™ tej glukozy w cyklu pentozowym.

   Zdrowe Å›ciany tÄ™tnic prawie nie spalajÄ… wÄ™glowodanów, ponieważ magnez wystÄ™puje w nich w bardzo maÅ‚ej iloÅ›ci, a bez magnezu spalanie glukozy nie jest możliwe. Nie zawierajÄ… również cholesterolu, a to oznacza, że nie przetwarzajÄ… glukozy w cyklu pentozowym.



   Miażdżyca powstaje u zwierzÄ…t (np. sÅ‚onie) i ludzi na diecie jarskiej, gdy podaż wÄ™glowodanów w stosunku do spożywanego biaÅ‚ka, przy niskiej wartoÅ›ci biologicznej biaÅ‚ka, jest zbyt wysoka. PewnÄ… rolÄ™ mogÄ… odgrywać niedobory witamin, czy minerałów potrzebnych do spalania glukozy w cyklu pentozowym, lub innych czynników pokarmowych i nie tylko pokarmowych, które wpÅ‚ywajÄ… na pobudzenie cyklu pentozowego. Zmusza to organizm do przetwarzania wiÄ™kszej iloÅ›ci w cyklu pentozowym, a jeÅ›li zmuszone sÄ… do uruchomienia cyklu pentozowego komórki Å›cian tÄ™tnic – rozwija siÄ™ miażdżyca.

   Miażdżyca rozwija siÄ™ najszybciej u ludzi spożywajÄ…cych stosunkowo dużo tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych, a najbardziej miażdżycorodnÄ… jest dieta , w której ilość energii dostarczanej w pokarmie w tÅ‚uszczach wynosi okoÅ‚o 45% w przeliczeniu na wartość kalorycznÄ….

   TÅ‚uszcze powodujÄ… rozwój miażdżycy, ale tylko w obecnoÅ›ci wÄ™glowodanów!. Czym wiÄ™cej tÅ‚uszczów spożywa czÅ‚owiek i czym wartość biologiczna tÅ‚uszczu jest wyższa, tym bardziej zbÄ™dnymi stajÄ… siÄ™ spożywane równolegle wÄ™glowodany, tym wiÄ™cej wÄ™glowodanów zostaje przerobiona w cyklu pentozowym. Czym wiÄ™cej muszÄ… przetwarzać glukozy w cyklu pentozowym komórki Å›cian tÄ™tnic, tym szybciej rozwija siÄ™ miażdżyca.

   Wszystkie pozostaÅ‚e czynniki Å›rodowiskowe przyspieszajÄ…ce rozwój miażdżycy, bÄ…dź dziaÅ‚ajÄ…ce antymiażdżycowo, dziaÅ‚ajÄ… przez zwiÄ™kszenie bÄ…dź zmniejszenie iloÅ›ci glukozy przetwarzanej w cyklu pentozowym w komórkach Å›cian tÄ™tnic.

   Czynniki genetyczne w rozwoju miażdżycy nie majÄ… wiÄ™kszego znaczenia, bowiem np. wszystkie typy hiperlipidemii” pierwotnych” spotykane sÄ… u ludzi, w których diecie wÄ™glowodany stanowiÄ… okoÅ‚o 35-40% w przeliczeniu na wartość kalorycznÄ…. Przecież czynniki genetyczne nie zmuszajÄ… czÅ‚owieka do spożywania 35-40% glukozy (wÄ™glowodanów), a zmusza go do tego Å›rodowisko.

   Przy niekorzystnym skÅ‚adzie diety zwiÄ™ksza siÄ™ ilość glukozy przetwarzanej w cyklu pentozowym i przyspiesza rozwój miażdżycy szereg czynników: leki i inne czynniki hamujÄ…ce ukÅ‚ad sympatyczny, bÄ…dź pobudzajÄ…ce ukÅ‚ad parasympatyczny – rezerpina, glikozydy nasercowe, insulina i doustne preparaty przeciwcukrzycowe, beta blokery, hormony sterydowe, doustne Å›rodki antykoncepcyjne, papierosy w dawce  do 20 sztuk na dobÄ™ i szczególnie w dawce powyżej 40 sztuk, wapÅ„, witamina D, witamina C, niedobór witaminy B1 , niedobór magnezu, jodu (niedoczynność tarczycy), niedobór tlenu (góry choroby pÅ‚uc), ograniczony wysiÅ‚ek fizyczny, ciepÅ‚o, rzadkie posiÅ‚ki, niedobór siarki organicznej w pożywieniu, czy krzemu.

   Papierosy w dawce pobudzajÄ…cej ukÅ‚ad sympatyczny (do 20 sztuk na dobÄ™) przyspieszajÄ… rozwój miażdżycy tylko w tych tÄ™tnicach i w tych narzÄ…dach, w których nikotyna powoduje znaczne zwężenie tÄ™tnic powodujÄ…c, powodujÄ…c w efekcie niedokrwienie i niedotlenienie zmuszajÄ…ce komórki Å›cian tÄ™tnic do uruchomienia cyklu pentozowego dla pozyskania tlenu z glukozy. Porażenie ukÅ‚adu sympatycznego spowodowane paleniem ponad 40 papierosów na dobÄ™, prowadzi do wzglÄ™dnej przewago ukÅ‚adu parasympatycznego i przyspiesza rozwój miażdżycy we wszystkich tÄ™tnicach. Ogólna, czy miejscowa przewaga ukÅ‚adu sympatycznego wiąże siÄ™ z przetwarzaniem glukozy w cyklu heksozowym, a przewaga ukÅ‚adu parasympatycznego z przetwarzaniem glukozy w cyklu pentozowym.

   Przeciwmiażdżycowo dziaÅ‚ajÄ… m.in.: katecholaminy, efedryna, hormony tarczycy, wzglÄ™dny nadmiar jodu, witaminy B1, magnezu, siarki organicznej, krzemu, tlenu, zimno, czÄ™ste posiÅ‚ki.

   WysiÅ‚ek fizyczny dziaÅ‚a różnie, w zależnoÅ›ci od skÅ‚adu diety. Znaleziono wyższy poziom cholesterolu w komórkach tÄ™tnic prawej koÅ„czyny górnej, niż lewej, wyższy w komórkach tÄ™tnic koÅ„czyn dolnych, niż górnych, a to oznacza, że wysiÅ‚ek fizyczny przyspiesza rozwój miażdżycy ( w tym narodzie, w tym konkretnym okresie historycznym, przy tym, okreÅ›lonym przeciÄ™tnym skÅ‚adzie diety).

   W warunkach polskich okoÅ‚o 90% chorujÄ…cych na miażdżycÄ™ tÄ™tnic koÅ„czyn w przeszÅ‚oÅ›ci przeciążali koÅ„czyny dolne i pali do 20 papierosów na dobÄ™.

   Na miażdżycÄ™ nie chorujÄ… drapieżniki i nie chorujÄ… ludzie spożywajÄ…cy poniżej 100 g wÄ™glowodanów na dobÄ™: Eskimosi, Masajowie, Hunzowie, dÅ‚ugowieczni mieszkaÅ„cy Jakucji, Gruzji, Azerbejdżanu, BuÅ‚garii gÅ‚ownie w tych rejonach, gdzie niedostÄ™pne sÄ… produkty pochodzenia roÅ›linnego. U Masajów znaleziono Å›redni poziom cholesterolu w granicach 110 mg%. Wiadomo, że gdy poziom cholesterolu we krwi (przy zdrowej wÄ…trobie) nie przekracza 140 mg%, miażdżyca rozwijać siÄ™ nie może.

   Od kilkudziesiÄ™ciu lat wiadomo, że poziom cholesterolu we krwi jest niezależny od iloÅ›ci dostarczanej w pokarmie, zatem nie ma żadnych podstaw do wyÅ‚Ä…czenia z diety produktów zawierajÄ…cych dużo cholesterolu. Cholesterol we krwi pochodzi prawie w caÅ‚oÅ›ci z wÄ…troby. Wysoki poziom cholesterolu we krwi dowodzi, że wÄ…troba wytwarza dużo cholesterolu. Czynniki zmuszajÄ…ce wÄ…trobÄ™ do dużej produkcji cholesterolu mogÄ… też wymuszać syntezÄ™ cholesterolu w komórkach naczyÅ„ tÄ™tniczych. StÄ…d wysoki poziom cholesterolu we krwi tylko poÅ›rednio może Å›wiadczyć o rozwoju miażdżycy.

   Przy uszkodzonej wÄ…trobie poziom cholesterolu we krwi jest niski, a mimo to, miażdżyca może szybko postÄ™pować.

   Nie stwierdzono dotychczas, by znakowany cholesterol podawany w pokarmie, dożylnie, sam, czy z insulinÄ… znalazÅ‚ siÄ™ w Å›cianie tÄ™tnicy u czÅ‚owieka. Natomiast znakowanÄ… glukozÄ™, czy octan, podawane same, a zwÅ‚aszcza z insulinÄ…, już po jednej godzinie znajdowano w komórkach Å›cian tÄ™tnic przetworzone na cholesterol.

   Do syntezy okreÅ›lonej iloÅ›ci cholesterolu musi być zużyta okreÅ›lona ilość NADPH2. Czym wiÄ™cej organizm wytwarza NADPH2, tym wiÄ™cej może wytworzyć cholesterolu. Jedynym liczÄ…cym siÄ™ źródÅ‚em NADPH2 w ustroju jest cykl pentozowy, w którym synteza NADPH2 i cholesterolu jest 300 razy wiÄ™kszÄ…, niż z tej samej iloÅ›ci glukozy spalonej w cyklu heksozowym. Czym wiÄ™cej organizm musi przetworzyć glukozy w cyklu pentozowym, tym wiÄ™ksza synteza NADPH2 i cholesterolu.

   100 g glukozy przetworzone w cyklu pentozowym może dać 45 g cholesterolu, przetworzone w cyklu heksozowym – tylko 0,15 g.

   Przy niekorzystnym skÅ‚adzie diety, komórki Å›cian tÄ™tnic przetwarzajÄ… glukozÄ™ głównie w cyklu pentozowym, bo sÄ… do tego zmuszone.

   Niska jakość źródeÅ‚ energii jakie otrzymujÄ… szczególnie tkanki z zasady sÅ‚abo ukrwione, jakimi sÄ… naczynia tÄ™tnicze, wymaga znacznie wiÄ™kszych iloÅ›ci tlenu, którego normalnÄ… drogÄ… nie mogÄ… otrzymać. PrzetwarzajÄ…c glukozÄ™ w cyklu pentozowym wytwarzajÄ… potrzebny im do życia tlen na miejscu. 100 g glukozy przetworzone na cholesterol daje ponad 37 litrów tlenu (O2).

   Zmniejszenie iloÅ›ci glukozy przetwarzanej w cyklu pentozowym można uzyskać:

1.      w miażdżycy spowodowanej zbyt niskÄ… podażą biaÅ‚ka o niskiej wartoÅ›ci biologicznej, przez zwiÄ™kszenie procentowego udziaÅ‚u biaÅ‚ka w diecie i poprawÄ™ jego wartoÅ›ci biologicznej (dieta japoÅ„ska)

2.      w miażdżycy powodowanej mieszaniem tÅ‚uszczów i wÄ™glowodanów w diecie, przez zmniejszenie podaży tÅ‚uszczów, zastÄ…pienie tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych roÅ›linnymi, ograniczenia kaloryczne, leki i inne wymienione wyżej czynniki zmniejszajÄ…ce przetwarzanie glukozy w cyklu pentozowym.

   Obie te drogi mogÄ…, ale nie muszÄ… powstrzymać postÄ™py miażdżycy, ale na pewno nie mogÄ… spowodować wiÄ™kszego cofania siÄ™ zmian miażdżycowych.

   Aby organizm mógÅ‚ usuwać cholesterol z tÄ™tnic, musi pokryć w sposób optymalny wszystkie potrzeby wszystkich tkanek i narzÄ…dów, a ponadto dysponować rezerwami biaÅ‚ka i energii, które mógÅ‚by przeznaczyć na energetycznie kosztowne usuwanie odpadów, w tym wypadku cholesterolu.

   Jedynym rozumnym i skutecznym postÄ™powaniem w leczeniu miażdżycy bÄ™dzie praktyczne wyÅ‚Ä…czenie wÄ™glowodanów z diety i zastÄ…pienie ich przez tÅ‚uszcze najwyższej wartoÅ›ci biologicznej. Takimi tÅ‚uszczami sÄ… tÅ‚uszcze pochodzenia zwierzÄ™cego, uwodornione, twarde, ponadto przetworzone w obróbce kulinarnej.

   Brak wÄ™glowodanów w diecie, lub niska ich podaż powodujÄ… , że organizm nie może uruchomić szerzej cyklu pentozowego, ponieważ nie ma substratu. SkÅ‚ad diety, który powoduje, że poziom cholesterolu we krwi wynosi poniżej 140 mg%, uniemożliwia uruchomienie cyklu pentozowego w komórkach tÄ™tnic i uniemożliwia rozwój miażdżycy.

   Opisywano ustÄ™powanie zmian miażdżycowych u chorych z porażeniem poÅ‚owiczym, tylko po stronie porażonej. PrzyczynÄ… jest zdecydowana przewaga sympatycznego po stronie porażonej, prowadzÄ…ca do przetwarzania glukozy w cyklu heksozowym.

   Opisywano (w Polsce) rzadsze wystÄ™powanie miażdżycy i cofanie siÄ™ zmian miażdżycowych u chorych na chorobÄ™ wrzodowÄ… leczonych przez wiele lat dietÄ… Sippy’ego, czyli leczonych Å›mietanÄ….

   Najszybciej, przyczynowo leczy miażdżycÄ™ żywienie optymalne, w którym na gram biaÅ‚ka o najwyższej wartoÅ›ci biologicznej przypada 3-4 g tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych i poniżej 0,6 g wÄ™glowodanów.

   Przy obecnym, przeciÄ™tnym skÅ‚adzie diety w Polsce, najbardziej miażdżycorodnie dziaÅ‚ajÄ… żółtka jaj. Przy niskiej podaży wÄ™glowodanów w diecie te same żółtka powodujÄ… najszybsze ustÄ™powanie miażdżycy.

   U chorych przebywajÄ…cych w Akademii Zdrowia Arkadia jako leczenie przyczynowe w miażdżycy stosowano żywienie optymalne. Na dobÄ™ podawano m.in. Å›rednio 7 żółtek jaj na osobÄ™. Ponadto stosowano prÄ…dy selektywne PS rozszerzajÄ…ce naczynia krwionoÅ›ne.

   Papierosy w dawce pobudzajÄ…cej ukÅ‚ad sympatyczny teoretycznie dziaÅ‚ajÄ… przeciwmiażdżycowo, ale praktycznie, na skutek skurczów tÄ™tnic i niedokrwienia, przyspieszajÄ… rozwój miażdżycy.

    PrÄ…dy selektywne PS pobudzajÄ…ce ukÅ‚ad parasympatyczny, powinny teoretycznie dziaÅ‚ać miażdżycorodnie, ale na skutek znacznie silniejszego dziaÅ‚ania rozszerzajÄ…cego tÄ™tnice i zwiÄ™kszonego dowozu tlenu, hamujÄ… cykl pentozowy i powodujÄ… cofanie siÄ™ zmian miażdżycowych.

Obecność wystarczającej ilości tlenu w danej tkance najsilniej hamuje cykl pentozowy i syntezę cholesterolu. U człowieka we wszystkich tkankach z wiekiem wzrasta poziom cholesterolu, szczególnie w tkankach słabo odżywionych. Jedynym wyjątkiem jest skóra. Poziom cholesterolu w skórze, najwyższy u płodu, gwałtownie spada natychmiast po urodzeniu, z wiekiem spada i jest najniższy u najstarszych ludzi, u których skóra jest najcieńszą i ma najlepszy dostęp (na 1 g tkanki) do tlenu atmosferycznego. Skóra również należy do tkanek słabo ukrwionych.

   W Akademii Zdrowia Arkadia przebywaÅ‚o na turnusach 2 tygodniowych 190 chorych na miażdżycÄ™ tÄ™tnic koÅ„czyn (55-K i 135-M) w wieku Å›rednio 61 lat (od 36 do 78 lat), chorujÄ…cych ponadto na jednÄ… bÄ…dź kilka chorób: po zawale -  64, z choroba wieÅ„cowÄ… – 88, z nadciÅ›nieniem – 94, z niewydolnoÅ›ciÄ… krążenia – 18, po amputacjach – 8, z bólami spoczynkowymi – 18 chorych. Czas trwania choroby wynosiÅ‚ Å›rednio 9,4 lat (od 1 do 23 lat). Chorych badano w pierwszym lub drugim dniu pobytu, badanie koÅ„cowe w 12 lub 13 dniu pobytu.

   Uzyskane wyniki:

Duża, lub bardzo duża poprawa sprawności psychofizycznej, ustąpienie niewydolności krążenia, u większości ustąpienie objawów niewydolności wieńcowej z odstawieniem leków, u pozostałych znaczna poprawa, spadek ciśnienia krwi, ustąpienie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (choroby żołądka, woreczka żółciowego, trzustki, jelita grubego).

Na 18 chorych z bólami spoczynkowymi, bóle te ustąpiły u 15, u pozostałych zmniejszyły się.

   Objawy chromania u 52 chorych ze Å›rednim dystansem chromania 158 m ustÄ…piÅ‚y. U 112 chorych ze Å›rednim dystansem chromania 76 m, dystans chromania wydÅ‚użyÅ‚ siÄ™ do Å›rednio 1053 m tj. o 1380%.

Próbę wysiłkową (Kwaśniewskiego) według zasad podanych w poprzedniej pracy, dotyczącej przyczynowego leczenia choroby Buergera, wykonano na 353 kończynach dolnych. Ilość wspięć na palce jednej nogi wynosiła przy przyjęciu średnio 19,7 razy, po 12 dniach wynosiła średnio 29,4 razy, co świadczy o średnim wzroście siły mięśni o 50%.

   Czas trwania bólu mięśni po wysiÅ‚ku wynoszÄ…cy Å›rednio 51 sekund, skróciÅ‚ siÄ™ po 12 dniach do Å›rednio 18 sekund tj. o 283%. Taki wynik Å›wiadczy o poprawie ukrwienia tÄ™tniczego koÅ„czyn o Å›rednio 200%.

   U ludzi zdrowych maksymalne pobudzenie nerwów naczyniorozszerzajÄ…cych może zwiÄ™kszyć przepÅ‚yw krwi przez tkanki o 500%. U ludzi chorych na miażdżycÄ™  poprawa ukrwienia tÄ™tniczego jest mniejsza.

   W wyniku stosowania żywienia optymalnego i prÄ…dów selektywnych PS u chorych na miażdżycÄ™ tÄ™tnic koÅ„czyn poprawa wystÄ™puje w każdym przypadku, ale stopieÅ„ tej poprawy jest różny, w zależnoÅ›ci od wieku chorego, postaci choroby, uprzedniego skÅ‚adu diety i innych czynników. W okresie 12 dni miażdżycy wyleczyć nie można. W okresie kilku, kilkunastu miesiÄ™cy stosowania żywienia optymalnego, miażdżyca ustÄ™puje, a duża część chorych uzyskuje siÅ‚Ä™ mięśni i sprawność ogólnÄ… wyższÄ… , niż u zdrowych osobników w porównywalnym wieku.

Wnioski:

1.      NaczelnÄ… przyczynÄ… miażdżycy jest okreÅ›lony, nieprawidÅ‚owy skÅ‚ad diety, wymuszajÄ…cy przemianÄ™ glukozy w cyklu pentozowym w komórkach naczyÅ„ tÄ™tniczych.

2.      Wszystkie pozostaÅ‚e czynniki przyspieszajÄ…ce rozwój miażdżycy, bÄ…dź dziaÅ‚ajÄ…ce przeciwmiażdżycowo wywierajÄ… swój wpÅ‚yw przez zwiÄ™kszenie, bÄ…dź zmniejszenie iloÅ›ci glukozy przetwarzanej w cyklu pentozowym w komórkach naczyÅ„ tÄ™tniczych.

3.      Å»ywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym miażdżycy. Stosowane zapobiegawczo uniemożliwia zachorowanie na miażdżycÄ™.

4.      PrÄ…dy selektywne PS sÄ… doskonaÅ‚ym leczeniem objawowym w miażdżycy tÄ™tnic koÅ„czyn.

                                         lek. med. Jan KwaÅ›niewski.

źr.inf. archwum dr-a J.K.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski