Artykuły opublikowane

Wysokie ciśnienie.
26-07-2006

Nadciśnienie, cukrzyca.

     Jestem lekarzem ortopedÄ…, mam 45 lat. Na nadciÅ›nienie chorowaÅ‚em od 15 lat i mimo systematycznego leczenia, ciÅ›nienie bywaÅ‚o wysokie. W poÅ‚owie lutego trafiÅ‚em do szpitala z cukrem ponad 500 mg%. Zaordynowano insulinÄ™, której codziennie braÅ‚em 44 jednostki. ByÅ‚em bardzo sÅ‚aby.



     DietÄ™ OptymalnÄ… rozpoczÄ…Å‚em 15 marca od tÅ‚ustego rosoÅ‚u z żółtkami. Cukier w tym samym dniu spadÅ‚ do 95 mg%. Od pierwszego dnia diety dawkÄ™ insuliny zmniejszyÅ‚em o poÅ‚owÄ™, po tygodniu braÅ‚em już 7 jednostek, a po 2 tygodniach jÄ… odstawiÅ‚em. Poziomy cukru oscylujÄ… miÄ™dzy 97 a 143 mg% i maÅ‚o siÄ™ zmieniajÄ…. Na insulinie nie mogÅ‚em chodzić, a obecnie jestem bardzo silny i bardzo aktywny fizycznie.
     Leki na nadciÅ›nienie odstawiÅ‚em od pierwszego dnia diety, a po 2 tygodniach ciÅ›nienie krwi wynosiÅ‚o 120/80 i w tych granicach siÄ™ utrzymuje.
     PrzejrzaÅ‚em na oczy. Jestem zbulwersowany tym, co medycyna obecnie wyprawia z chorymi ludźmi. Mam nadziejÄ™, że szybko siÄ™ to zmieni.
                                                                                                J.M.

Odpowiedź:
     U ponad 90% chorujÄ…cych na cukrzycÄ™, którzy przeszli na Å»ywienie Optymalne, ustÄ…pienie choroby i zaprzestanie pobierania insuliny jest możliwe już po kilku tygodniach. Podobnie jest z nadciÅ›nieniem, leki pobierane z powodu nadciÅ›nienia w Arkadii odstawiaÅ‚em od pierwszego dnia u 93% chorujÄ…cych na nadciÅ›nienie. Bardzo rzadko pojawiaÅ‚a siÄ™ konieczność ponownego podawania leków, na ogół w zmniejszonych dawkach, w pierwszych miesiÄ…cach Diety Optymalnej.
     Å»ywienie Optymalne usuwa przyczynÄ™ nadciÅ›nienia i wyleczenie z tej choroby jest reguÅ‚Ä…. U chorujÄ…cych krócej, mÅ‚odszych, bez zaawansowanych zmian miażdżycowych w tÄ™tnicach mózgowych, wyleczenie może nastÄ…pić po kilku dniach, czy tygodniach. U starszych, chorujÄ…cych dÅ‚ugo z dużymi zmianami w tÄ™tnicach mózgowych, na wyleczenie trzeba czasami czekać dÅ‚użej, bardzo rzadko powyżej 1,5 roku. Niewielkie zmiany miażdżycowe ustÄ™pujÄ… szybko, w okresie kilku miesiÄ™cy. NadciÅ›nienie u znacznej wiÄ™kszoÅ›ci chorych ustÄ™puje szybciej niż cofajÄ… siÄ™ zmiany miażdżycowe w tÄ™tnicach mózgowych.
     Å»ywienie Optymalne stwarza najbardziej korzystne warunki dla funkcjonowania mózgu. Lepsza energia dla mózgu, to lepsze jego funkcjonowanie, to mniejsze zużycie tlenu przez mózg. Gdy mózg ma dobre warunki egzystencji, nie musi podnosić ciÅ›nienia krwi po to, aby poprawić swoje zaopatrzenie, kosztem pozostaÅ‚ych tkanek i narzÄ…dów. Bowiem przyczynÄ… nadciÅ›nienia jest niekorzystne odżywianie powodujÄ…ce, że organizm nie może dostarczyć tyle i takiej energii dla mózgu, jakÄ… ten mózg otrzymywać powinien. Wówczas mózg, wÅ‚aÅ›nie przez podniesienie ciÅ›nienia krwi, poprawia swoje zaopatrzenie kosztem reszty organizmu. W nadciÅ›nieniu tÄ™tnice (zatem zaopatrzenie) sÄ… zwężone w prawie wszystkich tkankach z wyjÄ…tkiem tÄ™tnic mózgowych.
     Leki stosowane w nadciÅ›nieniu dziaÅ‚ajÄ… głównie przez usuniÄ™cie, lub zmniejszenie przewagi ukÅ‚adu sympatycznego, która to przewaga jest przyczynÄ… wyższÄ… podwyższonego ciÅ›nienia krwi. Leki porażajÄ…ce ukÅ‚ad sympatyczny powodujÄ… rozszerzenie tÄ™tnic w innych narzÄ…dach, zatem powodujÄ… pogorszenie zaopatrzenia mózgu i zawsze upoÅ›ledzajÄ… jego czynność. Chorzy tÄ™piejÄ… nie zdajÄ…c sobie z tego sprawy. Gdy ukÅ‚ad sympatyczny zostanie przytÅ‚umiony lekami, rozwija siÄ™ przewaga ukÅ‚adu parasympatycznego, zmienia siÄ™ profil wytwarzanych hormonów, organizm jest zmuszony do wytwarzania tlenu z glukozy, zamieniajÄ…c jÄ… na trójglicerydy, które nastÄ™pnie przetwarza na cholesterol. Jeżeli ten proces musi zachodzić w komórkach tÄ™tnic, rozwija siÄ™ w nich miażdżyca. Konieczność wytwarzania tlenu z glukozy zachodzi wówczas, gdy tego tlenu w jakiejÅ› tkance brakuje. Ale tlenu brakuje tylko wtedy, gdy wzrasta jego zużycie, zaÅ› zużycie tlenu musi wzrastać, gdy organizm musi przeznaczać dla swych tkanek gorsze paliwa, gdy czÅ‚owiek zjada w pokarmach wiÄ™cej wÄ™gla, a mniej wodoru.
     NajwiÄ™cej wÄ™gla czÅ‚owiek zjada w wÄ™glowodanach, które sÄ… poÅ‚Ä…czeniem wÄ™gla z wodÄ…. Wodór w wÄ™glowodanach już jest spalony z tlenem na wodÄ™ i powtórnie spalonym być nie może. Stosunek iloÅ›ci zużytego przez organizm tlenu do iloÅ›ci wytwarzanego dwutlenku wÄ™gla (CO2) wynosi 1, a to oznacza, że w ostatecznym rachunku caÅ‚y pobierany z powietrza tlen, przy spalaniu wÄ™glowodanów idzie na spalanie wÄ™gla, a wÄ™giel jest paliwem kiepskim, niskokalorycznym, dajÄ…cym maÅ‚o energii i dużo odpadów (dwutlenek wÄ™gla), które to odpady bywajÄ… w organizmie trujÄ…ce.
     Przy zjadaniu tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych, nasyconych, duża ilość pobieranego przez organizm tlenu spala siÄ™ z wodorem. Im tÅ‚uszcze majÄ… wiÄ™cej tego wodoru, tym sÄ… paliwem lepszym. Przy spalaniu tÅ‚uszczów stosunek pobieranego tlenu do wytwarzanego dwutlenku wÄ™gla wynosi 0,7, a to oznacza, że aż 30% pobieranego tlenu spala siÄ™ z wodorem na wodÄ™ destylowanÄ…, która żadnym zanieczyszczeniem nie jest.
     Gdy czÅ‚owiek chce aby wiodÅ‚o mu siÄ™ lepiej od innych, musi wiÄ™cej od innych uzyskiwać energii z wodoru, a mniej z wÄ™gla. Obecnie najwiÄ™cej energii z wodoru w krajach bogatszych uzyskujÄ… Francuzi (160 g spożywanego tÅ‚uszczu na dobÄ™ na 1 osobÄ™), dlatego majÄ… najzdrowszy naród i dlatego powodzi im siÄ™ lepiej od innych.
     Chore spoÅ‚eczeÅ„stwo, a takim jest nasz naród, może tworzyć tylko chorÄ… medycynÄ™, czyli takÄ…, jakÄ… jest polska współczesna sÅ‚użba zdrowia. Na szczęście trafiajÄ… siÄ™ w Polsce i na Å›wiecie ludzie, którzy potrafiÄ… przeczytać to, co napisaÅ‚em, potrafiÄ… mojÄ… wiedzÄ™ zrozumieć i potrafiÄ… jÄ… wykorzystywać. Najmniej takich ludzi trafia siÄ™ wÅ›ród lekarzy, a zupeÅ‚nymi wyjÄ…tkami sÄ… tak zwani uczeni.
     W telewizji straszy siÄ™ ludzi, że nadciÅ›nienie jest nieuleczalne, że chory na nadciÅ›nienie musi do koÅ„ca życia brać leki, że lawinowo wzrasta ilość zachorowaÅ„ na raka, miażdżycÄ™ i cukrzycÄ™, astmÄ™, na inne choroby i że tak być musi. Może być lepiej, gdy spoÅ‚eczeÅ„stwo przeznaczy wiÄ™ksze Å›rodki na opiekÄ™ zdrowotnÄ…. W USA sprawdzono, że chorzy systematycznie "leczeni" na nadciÅ›nienie wcale nie żyjÄ… dÅ‚użej od nieleczonych. Każde leczenie kosztuje. PieniÄ…dze wydane na leczenie nie mogÄ… być wydane na jedzenie. Zatem leczÄ…cy siÄ™ z zasady muszÄ… gorzej siÄ™ odżywiać, a to znacznie bardziej im szkodzi, niż nie poddawanie siÄ™ leczeniu. Organizm ma tendencje do samowyleczenia siÄ™ w wielu chorobach. Te samowyleczenia bywajÄ… znacznie częściej u tych, którzy pieniÄ…dze przeznaczane na leki, przeznaczajÄ… na jedzenie. "Lepiej dać masażowi, niż aptekarzowi" mówi stare polskie przysÅ‚owie. Dobrze mówi.
     Powyższe nie oznacza, że w ogóle nie trzeba siÄ™ leczyć. SÄ… choroby, przy których konieczne sÄ… zabiegi operacyjne, czy przyjmowanie leków. Nie jest to nadciÅ›nienie, cukrzyca, nowotwory, astma, wiele innych chorób, dla których leczeniem przyczynowym jest żywienie optymalne, dziÄ™ki któremu z tych chorób prawie zawsze można siÄ™ wyleczyć. Którym zawsze można zapobiecć.
     Leczyć możliwie tanio i najbardziej skutecznie. Tego obecna sÅ‚użba zdrowia robić nie potrafi. To potrafi robić tylko stosowanie leczenia przyczynowego, a takim jest Dieta Optymalna. Nic przy tym ona nie kosztuje, bo jeść i tak trzeba, a Å»ywienie Optymalne może być znacznie taÅ„sze niż przeciÄ™tnie. Można przy tym oszczÄ™dzić pieniÄ…dze wydawane na wizyty lekarskie i na leki, czy niepotrzebne badania.
     Nieważne czy chory pÅ‚aci za leki, wizyty, operacje, czy niepotrzebne badania. W koÅ„cowym rozliczeniu i tak za wszystko zapÅ‚acić musi z wÅ‚asnej kieszeni - przez niższÄ… pÅ‚acÄ™, wiÄ™ksze podatki, niższÄ… emeryturÄ™, wyższe odpisy na ZUS. Jeden chory na cukrzycÄ™ kosztuje spoÅ‚eczeÅ„stwo wiÄ™cej niż wynosi Å›rednia pÅ‚aca. Wyleczenie chorych z cukrzycy, a ponad 90% tych chorych wyleczyć można, pozwoli oszczÄ™dzić 1,5 miliona Å›rednich pÅ‚ac.
     Mamy ok. 8 milionów ludzi niepeÅ‚nosprawnych. Przy stosowaniu Å»ywienia Optymalnego ich liczba w krótkim czasie zmniejszyÅ‚aby siÄ™ przynajmniej dwukrotnie, na skutek poprawy ich stanu zdrowia i z każdym rokiem byÅ‚aby niższa, gdyż niepeÅ‚nosprawnych przybywaÅ‚oby znacznie mniej.

                                                                                 Jan KwaÅ›niewski
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski