Artykuły opublikowane

Sport wyczynowy.
26-08-2006

O kulturystyce i gametach.

     Mam kilku przyjaciół, którzy uprawiajÄ… kulturystykÄ™, a na domiar zÅ‚ego biorÄ… duże iloÅ›ci specyfików anabolicznych i innych. SÄ… prawie narkomanami. Nie chcÄ… już ich stosować, ale przerwać brania nie mogÄ…, bo obawiajÄ… siÄ™ spadku umięśnienia. Czy mógÅ‚by Pan polecić jakieÅ› "tÅ‚uste życie" także dla kulturystów?



     Jestem optymalnym od prawie 2 lat, ale dotychczas nie udaÅ‚o mi siÄ™ przekonać mojej żony do takiego odżywiania. Pragniemy mieć dziecko. Czy trzeba liczyć siÄ™ z komplikacjami? Czy płód może ucierpieć, gdy jedno z rodziców stosuje ludzkie jedzenie, a drugie korytkowe?
                                                                                      J.L.

Odpowiedź:
    
Człowiek tym różni się od zwierząt, że ma duży mózg, który przy optymalnym odżywianiu może działać poprawnie, a człowiek może być istotą rozumną. We wszystkich pozostałych dziedzinach zwierzęta we wszystkim człowieka przewyższają. Szybciej biegają, wyżej skaczą, lepiej pływają. Dlatego człowiek powinien rozwijać swój mózg, nie zapominając przy tym o ciele. Człowiek powinien być nie za wysoki i lekki, mieć niewiele mięśni, ale powinny to być mięśnie najbardziej sprawne i wydajne. Ćwiczone fizjologicznie mięśnie działają korzystnie na cały organizm, w tym na czynność mózgu i serca. Na temat roli wysiłku fizycznego dla człowieka prof. Włodzimierz Sedlak pisał:
    
     "Ruch dokonuje siÄ™ dziÄ™ki energii z katabolizmu (z odżywiania), ale uczynnia procesy kwantowe mechanoelektroniczne, w nastÄ™pstwie których czynne elektrony stajÄ… siÄ™ przydatne w procesie anabolizmu (czyli syntezy, budowy, przebudowy). Ruch jest jednym ze sposobów podtrzymywania życia, a nie tylko jego przejawem. Jest dobrym sposobem elektronicznego "odÅ›wieżania" ukÅ‚adu żywego. Ruch jest czynnikiem koniecznym dla normalnego rozwoju organizmu i sprawnoÅ›ci psychofizycznej. Mimo wydatkowania energii ruch, w ostatecznym bilansie energetycznym jest zyskiem dla organizmu. Organizm nie jest nigdy ukÅ‚adem pracujÄ…cym stratnie. Jest sposobem pompowania mechanicznego. Ruch jest czynnikiem życia, ale jednoczeÅ›nie jest jego warunkiem" (WÅ‚odzimierz Sedlak. Bioelektronika. Wyd. PAX 1979 r. Warszawa s. 386, 387, 389).

     Zatem ruszać siÄ™ trzeba. Trzeba mieć organizm najbardziej sprawny, ale nie oznacza to, że trzeba mieć dużo mięśni. Trzeba mieć mięśni maÅ‚o, ale silnych.
     NajwiÄ™cej mięśni majÄ… zwierzÄ™ta trawożerne, ale nie sÄ… to mięśnie silne, zdolne do wydajnej pracy. Ponieważ przy żywieniu „wÄ™glowodanowym” i intensywnym wysiÅ‚ku  fizycznym mięśnie otrzymujÄ… maÅ‚o wydajne paliwa i kiepskie biaÅ‚ko, muszÄ… one budować wiele enzymów potrzebnych do spalania tych paliw, które muszÄ… znajdować siÄ™ w komórkach mięśni, zwiÄ™kszajÄ…c ich objÄ™tość. A enzymy to biaÅ‚ko - u kulturysty budowane ze sztucznych odżywek i sztucznych hormonów anabolicznych. Kulturystyka z punktu widzenia interesów jednostki i gatunku jest szkodliwym rodzajem "sportu". Dla kulturystów, jak i dla gatunku.
     Hormony anaboliczne zwiÄ™kszajÄ… znacznie objÄ™tość mięśni przez wymuszenie budowania w nich nastÄ™pnych i nastÄ™pnych enzymów. PowodujÄ… ogromne szkody nie tylko w czasie ich brania, ale praktycznie szkodzÄ… przez caÅ‚e dalsze życie.
     Osoby stosujÄ…ce Å»ywienie Optymalne przez odpowiedniÄ… modyfikacjÄ™ proporcji BTW, dobór odpowiednich, naturalnych produktów spożywczych i umiejÄ™tny trening, mogÄ… i w tym „sporcie” uzyskać zadawalajÄ…ce efekty. Ale przy takim niefizjologicznym wysiÅ‚ku fizycznym, czÄ™sto i u nich odbić siÄ™ to może na zdrowiu w późniejszym wieku.

      MateriaÅ‚ genetyczny znajdujÄ…cy siÄ™ w komórkach rozrodczych jest bardzo dobrze zabezpieczony przed szkodliwymi wpÅ‚ywami Å›rodowiska. Tkanki czÅ‚owieka hodowane sztucznie w surowicy krwi ludzkiej starzejÄ… siÄ™ tym szybciej, im starszym jest dawca surowicy krwi. Hodowane w surowicy ludzi starych z dodatkiem wyciÄ…gu z embrionów przestajÄ… starzeć siÄ™ w tempie tak szybkim, jak w surowicy czÅ‚owieka starego. Surowica starych ludzi "zatruwa" Å›rodowisko w hodowli tkankowej z wyjÄ…tkiem plemników i komórek jajowych, którym nie szkodzi i nie przyspiesza ich starzenia.
     Dlatego wartość biologiczna dziecka zależy głównie od sposobu odżywiania matki. Przy bardzo niekorzystnym odżywianiu (więźniowie obozów koncentracyjnych) zauważono również niekorzystny wpÅ‚yw tegoż odżywiania ojców na wartość biologicznÄ… dziecka. W małżeÅ„stwie, w którym ojciec żywi siÄ™ optymalnie, a matka inaczej, wartość biologiczna dziecka bÄ™dzie zależaÅ‚a głównie od odżywiania matki.

                                                             Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski