Artykuły opublikowane

Nadciśnienie.
11-09-2006

Skoki ciśnienia.

     Mam 72 lata i od 18 miesięcy jestem na diecie optymalnej. Jestem mile zaskoczona tym, że osteoporozy pozbyłam się zupełnie, hemoroidy też należą do przeszłości, jak i zimne stopy nawet pod pierzyną. Tabletki na nadciśnienie musiałam odstawić, bo po 3 miesiącach spadło ono do 108/71. Nadal utrzymuje się w granicach od 105/68 do 130/80.     Niepokoję się bardzo, bo w marcu br. o północy ciśnienie skoczyło do 260/160, tętno wynosiło 180. Wszystko ustąpiło po 2 dniach, ale powtórzyło się w czerwcu - 230/156 i w sierpniu - 240/135.
     Od kilku dni mierzę ciśnienie rano i późnym wieczorem. Rano bywa od 120/72 do 136/72, a wieczorem od 171/84 do 194/100.
     Nie denerwuję się, prowadzę spokojne życie. Odżywiam się według Pana zaleceń, jednak od czasu do czasu zjem coś słodkiego. Martwię się tym ciśnieniem i chętnie bym się dowiedziała, jaka może być tego przyczyna.
                                                                      H.W.

 Odpowiedź:
    
W zasadzie po roku stosowania Żywienia Optymalnego nadciśnienie powinno być wyleczone. U pani stało się to po 3 miesiącach. Tak jest prawie zawsze, ale zwłaszcza u osób starszych z zaawansowaną miażdżycą, nadciśnienie może utrzymywać się dłużej.
     Po udarach mózgowych bywa, że ciśnienie krwi spada do poziomu niskiego. U takich chorych pojawia się otępienie umysłowe, a czas trwania życia się mocno skraca. Chorzy po udarach mózgowych, u których ciśnienie utrzymuje się na wyższym poziomie od 180 - 190/90 - 100, mają się znacznie lepiej. U tych pierwszych - organizm nie ma siły, aby podnieść ciśnienie. U tych drugich, ma rezerwy energii i ciśnienie jest wyższe. W ten sposób mózg broni się przed słabym zaopatrzeniem i degradacją psychiczną.
     Obecnie ponad 95% przypadków nadciśnienia jest spowodowane względnym niedożywieniem mózgu. Mózg w organizmie, podobnie jak każdy rząd, nawet w biednym państwie, posiada mechanizmy umożliwiające poprawę swojego odżywiania kosztem reszty organizmu. Mózg potrafi wymusić wytwarzanie związków zwężających tętnice w tkankach obwodowych, co w efekcie prowadzi do ich stałego niedożywienia. Związki te podnoszą ciśnienie krwi w organizmie, ale nie kurczą one tętnic mózgowych. Leki stosowane w "leczeniu" nadciśnienia leczą podwyższone ciśnienie krwi, ale nie nadciśnienie. Pogarszają zaopatrzenie mózgu, co powoduje upośledzenie sprawności mózgu. Ponadto wymuszą powstawanie zmian miażdżycowych w tętnicach i obecnie są jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy.
     Chorych na nadciśnienie jest obecnie w Polsce ok. 5 milionów, w tym przynajmniej 4,9 miliona chorować nie musi i ton pigułek również połykać nie musi.
     Prawie zawsze, gdy lekarz stwierdzi u chorego nadciśnienie, straszy go, że do końca życia będzie musiał brać leki. Nie dodaje, że w wyniku takiej terapii chory będzie żył kiepsko, miał przytępiony umysł i pożyje krócej. Bo nawet tego nie wie.
     Żywienie Optymalne jest leczeniem przyczynowym w nadciśnieniu, ponieważ usuwa jego przyczynę, czyli niedożywienie mózgu, powodujące zawsze upośledzenie sprawności umysłu ludzkiego. Przy "lepszym" odżywianiu, gdy mózg jest zaopatrywany dostatecznie, aby nie musiał wymuszać poprawy swego zaopatrzenia kosztem organizmu, ciśnienie może być prawidłowe, ale czynność mózgu ludzkiego również musi być upośledzona.
     Po przejściu na Żywienie Optymalne chorzy na nadciśnienie, u których jeszcze nie rozwinęły się zmiany miażdżycowe, w ponad 90% przypadków mogą leki natychmiast odstawić, u pozostałych można zmniejszyć dawkę leków i też odstawić, gdy ciśnienie krwi będzie niskie. Osoby stosujące moje zalecenia, w przeszłości chorujące na nadciśnienie, leków nie muszą brać i nie biorą.
     U chorych na nadciśnienie miażdżycowe ciśnienie krwi również się zmniejsza w okresie kilku, kilkunastu dni, ale na jego ustąpienie trzeba czekać dłużej, aż ustąpią zmiany miażdżycowe z tętnic mózgowych.
      U pani jest sprawa niejasna. Przez ponad rok, bez leków, miała pani ciśnienie niskie,. Trzy incydenty skoku ciśnienia, które wystąpiły w nocy i same ustąpiły, mogą świadczyć, że do krwi nagle dostają się duże ilości związków podnoszących ciśnienie krwi. Należy znaleźć przyczynę tych "ataków" wysokiego ciśnienia i w miarę możności ją usunąć.
     Takie objawy występują w gruczolaku tarczycy, gdy nagle pęka wypełniony hormonami tarczycy pęcherzyk i duża ilość hormonów przedostaje się do krwi, takie objawy mogą występować również, gdy duża ilość katecholamin wytwarzanych w nadnerczach nagle dostaje się do krwi. Tak bywa w tzw. guzie chromochłonnym nadnerczy.
     Najlepiej w czasie ataku podwyższonego ciśnienia zbadać poziomy hormonów tarczycy i hormonów rdzenia nadnerczy (katecholamin) i dalej postępować w zależności od uzyskanych wyników badań.
     Po roku Żywienia Optymalnego tętnice są znacznie mocniejsze i bardziej elastyczne. Mogą wytrzymać bez szkody nagłe zwyżki ciśnienia krwi, co chroni przed pękaniem tętnic. Samo Żywienie Optymalne powoduje niską krzepliwość krwi, co chroni przed zakrzepami w tętnicach i zakrzepowym zapaleniem żył.
     Trzeba mieć po ręką leki z grupy beta-blokerów, zmniejszające wpływ katecholamin na serce i tętnice, a jeśli badania wykażą podwyższony poziom hormonów tarczycy, można przyjmować niewielkie dawki leków stosowanych przy nadczynności tarczycy. Można również, przy wysokim ciśnieniu przyjąć lek z grupy moczopędnych. Osobom stosującym Dietę Optymalną, wszystkie leki i inne trucizny szkodzą znacznie mniej niż ludziom stosującym inne modele żywienia, a tym bardziej jeśli przyjmuje się je doraźnie.

                                                                   Jan Kwaśniewski.
więcej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wicej » 
Copyright © 2004-2015 Jan Kwaśniewski & Tomasz Kwaśniewski