Artykuły opublikowane

Atherosclerosis.
19-07-2006

Miażdżyca. 

     (...)Miażdżyca jest chorobÄ… ludzkÄ…. Zmiany miażdżycowe stwierdzono jeszcze u niektórych (dÅ‚ugowiecznych) papug oraz u sÅ‚oni afrykaÅ„skich. Papugi odżywiajÄ… siÄ™ głównie nasionami zawierajÄ…cymi biaÅ‚ko, tÅ‚uszcze i wÄ™glowodany w różnych proporcjach. SÅ‚onie żywiÄ… siÄ™ głównie trawÄ…. Jajek i tÅ‚uszczów nie jedzÄ…. Znaleziono wiele tak zwanych czynników ryzyka, które częściej sÄ… spotykane u ludzi chorujÄ…cych na miażdżycÄ™. Å»aden z dotychczas rozpoznanych czynników ryzyka nie jest przyczynÄ… miażdżycy. Duża część tych czynników to tylko objawy choroby, a nie jej przyczyna. Miażdżyca może wystÄ…pić w każdym wieku. Jest spotykana już u pÅ‚odów, u dzieci w każdym wieku, zupeÅ‚nie może jej nie być u najstarszych ludzi.



Faktyczna przyczyna miażdżycy.
     Już ponad 38 lat temu napisaÅ‚em: Aby czÅ‚owiek w ogóle mógÅ‚ zachorować na miażdżycÄ™ musi odżywiać siÄ™ na tyle źle, aby wÄ™glowodany stanowiÅ‚y źródÅ‚o energii dla komórek naczyÅ„ tÄ™tniczych i na tyle dobrze, aby te wÄ™glowodany byÅ‚y przetwarzane w tak zwanym szlaku pentozowym. Wszystkie inne czynniki przyspieszajÄ…ce, lub zwalniajÄ…ce postÄ™p miażdżycy dziaÅ‚ajÄ… na zwiÄ™kszenie bÄ…dź zmniejszenie iloÅ›ci glukozy przetwarzanej w szlaku pentozowym w komórkach naczyÅ„ tÄ™tniczych, w tym praktycznie wszystkie czynniki ryzyka dziaÅ‚ajÄ… w ten sposób. BezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… miażdżycy sÄ… wÄ™glowodany, a szczególnie fruktoza, czyli cukier z miodu, owoców i z cukru, który wytwarzajÄ… cukrownie.
     Do wytwarzania cholesterolu potrzebna jest niezbÄ™dnie specjalna maszyna. Jest niÄ… NADPH, czyli nukleotyd adenozynodwufosfopirydynowy. Bez tego enzymu (maszyny) synteza cholesterolu w komórkach Å›cian tÄ™tnic nie jest możliwa. Maszyna ta powstaje w organizmie ludzkim przy okazji 3 różnych reakcji. Ale w istotnej dla powstania miażdżycy iloÅ›ci i miejscu powstaje wyÅ‚Ä…cznie z glukozy przetwarzanej w cyklu pentozowym. Wniosek jest prosty: bez glukozy w pożywieniu i bez jej spalania (przetwarzania) w szlaku pentozowym, wytwarzanie cholesterolu nie jest możliwe, a zatem i rozwój miażdżycy nie jest możliwy. Bez okreÅ›lonej iloÅ›ci wÄ™glowodanów w diecie organizm nie może ich dostarczyć do komórek tÄ™tnic, bo nie można dostarczyć czegoÅ›, czego nie ma.

Cholesterol spożywany i wytwarzany.
     Wbrew powszechnemu przekonaniu nie należy ograniczać cholesterolu w pożywieniu. W pokarmach roÅ›linnych nie ma cholesterolu, ale ludzie żywiÄ…cy siÄ™ tylko produktami roÅ›linnymi, na miażdżycÄ™ chorujÄ…. Sami wytwarzajÄ… cholesterol. W zależnoÅ›ci od skÅ‚adu diety organizm czÅ‚owieka może wytworzyć na dobÄ™ od kilku do kilkudziesiÄ™ciu razy wiÄ™cej cholesterolu niż otrzymuje w pokarmie, zatem cholesterol pokarmowy nie ma żadnego znaczenia dla wystÄ™powania miażdżycy. Ilość cholesterolu dostarczanego w pokarmie nie ma też żadnego wpÅ‚ywu na poziom cholesterolu we krwi. Zatem jeżeli badanie krwi wykazuje wysoki poziom ogólny cholesterolu, to oznacza, że organizm za dużo wytwarza cholesterolu. JeÅ›li wytwarza ten cholesterol w komórkach Å›cian tÄ™tnic - rozwija siÄ™ miażdżyca. Najsilniej blokujÄ… wchÅ‚anianie cholesterolu z pokarmu tÅ‚uszcze nasycone. Każdy lek i każdy inny czynnik uszkadzajÄ…cy wÄ…trobÄ™ lub zmuszajÄ…cy wÄ…trobÄ™ do niepotrzebnej pracy, obniża poziom cholesterolu we krwi, ale nie ma żadnego wpÅ‚ywu na rozwój i postÄ™p miażdżycy. Najniższy poziom cholesterolu we krwi wystÄ™puje u ludzi na diecie bogato tÅ‚uszczowej, jeżeli nie chorowali uprzednio na miażdżycÄ™, staje siÄ™ niski dopiero po wyleczeniu z miażdżycy, co trwa od kilku do kilkunastu miesiÄ™cy. Mann u Masajów znalazÅ‚ Å›redni poziom cholesterolu 110mg%. Poziom ten nie wzrastaÅ‚ z wiekiem, a Masajowie na miażdżycÄ™ nie chorowali. Panuje powszechne przekonanie, że przyczynÄ… miażdżycy sÄ… tÅ‚uszcze, zwÅ‚aszcza nasycone, zwÅ‚aszcza zawarte w żółtkach jaj kurzych i maÅ›le. Jest to przekonanie bÅ‚Ä™dne. Głównym hormonem przyspieszajÄ…cym rozwój miażdżycy jest insulina. PrzyczynÄ… insuliny jest glukoza (wÄ™glowodany) dostarczana w pokarmie. Rozwój miażdżycy przyspiesza hormon wzrostowy przysadki, hormony kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy oraz wiele leków powszechnie stosowanych. Im wiÄ™cej wÄ™glowodanów spożywa czÅ‚owiek, tym wiÄ™cej musi wytwarzać insuliny. Insulina jest jednym z głównych czynników rakotwórczych u czÅ‚owieka. Ale przyczynÄ… insuliny jest cukier. Zatem przyczynÄ… insuliny, i wiÄ™kszoÅ›ci nowotworów zÅ‚oÅ›liwych sÄ… wÄ™glowodany. Biochemiczne najlepszym produktem dla dziecka jest jajko, dla czÅ‚owieka dorosÅ‚ego - żółtko.

 Dobroczynne żółtka
     Żółtko zawiera wiele czynników "przeciw miażdżycowych " (choliny, jodu, siarki i innych) a prawie we wszystkich badaniach wykonanych u ludzi, wÅ‚aÅ›nie żółtko najbardziej zwiÄ™ksza poziom cholesterolu we krwi. Jak to być, może, że co jest najlepsze, u wiÄ™kszoÅ›ci ludzi powoduje najwiÄ™ksze szkody? Tego lekarze i uczeni pojąć nie mogÄ…. W niektórych badaniach tÅ‚uszcze z żółtka zwiÄ™kszaÅ‚y poziom cholesterolu we krwi u ludzi do 4,5 razy bardziej, niż jakiegokolwiek inne tÅ‚uszcze. Nic dziwnego, że przy takich wynikach żółtka jaj zostaÅ‚y uznane za najbardziej szkodliwe dla czÅ‚owieka, stÄ…d "1 jajko na tydzieÅ„" zalecane przez lekarzy. Od 30 lat zjadam co najmniej 6 żółtek na dobÄ™ i jakoÅ› mi to nie zaszkodziÅ‚o. Wprost przeciwnie. Moi pacjenci przez wiele lat zjadajÄ… 4-12 żółtek na dobÄ™ i sÄ… zdrowi. Na kilkadziesiÄ…t tysiÄ™cy ludzi w Polsce i wielu z różnych innych krajów nigdy nie zgÅ‚oszono mi, że jakiÅ› czÅ‚owiek, stosujÄ…cy przez lata Å»ywienie Optymalne zachorowaÅ‚ na raka. To oczywiste. Komórki ciaÅ‚a czÅ‚owieka można dÅ‚ugo hodować w żółtku jaj, ale komórki raka ginÄ… w żółtku po kilkunastu godzinach. Komórki ciaÅ‚a czÅ‚owieka nie muszÄ… mieć cukru aby żyć. Komórki raka muszÄ… mieć cukier.

 Przyczyna pierwsza - najważniejsza
     Napoleon podczas wizytacji jednej z twierdz zapytaÅ‚ jej komendanta, dlaczego nie przywitano go salwÄ… armatniÄ…. Komendant odpowiedziaÅ‚, że z kilku powodów " Po pierwsze nie mamy armat" - powiedziaÅ‚. "Innych powodów proszÄ™ nie wymieniać, ten pierwszy w zupeÅ‚noÅ›ci wystarczy" - odparÅ‚ Bonaparte.
     Wszystkie czynniki ryzyka, które majÄ… wpÅ‚yw na powstanie miażdżycy, to te pozostaÅ‚e powody, o których Napoleon już sÅ‚uchać nie chciaÅ‚. WystarczyÅ‚ mu powód pierwszy. Å»aden z pozostaÅ‚ych czynników ryzyka w miażdżycy nie ma istotnego wpÅ‚ywu na jej rozwój, jeÅ›li nie ma wÄ™glowodanów w diecie w potrzebnej do tego iloÅ›ci, czyli jeÅ›li nie ma armat. Aby nasze tkanki i narzÄ…dy nie musiaÅ‚y ze sobÄ… wojować i nie wojować z caÅ‚ym organizmem, a organizm z nimi ( choroba Buergera, Bechterewa, cukrzyca typu I, goÅ›ciec przewlekÅ‚y postÄ™pujÄ…cy, Å‚uszczyca, astma, inne choroby alergiczne, a nawet miażdżyca) nie dostarczajmy mu armat. Dostarczajmy traktory. JeÅ›li nie chcemy zachorować na raka, czyli na RewolucjÄ™ FrancuskÄ…, czy bolszewickÄ…, nie dostarczajmy dla naszych komórek i tkanek armat, czyli wÄ™glowodanów. Medycyna nie umie zapobiegać miażdżycy, nie umie jej przyczynowo leczyć. UsiÅ‚uje " leczyć" poziom cholesterolu we krwi, co powoduje zawsze znaczne szkody dla chorego. Nie należy leczyć cholesterolu, czy trójglicerydów. Należy przyczynowo leczyć miażdżycÄ™. Najbiedniejsi ludzie, w najbiedniejszych krajach majÄ… bardzo niski poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, na miażdżycÄ™ nie chorujÄ…, ale ich przeciÄ™tna dÅ‚ugość życia nie przekracza 35 lat.
     Wszystkie diety zalecajÄ…ce ograniczenia kaloryczne sÄ… zÅ‚e. A wszystkie diety zalecane dotÄ…d w zapobieganiu i "leczeniu" otyÅ‚oÅ›ci i miażdżycy obejmujÄ… wiÄ™ksze, lub mniejsze ograniczenia kaloryczne. Jedynym wyjÄ…tkiem jest Å»ywienie Optymalne.

                                                      Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski