Dieta Optymalna

Stwardnienie rozsiane i boczne zanikowe.
30-01-2004
T.K.

Ciechocinek 1989.08.02.

 Przyczynowe leczenie stwardnienia rozsianego i stwardnienia bocznego zanikowego.
(Akademia Zdrowia Arkadia. Dyrektor: lek. med. Jan Kwaśniewski)

    PrzyczynÄ… naczelnÄ… obu chorób jest okreÅ›lony, niekorzystny skÅ‚ad diety, nie pokrywajÄ…cy potrzeb budulcowych, regeneracyjnych i energetycznych ukÅ‚adu nerwowego, w szczególnoÅ›ci rdzenia krÄ™gowego.
  Różnica miÄ™dzy chorobami polega na tym, że w stwardnieniu rozsianym niedostatki w zaopatrzeniu dotyczÄ… głównie szlaków nerwowych czuciowych, doprowadzajÄ…cych, a w SLA obejmujÄ… ponadto szlaki ruchowe, zstÄ™pujÄ…ce, czego skutkiem sÄ… zaniki mięśni.



   Przyczynowe leczenie obu chorób polega na radykalnej zmianie diety na takÄ…, która pokrywa w sposób najkorzystniejszy potrzeby caÅ‚ego organizmu, w tym ukÅ‚adu nerwowego.

Warunki powyższe spełnia żywienie optymalne, w którym na 1 g białka o wysokiej wartości biologicznej, przypada 3-4 g tłuszczów zwierzęcych i poniżej 0,6 g węglowodanów.

   UkÅ‚ad nerwowy nie należy do ukÅ‚adów podlegajÄ…cych regeneracji. Komórki zniszczone procesem chorobowym nie mogÄ… podjąć swojej funkcji, nie mogÄ… siÄ™ zregenerować. Ale mogÄ… wznowić swÄ… czynność komórki, które nie zostaÅ‚y zniszczone, a sÄ… nieczynne z powodu odwracalnych zaburzeÅ„ biochemicznych.

   Å»ywienie optymalne zapobiega zachorowaniu na stwardnienie rozsiane i boczne zanikowe.

U chorych powoduje przyczynowe zatrzymanie choroby i stopniową poprawę zdrowia w takim zakresie, w jakim jest to jeszcze możliwe.

   W obu chorobach dochodzi do znacznego niedokrwienia tÄ™tniczego koÅ„czyn, szczególnie dolnych, a wskaźnik oscylacyjny u tych chorych jest bardzo niski, na podudziach od o do 2-3.

   W Akademii Zdrowia Arkadia przebywaÅ‚o 212 chorych na stwardnienie rozsiane (131-K i 81-M) oraz 15 chorych na SLA (6-K i 9-M).

U chorych stosowano standardowe żywienie optymalne, do domu zalecono dodatek móżdżku do diety.

Stosowano również prÄ…dy selektywne PS poprawiajÄ…ce ukrwienie na koÅ„czyny dolne, przy zmianach w koÅ„czynach górnych również na  koÅ„czyny górne, przy znacznym osÅ‚abieniu mięśni grzbietu – podÅ‚użnie na krÄ™gosÅ‚up.

   Åšredni wiek kobiet chorych na SM wynosiÅ‚ 36 lat (od 18 do 63 lat), Å›redni wiek zachorowania 28,5 lat (do 10 do 57 lat), Å›redni czas trwania choroby 7,5 lat (od 1 do 23 lat).

   Główne objawy chorobowe byÅ‚y nastÄ™pujÄ…ce: upoÅ›ledzenie sprawnoÅ›ci lub porażenie koÅ„czyn dolnych – 131 chorych, zimne koÅ„czyny dolne – 128, zaburzenia wzroku – 98. upoÅ›ledzenie sprawnoÅ›ci koÅ„czyn górnych – 86, zaburzenia równowagi – 56, trudnoÅ›ci z oddawaniem moczu – 14, zaburzenia mowy – 4.

Choroby towarzyszÄ…ce: neurastenia – 29, nieotrzymanie moczu – 26, otyÅ‚ość – 22, zmiany zwyrodnieniowe krÄ™gosÅ‚upa – 17, migrena – 3, Å‚uszczyca – 2, choroba wrzodowa – 2.

Ilość i rodzaj chorób towarzyszących u chorych na SM dowodzą, że SM jest zespołem antymiażdżycowym, a chorzy na SM nie chorują na tak zwane choroby cywilizacyjne, ponieważ inaczej się odżywiają.

Odżywające często hipotezy iż przyczyną SM jest taki, czy inny wirus znajdywany czasem u tych chorych, w świetle powyższych danych są bezpodstawne.

To przecież nie wirus zmusza chorych na SM do określonego sposobu odżywiania, chroniącego przed chorobami cywilizacyjnymi, ale powodującego zachorowanie na SM.

   Åšredni wiek chorych na SM 81 mężczyzn wynosiÅ‚ 37,5 lat (od 22 do 55 lat), Å›redni wiek wystÄ…pienia zachorowania – 25,4 lat ( od 16 do 46 lat), Å›redni czas trwania choroby 12,1 lat (od 1 do 32 lat).

Główne objawy chorobowe byÅ‚y nastÄ™pujÄ…ce: upoÅ›ledzenie sprawnoÅ›ci koÅ„czyn dolnych, lub ich porażenie – 81, zimne koÅ„czyny dolne – 75, upoÅ›ledzenie sprawnoÅ›ci koÅ„czyn górnych – 53, zaburzenia wzroku – 52, zaburzenia równowagi – 28, trudnoÅ›ci w oddawaniu moczu – 13, zaburzenia poÅ‚ykania – 4, po jednym przypadku: Å‚uszczycy, brucellozy, choroby wieÅ„cowej, astmy i migreny.

Jeden chory był po sympatektomii lędźwiowej, wykonanej niepotrzebnie z powodu podejrzenia choroby Buergera.

   Chorzy, którzy nie mogli być przyjÄ™ci na pobyt stacjonarny z powodu niemożnoÅ›ci poruszania siÄ™, stosowali żywienie optymalne w domu i przyjeżdżali po uzyskaniu poprawy sprawnoÅ›ci.

Chory nie chodzący od 2 lat, przyjechał po roku stosowania żywienia optymalnego w domu, na własnych nogach, z dużą poprawą, inny przyjechał już po 3 miesiącach.

U chorej stosującej żywienie optymalne w domu przez okres 8 miesięcy samoistnie ustąpiło nieotrzymanie moczu i wystąpiła duża poprawa stanu zdrowia.

U chorej wyniszczonej z łuszczycą, po 2 miesiącach ustąpiła łuszczyca i przybrała na wadze 7 kg.

U chorej z otyłością po miesiącu wystąpił spadek wagi o 9 kg i duża poprawa sprawności.

Uzyskane wyniki:

   U wszystkich chorych ustÄ…piÅ‚o uczucie zimna w koÅ„czynach, a wskaźnik oscylometryczny poprawiÅ‚ siÄ™ na podudziach Å›rednio o 1,68.

Poprawiła się sprawność kończyn, ustępowały lub zmniejszały się zaburzenia wzroku i równowagi.

Neurastenię wyleczono żywieniem optymalnym i prądami selektywnymi PS stosowanymi transcerebralnie.

U cierpiących na nieotrzymanie moczu stosowano prądy SVU pobudzające zwieracz pęcherza, uzyskując wyleczenie u 20 kobiet i poprawę u 6, wyleczenie u 4 męczyzn i poprawę u 5.

Dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa występujące u 28 chorych, ustąpiły u 22, zmniejszyły się u 6.

Na początku pobytu i w 12 dniu pobytu wykonywano próbę wysiłkową. Ilość wspięć na palce 1 nogi wynosiła średnio 14,1, w 12 dniu pobytu 23,7 razy. Wzrost siły mięśniowej wynosił średnio 68% (od 20 do 180%) i był wyższy niż u chorych na chorobę Buergera, czy miażdżycę kończyn dolnych.

Chorzy otyli stracili na wadze średnio 3,4 kg (od 2 do 8 kg), chorzy wychudzeni przybrali na wadze średnio 2,6 kg (od 1 do 5 kg).

W okresie 2 tygodni można tylko zatrzymać chorobę i uzyskać mniejszą lub większą poprawę stanu zdrowia i sprawności. W stwardnieniu rozsianym przy stosowaniu żywienia optymalnego poprawa stanu zdrowia i sprawności następuje do 2 lat.

OtyÅ‚ość i na ogół niewielkie zmiany zwyrodnieniowe krÄ™gosÅ‚upa  spotykano tylko u chorych, którzy zachorowali na SM w późniejszym wieku, po 40-tym roku życia. Wszyscy otyli chorowali na otyÅ‚ość „ubogich” spowodowanÄ… zbyt niskÄ… zawartoÅ›ciÄ… biaÅ‚ka w diecie, przy niskiej jego wartoÅ›ci biologicznej, w stosunku do spożywanych wÄ™glowodanów.

Å»aden otyÅ‚y na SM nie reagowaÅ‚ na stres żarÅ‚ocznoÅ›ciÄ…, która to cecha wystÄ™puje u chorych na otyÅ‚ość „bogatych” i jest spowodowana niekorzystnymi proporcjami miÄ™dzy tÅ‚uszczem i wÄ™glowodanami w diecie.

Na 15 chorych na SLA zaniki mięśni występowały u 12, zimne kończyny u 11, zaburzenia chodu u 11, porażenie kończyn górnych u 4, porażenie kończyn dolnych u 3, zaburzenia mowy u 8, zaburzenia połykania u 8, zaburzenia równowagi u 6, zaburzenia zwieraczy u 3.

U chorych stosowano żywienie optymalne i prądy selektywne PS na chore kończyny.

U wszystkich chorych wystąpiła wyraźna poprawa stanu zdrowia i poprawa sprawności, przeciętnie wyższa niż spotykana u chorych na SM.

   PrzykÅ‚adem szybkiego cofania siÄ™ zmian chorobowych u chorego z caÅ‚kowitym porażeniem mięśni koÅ„czyn i krÄ™gosÅ‚upa, bardzo dużymi zanikami mięśni, zanikiem jÄ™zyka, zaburzeniami mowy, poÅ‚ykania, zwieraczy, nie mogÄ…cego unieść gÅ‚owy, jest nastÄ™pujÄ…ca wypowiedź żony chorego:

-„ W momencie przyjazdu do Akademii mąż miaÅ‚ unieruchomione zupeÅ‚nie nogi, rÄ™ce, opadniÄ™tÄ… gÅ‚owÄ™ do przodu oraz niesprawny caÅ‚y przeÅ‚yk, Å‚Ä…cznie z wÅ‚adzÄ… jÄ™zyka – znieksztaÅ‚cona mowa...

Po trzech tygodniach pobytu... choremu stracone mięśnie odrosÅ‚y szczególnie przy krÄ™gosÅ‚upie, rÄ™ce wróciÅ‚y do normalnego ksztaÅ‚tu – siÅ‚a od ramienia do nadgarstka (ruchy), przeÅ‚yk staÅ‚ siÄ™ bardziej elastyczny – sprawny, nie wystÄ™puje krztuszenie, wszystko poÅ‚yka, mowa jest bardziej zrozumiaÅ‚a. KoÅ„czyny dolne chory wprowadziÅ‚ w ruch i krÄ™gosÅ‚up zostaÅ‚ wzmocniony, co czuje siÄ™ przy chodzeniu. Ogólna poprawa stanu zdrowia jest bardzo widoczna... jest pewne, że choroba zostaÅ‚a zatrzymana i powoli cofa siÄ™...”.

   SLA jest chorobÄ… ciężkÄ…, na ogół szybko prowadzÄ…cÄ… do zgonu chorego. Wcale tak być nie musi. Å»ywienie optymalne zapobiega zachorowaniu na SLA, zatrzymuje postÄ™p choroby i przynosi poprawÄ™ stanu zdrowia u każdego chorego.

   Wnioski:

  1. Naczelną przyczyną SM i SLA jest określony, niekorzystny skład diety, nie pokrywający potrzeb układu nerwowego, szczególnie rdzenia kręgowego.
  2. Żywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym w tych chorobach, zapobiega zachorowaniu na SM i SLA.
  3. PrÄ…dy selektywne PS sÄ… bardzo efektywnym leczeniem wspomagajÄ…cym.

                                    lek. med. Jan KwaÅ›niewski.

źr.inf. archwum dr-a J.K.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski