Artykuły opublikowane

Głodówki.
05-08-2006

Cukrzyca, głodówki.

     Mam 75 lat i od poczÄ…tku listopada stosujÄ™ żywienie optymalne. Od 15 lat chorowaÅ‚am na cukrzycÄ™, braÅ‚am po 3 tabletki diaprelu, a cukier miaÅ‚am wysoki. Po 2 tygodniach żywienia optymalnego poczuÅ‚am siÄ™ tak dobrze, że odstawiÅ‚am tabletki, a po tygodniu bez tabletek cukier spadÅ‚ z 222 na 157. Od chwili zachorowania nigdy nie miaÅ‚am tak niskiego cukru we krwi.



      CzujÄ™ siÄ™ bardzo dobrze, mogÄ™ chodzić na dÅ‚ugie spacery i nogi mnie nie bolÄ…, a dawniej bolaÅ‚y po każdym spacerze. CzujÄ™ siÄ™ lżejsza, mimo że z wagi ubyÅ‚o mi tylko 2 kg. Od moich lekarzy wiem tylko tyle, że jak siÄ™ zachoruje na cukrzycÄ™, to już do koÅ„ca życia czÅ‚owiek musi chorować, bo to jest choroba nieuleczalna. A jednak wbrew temu, co mówiÄ… naukowcy na caÅ‚ym globie, Pan potrafi wyleczyć z cukrzycy, co stwierdziÅ‚am na sobie.
     ProszÄ™ aby napisaÅ‚ Pan jak stosować gÅ‚odówki, bo chciaÅ‚am ubyć na wadze.
Życzę, aby Pana szeroka wiedza doczekała się uznania na całym świecie i nie musiała czekać 3 wieki jak w przypadku Kopernika.
                                                             A.W.

Odpowiedź:
     Generalnie gÅ‚odówek nie należy stosować, ale krótkotrwaÅ‚e 1 - 2-dniowe gÅ‚odówki u stosujÄ…cych w poczÄ…tkowym okresie DietÄ™ OptymalnÄ… mogÄ… być pożyteczne u niektórych osób i sÄ… nieszkodliwe. Przemiana materii i zaopatrzenie organizmu przy Å»ywieniu Optymalnym i w krótkiej gÅ‚odówce sÄ… takie same i organizm nie ma potrzeby w gÅ‚odówce niczego przebudowywać. Otrzymuje podobnÄ… ilość biaÅ‚ka, z tym że jest to biaÅ‚ko wÅ‚asne, głównym zaÅ› źródÅ‚em energii jest wÅ‚asny tÅ‚uszcz. Przy gÅ‚odówce ilość energii z wytwarzanych wÅ‚asnych wÄ™glowodanów wynosi ok. 2% i jest mniejsza niż przy Å»ywieniu Optymalnym.
     U otyÅ‚ych czÄ™sto brakuje enzymu uwalniajÄ…cego kwasy tÅ‚uszczowe z wÅ‚asnych zapasów tÅ‚uszczu i ci otyli, a sÄ… to przeważnie ludzie reagujÄ…cy na stres żarÅ‚ocznoÅ›ciÄ… oraz kobiety po klimakterium, które wczeÅ›niej stosowaÅ‚y antykoncepcjÄ™ hormonalnÄ…, majÄ… trudnoÅ›ci ze spadkiem wagi.
     Przy Å»ywieniu Optymalnym ilość energii ze spożycia ok. 50 g wÄ™glowodanów wynosi ok. 200 kcal/dobÄ™, co stanowi Å›rednio ok. 10% caÅ‚kowitej podaży energii. Przy gÅ‚odówce ilość energii z wytwarzanych przez organizm wÄ™glowodanów jest za maÅ‚a dla optymalnego funkcjonowania organizmu.
     Lepiej bÄ™dzie w czasie gÅ‚odówki dostarczać niewielkie iloÅ›ci wÄ™glowodanów, najkorzystniej w postaci skrobi. Od dawna wiadomo, że "tÅ‚uszcze spalajÄ… siÄ™ w ogniu wÄ™glowodanów", czyli aby tÅ‚uszcze mogÅ‚y siÄ™ spalać efektywnie, a organizm nie musiaÅ‚ wytwarzać ciaÅ‚ ketonowych, korzystne bÄ™dzie, gdy dostarczymy do organizmu ok. 40 - 50 g wÄ™glowodanów, najlepiej przed snem. Dla strawienia, skierowania z przewodu pokarmowego do krwi i do spalenia wÄ™glowodanów organizm musi zainwestować na poczÄ…tku dużo energii. KrótkotrwaÅ‚a gÅ‚odówka zmusza organizm do uwalniania wÅ‚asnego tÅ‚uszczu, a także powoduje spadek poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycÄ™.
     U chorych na cukrzycÄ™ i stosujÄ…cych Å»ywienie Optymalne, po kilku tygodniach, gdy już można odstawić insulinÄ™, czy leki doustne, zdarza siÄ™, że poziom glukozy we krwi utrzymuje siÄ™ na poziomie 150 i powyżej 150 mg%, chociaż cukrzycy już nie ma.
     Jednodniowe gÅ‚odówki w tym przypadku powodujÄ… spadek poziomu glukozy we krwi i stabilizacjÄ™ tego poziomu do ok. 110 - 120 mg%. Taki poziom glukozy we krwi jest najbardziej korzystny dla organizmu. Lepiej jest gdy poziom ten jest wyższy niż uważany za normÄ™ przy innych modelach żywienia, czyli 100 i mniej mg% na czczo, gdyż u osób stosujÄ…cych Å»ywienie Optymalne glukoza jest rezerwowym źródÅ‚em dużych iloÅ›ci tlenu, który szybko może być uruchomiony w miejscach, w których tlenu nagle może zabraknąć.
     Odporność różnych tkanek organizmu jest proporcjonalna do stężenia w nich glukozy, Å›ciÅ›lej - glikogenu. W tkankach pÅ‚odu, na kilka dni przed porodem, poziom glukozy wzrasta kilkakrotnie, co pozwala na bardziej bezpieczne przetrwanie okresu niedotlenienia okoÅ‚oporodowego. Nie wzrasta on jednak u wszystkich matek. U kobiet na diecie jarskiej poziom ten nie wzrasta, lub wzrasta w niewielkim stopniu, co jest przyczynÄ… dużej Å›miertelnoÅ›ci okoÅ‚oporodowej noworodków u matek żywiÄ…cych siÄ™ głównie produktami pochodzenia roÅ›linnego. Z tego głównie powodu u kobiet w Polsce w pierwszych latach po wojnie Å›miertelność noworodków wynosiÅ‚a ponad 100 na 1 000 urodzeÅ„ i stopniowo siÄ™ obniżaÅ‚a proporcjonalnie do wzrostu spożycia biaÅ‚ek zwierzÄ™cych i tÅ‚uszczów, a spadku spożycia wÄ™glowodanów i maÅ‚o wartoÅ›ciowych biaÅ‚ek roÅ›linnych. Im wiÄ™cej jakiÅ› naród spożywa produktów roÅ›linnych, tym jest biedniejszy i tym wiÄ™ksza jest Å›miertelność noworodków w tym narodzie, i tym wiÄ™kszy przyrost naturalny, tym mniej wartoÅ›ciowi biologicznie sÄ… dzieci i doroÅ›li.

                                                                         Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski