Artykuły opublikowane

Biochemia.
20-08-2006
Agioplastyka, Carbonic Anhydrase.

     TrochÄ™ podkusiÅ‚em diabÅ‚a piszÄ…c list do programu telewizyjnego, w którym omówiono agioplastykÄ™ (wÅ‚ożenie stendu do tÄ™tnicy wieÅ„cowej) jako drogÄ™ do leczenia miażdżycy. OczywiÅ›cie prawda jest inna - 40% stendów zarasta w okresie 6 miesiÄ™cy, a reszta jest OK na 2 do 4 lata. A potem przeszczep tÄ™tnicy - czyli jeszcze gorzej. ZasygnalizowaÅ‚em "naszÄ… dietÄ™" i jej efekty. Zobaczymy czy sÄ… odważni.

    ZupeÅ‚nie przypadkowo natknÄ…Å‚em siÄ™ na informacjÄ™, która wyjaÅ›nia mechanizm dziaÅ‚ania diety i prÄ…dów selektywnych. Otóż, istnieje enzym szeroko wystÄ™pujÄ…cy w organizmie - Carbonic Anhydrase (anhydraza wÄ™glanowa) katalizujÄ…cy powstawanie kwasu wÄ™glowego (H2CO3) z dwutlenku wÄ™gla (CO2). WystÄ™puje on w oku, Å›luzówce żoÅ‚Ä…dka, nerce, jelitach, krwinkach czerwonych i innych tkankach. Lek, nad którym obecnie pracujÄ™, blokuje ten enzym. Ten efekt jest użyteczny w hamowaniu postÄ™pów jaskry. Å»ywienie Optymalne i prÄ…dy selektywne pobudzajÄ…ce ukÅ‚ad parasympatyczny leczÄ… jaskrÄ™ - z tym, że na staÅ‚e.
     Wysokie dawki tego leku powodujÄ… wiele i silnych dziaÅ‚aÅ„ ubocznych, miÄ™dzy innymi w żoÅ‚Ä…dku, jak również w nerkach, gdzie powstajÄ… kamienie.
     Wniosek prosty. DziaÅ‚anie diety oraz prÄ…dów prawdopodobnie normalizuje poziom anhydrazy, której nadmiar - spowodowany przewagÄ… ukÅ‚adu sympatycznego - Å‚Ä…czy siÄ™ z powstawaniem jaskry oraz wrzodów żoÅ‚Ä…dka i dwunastnicy, ogólnej kwasicy w ustroju, a także innymi zaburzeniami. Natomiast niedobór enzymu (przewaga ukÅ‚adu parasympatycznego) powoduje kamicÄ™ nerkowÄ…, nieżyt żoÅ‚Ä…dka, inne choroby. ProszÄ™ o opiniÄ™, panie Janie.
                                                                            
                                                                         B.S.

Odpowiedź:
     Å»adne leczenie chirurgiczne, czy inne inwazyjne nie leczy miażdżycy. Co najwyżej (za najczęściej dużo pieniÄ™dzy) i to nie zawsze Å‚agodzi jej skutki w okreÅ›lonych narzÄ…dach. Najlepiej oczywiÅ›cie nie chorować w ogóle, a gdy już siÄ™ zachorowaÅ‚o, leczyć siÄ™ możliwie tanio, możliwie skutecznie, najlepiej leczyć siÄ™ przyczynowo.
     Å»ywienie Optymalne praktycznie uniemożliwia rozwój miażdżycy we wszystkich tÄ™tnicach, także wieÅ„cowych serca. Chory na miażdżycÄ™, po zastosowaniu Diety Optymalnej, jest z tej miażdżycy szybko leczony i to bez żadnych nakÅ‚adów pieniężnych, bowiem Å»ywienie Optymalne bywa czÄ™sto taÅ„sze od innych modeli żywienia. Najszybciej ustÄ™pujÄ… zmiany miażdżycowe w tÄ™tnicach mózgu, serca, krezki jelit, najwolniej z tÄ™tnicy koÅ„czyn dolnych. Po 2 - 3 latach nawet zmiany miażdżycowe w mózgu, okreÅ›lane przy badaniu oka na 3 - 4 stopieÅ„, ustÄ™pujÄ… bez Å›ladu.
     Bywa, że nawet u stosujÄ…cych Å»ywienie Optymalne może wystÄ…pić zatkanie oderwanÄ… blaszkÄ… miażdżycowÄ… jakiejÅ› tÄ™tnicy. Gdy zdarzy siÄ™ to w tÄ™tnicy mózgowej, wystÄ™puje udar mózgu, gdy w wieÅ„cowej - zawaÅ‚ serca, gdy w tÄ™tnicy koÅ„czyny dolnej - ostre niedokrwienie koÅ„czyny.
     Jest to możliwe do czasu ustÄ…pienia zmian miażdżycowych. Po kilku tygodniach Å»ywienia Optymalnego prawie zawsze zmniejsza siÄ™ krzepliwość krwi na tyle, aby już nie mogÅ‚y powstać zakrzepy w tÄ™tnicach i ta, najczęściej spotykana obecnie przyczyna udarów mózgu, zawałów, ostrych niedrożnoÅ›ci tÄ™tnic w innych narzÄ…dach przestaje istnieć.
     U stosujÄ…cych Å»ywienie Optymalne przez kilka przynajmniej tygodni udar mózgowy, czy zawaÅ‚ serca, jeÅ›li siÄ™ już trafi, ma przebieg Å‚agodny.
     Wszystkie procesy zachodzÄ…ce w organizmie uruchamiane i sterowane skÅ‚adnikami dostarczanymi w pokarmie. Przy żywieniu pastwiskowym (dieta jarska), gdzie prawie jedynym źródÅ‚em energii sÄ… wÄ™glowodany, a praktycznie wÄ™giel (CO2 : O2 wynosi 1 przy spalaniu wÄ™glowodanów), zapotrzebowanie na tlen organizmu jest najwiÄ™ksze, a wytwarzanie dwutlenku wÄ™gla również najwiÄ™ksze. WystÄ™puje nadmiar dwutlenku wÄ™gla, a do tego nadmiaru organizm czÅ‚owieka nie jest przystosowany, bo nie wÄ™glowodany sÄ… źródÅ‚em energii dla czÅ‚owieka.
     W organizmie nadmiar dwutlenku wÄ™gla powoduje duże szkody, podobnie jak inne trucizny produkowane z wÄ™gla (np. kwas mlekowy) wytwarzany przy "braku" tlenu. Krew, to nie woda sodowa. Nie może siÄ™ pienić, bo by ludzie szybko wymierali na chorobÄ™ kesonowÄ…. Nadmiar dwutlenku wÄ™gla, wymuszony żywieniem pastwiskowym (jarskim), musi być zwiÄ…zany chemicznie z wodÄ… na kwas wÄ™glowy i ten kwas jest również chemicznie rozkÅ‚adany do dwutlenku wÄ™gla i wody, głównie w pÅ‚ucach. Za dużo dwutlenku wÄ™gla to kwasica, a tam gdzie kwasica - wystÄ™pujÄ… choroby.
     Å»ywienie pastwiskowe (dieta jarska) wymusza przewagÄ™ ukÅ‚adu sympatycznego w caÅ‚ym organizmie. A ta przewaga jest przyczynÄ… trwaÅ‚ego lub okresowego (np. stres) zwężenia tÄ™tnic, głównie w tkankach obwodowych, ale nie w tÄ™tnicach mózgu. Do tkanek dopÅ‚ywa mniej krwi i mniej tlenu oraz skÅ‚adników odżywczych, do tego o bardzo niskiej jakoÅ›ci, zatem organizm chorować musi, musi siÄ™ szybko starzeć, a czÅ‚owiek musi mieć bardzo niskÄ… wartość biologicznÄ… i zawsze bardzo patologicznÄ… czynność mózgu.
     Gdy głównym źródÅ‚em energii sÄ… tÅ‚uszcze, organizm uzyskuje energiÄ™ głównie z wodoru, który jest najlepszym paliwem, bo wymaga najmniej tlenu, daje najwiÄ™cej energii i nie produkuje zanieczyszczeÅ„. Przy spalaniu kwasów tÅ‚uszczowych nasyconych współczynnik oddechowy wynosi nie 1, jak w przypadku wÄ™glowodanów, a 0,7. A to oznacza, że wytwarzanie dwutlenku wÄ™gla przez organizm jest dużo niższe, za czym idzie mniejsze wytwarzanie i poziom we krwi kwasu wÄ™glowego, brak przewagi ukÅ‚adu sympatycznego w organizmie, brak przewagi ukÅ‚adu sympatycznego w oczach, brak zwężenia dróg odpÅ‚ywu pÅ‚ynu z oka, a to powoduje prawidÅ‚owe ciÅ›nienie pÅ‚ynu w gaÅ‚ce ocznej, a to oznacza, że jaskry nie ma!
     PrÄ…dy selektywne pobudzajÄ…ce ukÅ‚ad parasympatyczny, stosowane na oczy u chorych na jaskrÄ™, w ciÄ…gu paru dni powodujÄ™ ustÄ…pienie jaskry. U stosujÄ…cy Å»ywienie Optymalne jest to równoznaczne z wyleczeniem jaskry. U stosujÄ…cych nadal pastwiskowy (jarski) model żywienia, caÅ‚y czas utrzymuje siÄ™ przewaga ukÅ‚adu sympatycznego i zwężenie tÄ™tnic w tkankach obwodowych. Zwężenie dróg odpÅ‚ywu pÅ‚ynu Å›ródgaÅ‚kowego, czyli jaskra rozwijać siÄ™ może tylko na diecie wymuszajÄ…cej przewagÄ™ ukÅ‚adu sympatycznego. JeÅ›li te czynniki pokarmowe wymuszajÄ…ce staÅ‚Ä… przewagÄ™ ukÅ‚adu sympatyczne dziaÅ‚ajÄ… nadal, to bywa, że po serii leczenia prÄ…dami selektywnymi jaskry, powraca ona po kilku, kilkunastu miesiÄ…cach, ponieważ nie zostaÅ‚a usuniÄ™ta przyczyna umożliwiajÄ…ca rozwój jaskry. A ta przyczyna może ponownie spowodować zwężenie dróg odpÅ‚ywu pÅ‚ynu z gaÅ‚ki ocznej i nawrót choroby. Lepiej nie ryzykować. Można stracić wzrok.
     Dieta Optymalna normalizuje poziom anhydrazy wÄ™glanowej, bo nie jest ona potrzebna w takich iloÅ›ciach, jakie sÄ… potrzebne przy spalaniu wÄ™glowodanów. PrÄ…dy pobudzajÄ…ce ukÅ‚ad parasympatyczny powodujÄ… szybkie usuniÄ™cie zwężenia dróg odpÅ‚ywu pÅ‚ynu z gaÅ‚ki ocznej, dlatego zawsze lepiej jest u chorych na jaskrÄ™ Å‚Ä…czyć Å»ywienie Optymalne z prÄ…dami selektywnymi.
     Przy żywieniu pastwiskowym (dieta jarska) również spalanie wÄ™gla, zatem i wytwarzanie dwutlenku wÄ™gla może być obniżone, zwÅ‚aszcza gdy czÅ‚owiek tyje z powodu niedoboru biaÅ‚ka (otyÅ‚ość ubogich)  i wiąże ten wÄ™giel w tÅ‚uszczach wÅ‚asnych. U tyjÄ…cych współczynnik oddechowy może być nawet 1,4. U tych ludzi ich model żywienia powoduje przewagÄ™ ukÅ‚adu parasympatycznego ogólnÄ…, lub tylko w niektórych narzÄ…dach czemu towarzyszÄ… okreÅ›lone choroby. Równowaga w ukÅ‚adzie wegetatywnym i brak chorób spowodowanych żywieniem pastwiskowym (jarskim) wystÄ™puje tylko przy optymalnym modelu żywienia.
      Zamiana wÄ™glowodanów na tÅ‚uszcz uwalnia duże iloÅ›ci tlenu i czÅ‚owiek nie musi tak dużo tlenu pobierać z powietrza. W cukrzycy, otyÅ‚oÅ›ci, miażdżycy wystÄ™puje odporność organizmu na niedotlenienie , gdyż chorzy na te choroby wytwarzajÄ… sami sporo tlenu przy przemianie wÄ™glowodanów na tÅ‚uszcze. Wytworzenie mechanizmu produkcji z tlenu z glukozy przy jej przemianie na tÅ‚uszcz chroni przed niedotlenieniem okoÅ‚oporodowym, gdyż płód może sam wytwarzać tlen z glukozy. Czy bÄ™dzie mógÅ‚ to uczynić, zależy od skÅ‚adu diety matki. Nie może go wytwarzać, gdy matka żywi siÄ™ głównie produktami pochodzenia roÅ›linnego, dlatego Å›miertelność okoÅ‚oporodowa noworodków jest u tych kobiet najwyższa, czÄ™sto przekracza 140 na 1000 porodów.

                                                                           Jan KwaÅ›niewski
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski