Artykuły opublikowane

Cukrzyca insulinozależna.
07-09-2006

Cukrzyca typ I. 

     W grudniu ubiegÅ‚ego roku zachorowaÅ‚am na cukrzycÄ™ typu I i wylÄ…dowaÅ‚am w szpitalu.  Powiedziano mi, że do koÅ„ca życia bÄ™dÄ™ musiaÅ‚a brać insulinÄ™. BraÅ‚am po 24 jednostki na dobÄ™, a poziom cukru we krwi bardzo siÄ™ zmieniaÅ‚. BywaÅ‚ wysoki lub za niski. Od lutego sama zaczęłam stosować dietÄ™ optymalnÄ… i natychmiast odstawiÅ‚am insulinÄ™.



     Do lipca byÅ‚am zdrowa, poziom cukru byÅ‚ okoÅ‚o 100mg%, a insuliny nie braÅ‚am wcale. W lipcu poziom cukru we krwi wzrósÅ‚ do 180-200mg%, głównie wieczorem biorÄ™ po 4 jednostki insuliny, gdy cukier mi wzroÅ›nie. Uprzejmie proszÄ™ o odpowiedź dlaczego cukier wzrasta i czy bÄ™dÄ™ musiaÅ‚a w przyszÅ‚oÅ›ci brać insulinÄ™. Może popeÅ‚niam jakieÅ› bÅ‚Ä™dy w żywieniu? Bardzo lubiÄ™ czereÅ›nie! – może to jest przyczynÄ… wzrostu poziomu cukru we krwi?

                                                                                B. K.

Odpowiedź:
    
Na cukrzycę chorowała pani krótko i brała niezbyt dużą dawkę insuliny. W tym przypadku można było, po wprowadzeniu Diety Optymalnej, obniżyć dawkę insuliny o połowę, lub nawet natychmiast odstawić, gdy poziomy cukru nie były zbyt duże. Pani natychmiast insulinę odstawiła i przez 5 miesięcy jej nie brała, bo nie była potrzebna.
     Należy dostosować ilość spożywanych wÄ™glowodanów do iloÅ›ci insuliny wÅ‚asnej, wytwarzanej przez wÅ‚asnÄ… trzustkÄ™. Gdy tÄ™ ilość siÄ™ przekroczy poziom cukru może wzrosnąć, jak byÅ‚o w pani przypadku. 
     Każdy ma wolny wybór i trzeba wybrać. Albo spożywać takie iloÅ›ci wÄ™glowodanów, aby wystarczyÅ‚o wÅ‚asnej insuliny na ich spalenie, lub przetworzenie, albo zjadać tych wÄ™glowodanów wiÄ™cej i przyjmować niewielkie dawki insuliny. WiÄ™kszość ludzi chorujÄ…cych na cukrzycÄ™ typu I, zwÅ‚aszcza gdy chorujÄ… dÅ‚ugo, wie o chorobie bardzo dużo, pilnuje wÄ™glowodanów w diecie i po wyleczeniu z cukrzycy nie potrzebuje insuliny.
     Cukrzyca jest jednÄ… z najbardziej uciążliwych chorób i najbardziej przykrych dla chorego. Powoduje liczne groźne choroby i znacznie skraca życie. CzÄ™sto wymaga kÅ‚ucia igÅ‚Ä… wÅ‚asnego ciaÅ‚a po kilka razy dziennie, przez caÅ‚e lata. Chorzy na cukrzycÄ™ bardzo tego nie lubiÄ…, ale aby żyć - muszÄ….
     Z zasady wolÄ… nie przekraczać spożycia wÄ™glowodanów po to, aby nie musieli wstrzykiwać sobie insuliny. Ale bywajÄ… wyjÄ…tki. Nieliczne wyjÄ…tki.

                                                                 Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski