Artykuły opublikowane

Nadciśnienie.
11-09-2006

Skoki ciśnienia.

     Mam 72 lata i od 18 miesiÄ™cy jestem na diecie optymalnej. Jestem mile zaskoczona tym, że osteoporozy pozbyÅ‚am siÄ™ zupeÅ‚nie, hemoroidy też należą do przeszÅ‚oÅ›ci, jak i zimne stopy nawet pod pierzynÄ…. Tabletki na nadciÅ›nienie musiaÅ‚am odstawić, bo po 3 miesiÄ…cach spadÅ‚o ono do 108/71. Nadal utrzymuje siÄ™ w granicach od 105/68 do 130/80.



     NiepokojÄ™ siÄ™ bardzo, bo w marcu br. o północy ciÅ›nienie skoczyÅ‚o do 260/160, tÄ™tno wynosiÅ‚o 180. Wszystko ustÄ…piÅ‚o po 2 dniach, ale powtórzyÅ‚o siÄ™ w czerwcu - 230/156 i w sierpniu - 240/135.
     Od kilku dni mierzÄ™ ciÅ›nienie rano i późnym wieczorem. Rano bywa od 120/72 do 136/72, a wieczorem od 171/84 do 194/100.
     Nie denerwujÄ™ siÄ™, prowadzÄ™ spokojne życie. Odżywiam siÄ™ wedÅ‚ug Pana zaleceÅ„, jednak od czasu do czasu zjem coÅ› sÅ‚odkiego. MartwiÄ™ siÄ™ tym ciÅ›nieniem i chÄ™tnie bym siÄ™ dowiedziaÅ‚a, jaka może być tego przyczyna.
                                                                      H.W.

 Odpowiedź:
    
W zasadzie po roku stosowania Żywienia Optymalnego nadciśnienie powinno być wyleczone. U pani stało się to po 3 miesiącach. Tak jest prawie zawsze, ale zwłaszcza u osób starszych z zaawansowaną miażdżycą, nadciśnienie może utrzymywać się dłużej.
     Po udarach mózgowych bywa, że ciÅ›nienie krwi spada do poziomu niskiego. U takich chorych pojawia siÄ™ otÄ™pienie umysÅ‚owe, a czas trwania życia siÄ™ mocno skraca. Chorzy po udarach mózgowych, u których ciÅ›nienie utrzymuje siÄ™ na wyższym poziomie od 180 - 190/90 - 100, majÄ… siÄ™ znacznie lepiej. U tych pierwszych - organizm nie ma siÅ‚y, aby podnieść ciÅ›nienie. U tych drugich, ma rezerwy energii i ciÅ›nienie jest wyższe. W ten sposób mózg broni siÄ™ przed sÅ‚abym zaopatrzeniem i degradacjÄ… psychicznÄ….
     Obecnie ponad 95% przypadków nadciÅ›nienia jest spowodowane wzglÄ™dnym niedożywieniem mózgu. Mózg w organizmie, podobnie jak każdy rzÄ…d, nawet w biednym paÅ„stwie, posiada mechanizmy umożliwiajÄ…ce poprawÄ™ swojego odżywiania kosztem reszty organizmu. Mózg potrafi wymusić wytwarzanie zwiÄ…zków zwężajÄ…cych tÄ™tnice w tkankach obwodowych, co w efekcie prowadzi do ich staÅ‚ego niedożywienia. ZwiÄ…zki te podnoszÄ… ciÅ›nienie krwi w organizmie, ale nie kurczÄ… one tÄ™tnic mózgowych. Leki stosowane w "leczeniu" nadciÅ›nienia leczÄ… podwyższone ciÅ›nienie krwi, ale nie nadciÅ›nienie. PogarszajÄ… zaopatrzenie mózgu, co powoduje upoÅ›ledzenie sprawnoÅ›ci mózgu. Ponadto wymuszÄ… powstawanie zmian miażdżycowych w tÄ™tnicach i obecnie sÄ… jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy.
     Chorych na nadciÅ›nienie jest obecnie w Polsce ok. 5 milionów, w tym przynajmniej 4,9 miliona chorować nie musi i ton piguÅ‚ek również poÅ‚ykać nie musi.
     Prawie zawsze, gdy lekarz stwierdzi u chorego nadciÅ›nienie, straszy go, że do koÅ„ca życia bÄ™dzie musiaÅ‚ brać leki. Nie dodaje, że w wyniku takiej terapii chory bÄ™dzie żyÅ‚ kiepsko, miaÅ‚ przytÄ™piony umysÅ‚ i pożyje krócej. Bo nawet tego nie wie.
     Å»ywienie Optymalne jest leczeniem przyczynowym w nadciÅ›nieniu, ponieważ usuwa jego przyczynÄ™, czyli niedożywienie mózgu, powodujÄ…ce zawsze upoÅ›ledzenie sprawnoÅ›ci umysÅ‚u ludzkiego. Przy "lepszym" odżywianiu, gdy mózg jest zaopatrywany dostatecznie, aby nie musiaÅ‚ wymuszać poprawy swego zaopatrzenia kosztem organizmu, ciÅ›nienie może być prawidÅ‚owe, ale czynność mózgu ludzkiego również musi być upoÅ›ledzona.
     Po przejÅ›ciu na Å»ywienie Optymalne chorzy na nadciÅ›nienie, u których jeszcze nie rozwinęły siÄ™ zmiany miażdżycowe, w ponad 90% przypadków mogÄ… leki natychmiast odstawić, u pozostaÅ‚ych można zmniejszyć dawkÄ™ leków i też odstawić, gdy ciÅ›nienie krwi bÄ™dzie niskie. Osoby stosujÄ…ce moje zalecenia, w przeszÅ‚oÅ›ci chorujÄ…ce na nadciÅ›nienie, leków nie muszÄ… brać i nie biorÄ….
     U chorych na nadciÅ›nienie miażdżycowe ciÅ›nienie krwi również siÄ™ zmniejsza w okresie kilku, kilkunastu dni, ale na jego ustÄ…pienie trzeba czekać dÅ‚użej, aż ustÄ…piÄ… zmiany miażdżycowe z tÄ™tnic mózgowych.
      U pani jest sprawa niejasna. Przez ponad rok, bez leków, miaÅ‚a pani ciÅ›nienie niskie,. Trzy incydenty skoku ciÅ›nienia, które wystÄ…piÅ‚y w nocy i same ustÄ…piÅ‚y, mogÄ… Å›wiadczyć, że do krwi nagle dostajÄ… siÄ™ duże iloÅ›ci zwiÄ…zków podnoszÄ…cych ciÅ›nienie krwi. Należy znaleźć przyczynÄ™ tych "ataków" wysokiego ciÅ›nienia i w miarÄ™ możnoÅ›ci jÄ… usunąć.
     Takie objawy wystÄ™pujÄ… w gruczolaku tarczycy, gdy nagle pÄ™ka wypeÅ‚niony hormonami tarczycy pÄ™cherzyk i duża ilość hormonów przedostaje siÄ™ do krwi, takie objawy mogÄ… wystÄ™pować również, gdy duża ilość katecholamin wytwarzanych w nadnerczach nagle dostaje siÄ™ do krwi. Tak bywa w tzw. guzie chromochÅ‚onnym nadnerczy.
     Najlepiej w czasie ataku podwyższonego ciÅ›nienia zbadać poziomy hormonów tarczycy i hormonów rdzenia nadnerczy (katecholamin) i dalej postÄ™pować w zależnoÅ›ci od uzyskanych wyników badaÅ„.
     Po roku Å»ywienia Optymalnego tÄ™tnice sÄ… znacznie mocniejsze i bardziej elastyczne. MogÄ… wytrzymać bez szkody nagÅ‚e zwyżki ciÅ›nienia krwi, co chroni przed pÄ™kaniem tÄ™tnic. Samo Å»ywienie Optymalne powoduje niskÄ… krzepliwość krwi, co chroni przed zakrzepami w tÄ™tnicach i zakrzepowym zapaleniem żyÅ‚.
     Trzeba mieć po rÄ™kÄ… leki z grupy beta-blokerów, zmniejszajÄ…ce wpÅ‚yw katecholamin na serce i tÄ™tnice, a jeÅ›li badania wykażą podwyższony poziom hormonów tarczycy, można przyjmować niewielkie dawki leków stosowanych przy nadczynnoÅ›ci tarczycy. Można również, przy wysokim ciÅ›nieniu przyjąć lek z grupy moczopÄ™dnych. Osobom stosujÄ…cym DietÄ™ OptymalnÄ…, wszystkie leki i inne trucizny szkodzÄ… znacznie mniej niż ludziom stosujÄ…cym inne modele żywienia, a tym bardziej jeÅ›li przyjmuje siÄ™ je doraźnie.

                                                                   Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski