Artykuły opublikowane

Cukrzyca typ I.
18-09-2006

Powikłania cukrzycy.

     Mam 37 lat. Na cukrzycÄ™ chorujÄ™ od 16 lat. Stwierdzono u mnie duże zmiany chorobowe w nerkach, które spowodowaÅ‚y nadciÅ›nienie krwi. Od kilku lat mam kÅ‚opoty z oczami - sÄ… one stale przekrwione i podkrążone. Okulista mówiÅ‚, że zmiany na dnie oczu sÄ… duże. Lewe oko miaÅ‚em już laserowanie . Wzrok stale siÄ™ pogarszaÅ‚. Ostatnio braÅ‚em 50 jednostek insuliny na dobÄ™. Od miesiÄ…ca stosujÄ™ żywienie optymalne.



     ZmniejszyÅ‚em od razu dawkÄ™ insuliny o poÅ‚owÄ™, ale poziom cukru we krwi wzrósÅ‚ do 200mg% i musiaÅ‚em zwiÄ™kszyć dawkÄ™. Obecnie biorÄ™ 34j/dobÄ™ i bÄ™dÄ™ zmniejszać dawkÄ™, bo cukry sÄ… niskie. CzujÄ™ siÄ™ bardzo dobrze. Już po tygodniu diety okulista zauważyÅ‚ dużą poprawÄ™ z oczami. UstÄ…piÅ‚o przekrwienie oczu i obrzÄ™ki pod oczyma, a wzrok wyraźnie mi siÄ™ poprawiÅ‚. NadciÅ›nienie ustÄ…piÅ‚o po kilku dniach diety i obecnie jest niskie. Z nerkami jest zdecydowana poprawa. Zaleca Pan Doktor, aby chorzy na cukrzycÄ™, po przejÅ›ciu na dietÄ™ optymalnÄ…, zmieszali od pierwszego dnia dawkÄ™ insuliny o poÅ‚owÄ™. Ja jeszcze po miesiÄ…cu diety biorÄ™ dwie trzecie tego, co braÅ‚am. Czy jestem wyjÄ…tkiem? Czy naprawdÄ™ bÄ™dÄ™ mogÅ‚a pozbyć siÄ™ tej choroby? 
                                                                          E.W.   

  Odpowiedź:
     Na ogół można od pierwszego dnia diety zmniejszyć dawkÄ™ insuliny o poÅ‚owÄ™ i tak postÄ™puje wiÄ™kszość chorych na cukrzycÄ™. PrzyjmujÄ…cy okoÅ‚o 20 jednostek insuliny na dobÄ™ przeważnie jÄ… odstawiajÄ…. Ale sÄ… wyjÄ…tki. Im dÅ‚użej trwa cukrzyca i im wiÄ™ksze dawki  insuliny byÅ‚y stosowane przed zmianÄ… diety na DietÄ™ OptymalnÄ…, tym proces ustÄ™powania choroby zachodzi wolniej. Przy zmieszaniu dawki insuliny w podobnych do pani przypadkach, należy głównie kierować siÄ™ poziomem glukozy we krwi i nie dopuszczać do zbyt niskiego poziomu jej we krwi.
     Lepiej mieć cukier na poziomie 160-190mg% niż poniżej 50.
     WÄ™glowodanów trzeba spożywać tyle, aby nie byÅ‚o ciaÅ‚ ketonowych w moczu w iloÅ›ci wiÄ™kszej niż na jeden krzyżyk. Gdy jest ich wiÄ™cej, trzeba doÅ‚ożyć 15-25g wÄ™glowodanów, najlepiej w postaci fruktozy (cukru owocowego), czy cukru buraczanego, który skÅ‚ada siÄ™ po poÅ‚owie z fruktozy i glukozy. Gdy ciaÅ‚ ketonowych w moczu nie ma, można obniżać dawkÄ™ spożywanych wÄ™glowodanów o kilka gramów na dobÄ™. Gdy pojawiÄ… siÄ™ ciaÅ‚a ketonowe w moczu, trzeba dostosować spożycie wÄ™glowodanów tak, aby ich nie byÅ‚o za maÅ‚o, czyli aby ciaÅ‚a ketonowe byÅ‚y nieobecne, lub wystÄ™powaÅ‚y w iloÅ›ciach Å›ladowych. Zbyt duże spożycie wÄ™glowodanów chroni przed ciaÅ‚ami ketonowymi, ale wydÅ‚uża proces ustÄ™powania choroby. 
     DÅ‚ugo trwajÄ…ca  cukrzyca  z wiÄ™kszymi dawkami insuliny, czÄ™sto ustÄ™puje dopiero po kilku miesiÄ…cach. Cukrzyca powoduje duże spustoszenie w organizmie, niszczy zwÅ‚aszcza drobne naczynia tÄ™tnicze. Jeżeli zmiany dotyczÄ… głównie tÄ™tnic w oczach (mózgu)  wystÄ™puje postÄ™pujÄ…ce osÅ‚abienie wzroku, wÅ‚Ä…cznie do jego utraty. JeÅ›li dotyczÄ… tÄ™tnic nerkowych, dochodzi do niewydolnoÅ›ci nerek i mocznicy. Po przejÅ›ciu na DietÄ™ OptymalnÄ… organizm szybko "reperuje" uszkodzone tÄ™tniczki.
     JeÅ›li już po tygodniu diety okulista zauważyÅ‚ dużą poprawÄ™ wzroku, pani dostrzegÅ‚a ustÄ…pienie nadciÅ›nienia i zdecydowanÄ… poprawÄ™ czynnoÅ›ci nerek, to wszystko wskazuje na to że jest pani na dobrej drodze do odzyskania zdrowia. Przy zaÅ‚ożeniu, że trzustka u pani wytwarza niewielkie iloÅ›ci insuliny (wystarcza 10% tej iloÅ›ci, którÄ… trzustka musiaÅ‚a wytwarzać przed zachorowaniem) po kilku miesiÄ…cach bÄ™dzie pani mogÅ‚a wyleczyć siÄ™ z cukrzycy.
      U chorych na cukrzycÄ™ typu I chorujÄ…cych krótko i przyjmujÄ…cych maÅ‚e dawki insuliny, po przejÅ›ciu na Å»ywienie Optymalne zwykle natychmiast odstawia siÄ™ insulinÄ™, a poziom glukozy we krwi może być prawidÅ‚owy już po kilku dniach. Przy dokÅ‚adnym przestrzeganiu Å»ywienia Optymalnego, choroba nie powróci. MogÄ… pojawiać siÄ™ zwyżki poziomu glukozy we krwi po bÅ‚Ä™dach dietetycznych i przy wszelkich infekcjach. BÅ‚Ä™dów dietetycznych byÅ‚ym chorym na cukrzycÄ™ popeÅ‚niać nie wolno, zwykle po 3-6 miesiÄ…cach pojawia siÄ™ odporność na wszelkie infekcje wirusowe i bakteryjne, wiÄ™c ta przyczyna powodujÄ…ca zwiÄ™kszenie poziomu glukozy we krwi - ustÄ…pi.
     Przy Å»ywieniu Optymalnym poziom prawidÅ‚owy glukozy we krwi to okoÅ‚o 120mg% plus minus  20. Czyli 140mg% jest normalne.
     Przy Å»ywieniu Optymalnym poziomy glukozy we krwi sÄ… staÅ‚e i podlegajÄ… wahaniom w wÄ…skim zakresie. Poziom glukozy we krwi tÄ™tniczej i żylnej może być prawie taki sam, gdyż wiele tkanek nie pobiera glukozy, gdy ma dostÄ™p do ATP dostarczanego z wÄ…troby przez krwinki czerwone i wolnych kwasów tÅ‚uszczowych.
     Glukoza jest awaryjnym źródÅ‚em tlenu, które może być szybko uruchomione w razie potrzeby, aczkolwiek przy Å»ywieniu Optymalnym takie potrzeby bywajÄ… tylko teoretyczne. 
     Niedokrwienie mózgu, krwotoki i zatory mózgowe, zawaÅ‚y serca, zatory w tÄ™tnicach innych narzÄ…dów przy Å»ywieniu Optymalnym praktycznie siÄ™ nie zdarzajÄ…. Krzepliwość krwi jest niska.  
     Ale dopóki zmiany miażdżycowe z tÄ™tnic nie zostaÅ‚y caÅ‚kowicie usuniÄ™te, zawsze może siÄ™ zdarzyć, że blaszka miażdżycowa oderwie siÄ™ i zatka tÄ™tnicÄ™ wieÅ„cowÄ…, mózgowÄ…, czy w innym narzÄ…dzie.
     W takim przypadku zawaÅ‚y i udary mózgowe przy stosowaniu Å»ywienia Optymalnego również mogÄ… siÄ™ zdarzyć, ale o wiele rzadziej, niż u stosujÄ…cych inne modele żywienia, a ich skutki bywajÄ… znacznie mniejsze. 
     Po ustÄ…pieniu zmian miażdżycowych z tÄ™tnic, co trwa okoÅ‚o roku u mÅ‚odszych i nawet ponad dwa lata  u wiekowo zaawansowanych, zawaÅ‚y serca i udary mózgu, praktycznie siÄ™ nie zdarzajÄ….

                                                                  Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski