Artykuły opublikowane

Żywienie Optymalne.
19-08-2006

O doborze pokarmów.

     Czy przygotowujÄ…c obiady można miÄ™so zastÄ™pować żółtkami jaj kurzych?

Odpowiedź:
      Można. Nawet z pożytkiem dla organizmu. Żółtka sÄ… bardziej wartoÅ›ciowe od miÄ™sa.



     Po przystosowaniu organizmu do Å»ywienia Optymalnego i po jego gruntownej przebudowie i "remoncie", zapotrzebowanie na energiÄ™, biaÅ‚ko, skÅ‚adniki mineralne, witaminy, nawet na wodÄ™, znacznie siÄ™ obniża. BiaÅ‚ka trzeba wówczas starać siÄ™ zjadać możliwie maÅ‚o. Aby można go zjadać maÅ‚o, musi to być biaÅ‚ko najwyższej jakoÅ›ci.
     MiÄ™dzynarodowym wzorcem okreÅ›lajÄ…cym wartość biologicznÄ… biaÅ‚ka sÄ… biaÅ‚ka zawarte w peÅ‚nych jajach kurzych. Każde inne biaÅ‚ka sÄ… już gorsze. BiaÅ‚ko jaj to tylko biaÅ‚ko, dobre dla organizmów rosnÄ…cych. Dla czÅ‚owieka dorosÅ‚ego, zamiast jaj, lepsze sÄ… żółtka. BiaÅ‚ka w żółtkach sÄ… znacznie lepsze. Jajecznica na boczku z 3 żółtkami na Å›niadanie wystarcza dla optymalnego do godziny 15 - 16. Gdy zje tÄ™ samÄ… ilość boczku z 3 jajkami caÅ‚ymi poczuje siÄ™ chęć na jedzenie wczeÅ›niej, mimo że w kaloriach zjadÅ‚o siÄ™ wiÄ™cej.
     Nadmiar biaÅ‚ka jest przetwarzany na wÄ™glowodany, te na kwasy tÅ‚uszczowe, a azot zawarty w biaÅ‚ku jest wydalany w postaci mocznika. Aby wydalić czÄ…steczkÄ™ azotu w moczniku trzeba bezpowrotnie stracić 2 czÄ…steczki wodoru. Gdy organizm jest sÅ‚aby, wÄ…troba uszkodzona i nie może caÅ‚ego azotu wydalić w moczniku (przetworzyć go na mocznik) to straty sÄ… jeszcze wiÄ™ksze. Azot wydalany jest w amoniaku (NH3), lub w jonie amonowym (NH4) a w tych wypadkach aby wydalić jednÄ… czÄ…stkÄ™ azotu, trzeba stracić 3 lub 4 czÄ…stki wodoru.
     BiaÅ‚ek nie należy wyrzucać. Z dodatkiem orzechów, masÅ‚a, otrÄ…b, czy maÅ‚ej mÄ…ki trzeba samemu wypiekać chleby optymalne - biaÅ‚kowe. Taki chleb posmarowany grubo masÅ‚em, lub zamieniony na grzanki przyrzÄ…dzany na maÅ›le na patelni, jest dobrym dodatkiem do jajecznicy z żółtek. Dobrym obiadem może być gÄ™sty, tÅ‚usty rosół z żółtkami.
     Trzeba pamiÄ™tać przy tym, aby dostarczyć organizmowi przynamniej tyle wÄ™glowodanów, aby on nie musiaÅ‚ wytwarzać ciaÅ‚ ketonowych. Bo to siÄ™ nie opÅ‚aca. Bo ciaÅ‚a ketonowe, których nie mogÄ… (nie chcÄ…) spalić w caÅ‚oÅ›ci serce i mózg, sÄ… wydalane z moczem. Powoduje to straty wodoru. Mózg i serce wolÄ… spalać ciaÅ‚a ketonowe, niż wolne kwasy tÅ‚uszczowe czy glukozÄ™. Ale możliwoÅ›ci ich spalania też sÄ… ograniczone.
     Wytwarzanie ciaÅ‚ ketonowych wystÄ™puje w gÅ‚odzie i na diecie bogatotÅ‚uszczowej, gdy ilość dostarczanych wÄ™glowodanów jest zbyt maÅ‚a. SÄ… to Å‚agodne postacie ketozy, natomiast ketoza, w niewyrównanej cukrzycy może powodować groźne skutki.

                                                                             Jan KwaÅ›niewski
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski