Artykuły opublikowane

Biochemia.
21-07-2006

Spalanie węgla i wodoru.

     Przy ubijaniu Å›mietany i biaÅ‚ek na omlet, czy do chlebów optymalnych, dostaje siÄ™ do tych produktów dużo powietrza, a zatem i tlenu, co zwiÄ™ksza kaloryczność gotowych produktów. Nie jest ten wzrost kalorycznoÅ›ci uwzglÄ™dniony w tabelach i przypisach do okreÅ›lonych potraw, co wyliczyÅ‚am. Czy nie należy uwzglÄ™dniać kalorycznoÅ›ci tlenu, który dostaje siÄ™ do pewnych potraw podczas obróbki kulinarnej?
                                                               C. J.



Odpowiedź:
     Tlen zawarty w powietrzu, który dostaje siÄ™ do potraw przy ubijaniu piany, czy Å›mietany, nie zwiÄ™ksza kalorycznoÅ›ci potraw, gdyż tlen nie posiada kalorii. Tlen siÄ™ nie spala, to inne pierwiastki spalajÄ… siÄ™ z tlenem, a samo spalanie to nic innego, jak Å‚Ä…czenie siÄ™ ich z tlenem.
     W technice przy spalaniu różnych paliw wydziela siÄ™ bardzo dużo ciepÅ‚a i wystÄ™puje czÄ™sto bardzo wysoka temperatura. Takie spalanie w organizmie spowodowaÅ‚oby natychmiastowÄ… Å›mierć.
     Wodór i wÄ™giel w organizmie spalane sÄ… w staÅ‚ej temperaturze ok. 37°C, co jest możliwe dziÄ™ki istnieniu szlaków powolnego spalania, a to z kolei odbywa siÄ™ przy pomocy licznych enzymów. W czystym tlenie spalanie jest szybsze i bardziej gwaÅ‚towne. Spalać z tlenem gwaÅ‚townie może siÄ™ np. metaliczny sód, czy magnez, przy czym wydziela siÄ™ dużo ciepÅ‚a. W organizmie jest dużo sodu i magnezu, ale ponieważ wystÄ™pujÄ… one wyÅ‚Ä…cznie w postaci zjonizowanej, majÄ… zupeÅ‚nie inne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci w ogóle nie spalajÄ… siÄ™ z tlenem.
     W zależnoÅ›ci od rodzaju spalanego skÅ‚adnika, ta sama ilość tlenu może dać wiÄ™cej kalorii lub mniej. Organizm spala wyÅ‚Ä…cznie wÄ™giel i wodór.
     Jeden gram wÄ™gla po spaleniu daje 7,87 Kcal, a jeden gram wodoru 34,3 Kcal. Wodór zatem jest dużo lepszym paliwem od wÄ™gla.
     WÄ™giel spala siÄ™ na CO2 (dwutlenek wÄ™gla), z który organizm zawsze ma kÅ‚opoty i który jest zwiÄ…zkiem toksycznym. Wodór spala siÄ™ na H2O, czyli na wodÄ™ destylowanÄ…, która jest zawsze potrzebna dla życia. Ten sam 1 g tlenu po poÅ‚Ä…czeniu z wÄ™glem daje 2,95 Kcal, głównie w postaci ciepÅ‚a. Ten sam 1 g tlenu po poÅ‚Ä…czeniu z wodorem daje 4,3 Kcal, głównie w postaci energii użytecznej zwiÄ…zanej w akumulatorach zwanych zwiÄ…zkami fosforowymi wysokoenergetycznymi.
     Z ciepÅ‚a organizm energii nie może uzyskać. Z akumulatorów organizm może potrzebnÄ… do życia energiÄ™ uzyskać, w razie potrzeby może też z tej energii wytworzyć ciepÅ‚o.
     Z powyższych rozważaÅ„ wynikajÄ… ważne wnioski praktyczne. Aby żyć dÅ‚ugo, zdrowo, mieć najwyższÄ… sprawność fizycznÄ… i najbardziej sprawny umysÅ‚, trzeba jak najwiÄ™cej energii pozyskiwać z wodoru, a jak najmniej z wÄ™gla.Wówczas energii jest najwiÄ™cej, zużycie tlenu najmniejsze, co powoduje, że nie brakuje czÅ‚owiekowi nigdy powietrza, nawet przy dużych wysiÅ‚kach. Sportowcy uzyskujÄ…cy najwiÄ™cej energii z wodoru, w każdej dyscyplinie bÄ™dÄ… lepsi od tych, którzy wiÄ™cej energii uzyskujÄ… z wÄ™gla.
     NajwiÄ™cej wodoru majÄ… wolne kwasy tÅ‚uszczowe, maksymalnie uwodornione, o dÅ‚ugich Å‚aÅ„cuchach, wystÄ™pujÄ…ce w naturalnych tÅ‚uszczach zwierzÄ™cych - twardych. Im wiÄ™cej wodoru zawiera tÅ‚uszcz, tym jest bardziej twardym tÅ‚uszczem, tym jest lepszym paliwem.
     Przy spalaniu wÄ™glowodanów tzw. współczynnik oddechowy, czyli stosunek wydalanego dwutlenku wÄ™gla do pobieranego tlenu, wynosi 1. Oznacza to, że w koÅ„cowym efekcie caÅ‚y pobierany tlen idzie na spalenie wÄ™gla.
     Przy spalaniu tÅ‚uszczów stosunek ten wynosi poniżej 0,7 i jest tym niższy, im spożywane tÅ‚uszcze zawierajÄ… wiÄ™cej wodoru, co oznacza, że znaczny procent przyswajanego tlenu spala wodór. Im wiÄ™cej organizm spala wodoru, a mniej wÄ™gla, tym lepiej. TÅ‚uszcze nienasycone, głównie roÅ›linne sÄ… tym gorsze, im majÄ… mniej wodoru. Najmniej wodoru zawierajÄ… tÅ‚uszcze nienasycone o najwyższej liczbie wiÄ…zaÅ„ podwójnych. Organizm ludzki ma z nimi duże kÅ‚opoty, ponadto nie może ich spalić w caÅ‚oÅ›ci. Wytwarza z nich trujÄ…cy aldehyd malonowy i gazy techniczne: etan lub pentan, które wydmuchuje bez pożytku w powietrze.
     W organizmie w miejsce wiÄ…zaÅ„ podwójnych miÄ™dzy wÄ™glami wchodzi tlen, czego efektem jest powstawanie wody utlenionej, która zabija wszystko, co żyje. Dlatego tÅ‚uszcze nienasycone sÄ… najważniejszÄ… przyczynÄ… zapoczÄ…tkowujÄ…cÄ… rozwój miażdżycy, sÄ… przyczynÄ… raka i innych nowotworów, stanów zapalnych i znacznie przyspieszajÄ… starzenie organizmu. O tym wszystkim można przeczytać w każdej książce o biochemii. Biochemia jest wiedzÄ… Å›cisÅ‚Ä…. Z wiedzÄ… Å›cisÅ‚Ä… siÄ™ nie dyskutuje.
     Do tej pory nie jestem pewny, czy to, co zalecajÄ… lekarze, czy Instytut Å»ywnoÅ›ci i Å»ywienia, czy inne podobne do niego instytucje, to Å›wiadoma dywersja, majÄ…ca na celu wyniszczanie i zabijanie ludzi, czy też przyczynÄ… jest bezgraniczna gÅ‚upota. SÄ… to rozważania typu: co byÅ‚o pierwsze - jajo, czy kura.
     "Konsekwencje decyzji uczonych, którzy muszÄ… wybierać zÅ‚o, bywajÄ… nadzwyczaj groźne" - pisaÅ‚ ks. prof. WÅ‚odzimierz Sedlak. W żadnej innej dziedzinie życia nie sÄ… tak groźne i szkodliwe w skutkach jak we współczesnej "nauce" o żywieniu czÅ‚owieka.

                                                                            Jan KwaÅ›niewski.

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski