Artykuły opublikowane

O nauce.
21-09-2006

Nadciśnienie.

     Nie mogÄ™ siÄ™ powstrzymać od napisania do Pana listu. Wiem, że otrzymuje ich Pan bardzo wiele, jednak moja wdziÄ™czność jest silniejsza od rozsÄ…dku. Mam 67 lat i od 16 lat leczyÅ‚am siÄ™ na nadciÅ›nienie, cholesterol miaÅ‚am w normie, za dużo trójglicerydów i bardzo, bardzo niski poziom cholesterolu dobrego - HDL. Å»ywienie optymalne stosujÄ™ od ponad roku.



     Już po 3 miesiÄ…cach znacznie podniósÅ‚ siÄ™ poziom cholesterolu HDL, znacznie spadÅ‚y trójglicerydy, caÅ‚kowity cholesterol nieznacznie siÄ™ podniósÅ‚, ale cholesterol zÅ‚y - LDL obniżyÅ‚ siÄ™. NadciÅ›nienie stopniowo siÄ™ zmniejszaÅ‚o, a po 5 miesiÄ…cach byÅ‚o już niskie, nawet 90/60.
     ZgÅ‚osiÅ‚am siÄ™ do lekarza z kartkÄ…, na której wypisywaÅ‚am codziennie mierzone ciÅ›nienie. ByÅ‚ zdumiony, że udaÅ‚o siÄ™ jemu wyleczyć mnie z nadciÅ›nienia. KazaÅ‚ mi odstawić lekarstwa i nadal mierzyć ciÅ›nienie. A ja już po 3 miesiÄ…cach odstawiÅ‚am wszystkie leki, ale siÄ™ lekarzowi do tego nie przyznaÅ‚am. Teraz jestem odporna na infekcje. OdżyÅ‚am.
     Serdecznie Panu za wszystko dziÄ™kujÄ™. Podziwiam za wytrwaÅ‚ość i sÅ‚użenie ludziom. Oby inni chcieli także zrozumieć, że zawód lekarza jest wzniosÅ‚y, lecz wymaga dużego poÅ›wiÄ™cenia i ciÄ…gÅ‚ego ksztaÅ‚cenia siÄ™.
                                      J.P.

 Odpowiedź:
     Po roku stosowania Diety Optymalnej jest pani zdrowÄ… kobietÄ…. NadciÅ›nienie po przejÅ›ciu na DietÄ™ OptymalnÄ… ustÄ™puje już po kilku dniach jeÅ›li jest to nadciÅ›nienie chwiejne, lub po dÅ‚uższym czasie jeÅ›li jest to nadciÅ›nienie miażdżycowe, a takie byÅ‚o u pani po 16 latach choroby.
     Odporność na wszystkie infekcje po dÅ‚uższym okresie Å»ywienia Optymalnego jest reguÅ‚Ä….
     Przy obecnych poglÄ…dach obowiÄ…zujÄ…cych w medycynie, nadciÅ›nienie jest chorobÄ… nieuleczalnÄ… i chory na nadciÅ›nienie musi brać leki na tÄ™ chorobÄ™ do koÅ„ca życia. Pani odstawiÅ‚a wszystkie leki już po 3 miesiÄ…cach. Nie należy obawiać siÄ™, że ciÅ›nienie 90/60 jest zbyt niskie. Najniższe ciÅ›nienie wystÄ™puje u mężczyzn miÄ™dzy 85. a 90. rokiem życia, czyli tych, którzy odżywiali siÄ™ tÅ‚usto i na tyle dobrze, aby mogli przeżyć tyle lat.
     Nikt, kto nie je tÅ‚usto, nie może przeżyć wiÄ™cej niż 80 lat, gdyż u ludzi odżywiajÄ…cych siÄ™ produktami roÅ›linnymi "80 lat jest najdÅ‚uższÄ… miarÄ… ustanowionÄ… dla życia ludzkiego" (Herodot). Tylko starcy żyjÄ…cy w plemionach pasterskich zachowujÄ… do koÅ„ca życia sprawny umysÅ‚. W narodach żywiÄ…cych siÄ™ głównie produktami roÅ›linnymi ludzie żyjÄ… krótko, majÄ… maÅ‚o sprawne umysÅ‚y i szybko ich umysÅ‚y ulegajÄ… otÄ™pieniu.
     "Bowiem przez grzech pierworodny (czyli bÅ‚Ä™dy w żywieniu) zostaÅ‚y skrócone dni czÅ‚owieka i Bóg rozpalony gniewem na mieszkaÅ„ców ziemi powiedziaÅ‚, aby odeszÅ‚a ich wiedza, zanim upÅ‚ynÄ… ich dni" (frag. 17 kol. 3 rÄ™kopisów z Qumran).
     Ponad 20 lat temu zauważono, że ludzie pracujÄ…cy intensywnie umysÅ‚owo, zachowujÄ… do koÅ„ca swych dni sprawny umysÅ‚, nie chorujÄ… na chorobÄ™ Alzheimera, na sklerozÄ™ tÄ™tnic mózgowych, na zanik mózgu i żyjÄ… znacznie dÅ‚użej od innych (np. Jerzy Giedroyc, czy Benedykt Dybowski).
     Ostatnio dokonano ponownych obserwacji tego zjawiska. I wczeÅ›niej i obecnie uczeni podajÄ…, że przyczynÄ… dÅ‚ugiego życia, braku otÄ™pienia starczego, zaników kory mózgowej, czy choroby Alzheimera - jest praca umysÅ‚owa.
     Taki majÄ… poglÄ…d, tak im siÄ™ wydaje, ale nie wiedzÄ… jak jest faktycznie. A w rzeczywistoÅ›ci przyczynÄ… intensywnej pracy umysÅ‚owej, sprawnego umysÅ‚u, braku sklerozy, zaników mózgu i otÄ™pienia starczego, dÅ‚ugiego życia, jest lepszy od innych model żywienia. Tym lepszy, im bardziej jest zbliżony do Å»ywienia Optymalnego.
     UmysÅ‚owo intensywnie pracuje ten, kto lubi pracować umysÅ‚owo. Lubi tylko dlatego, że odżywia siÄ™ tak, że umysÅ‚owo pracować lubić musi. Zatem pracuje. Bo nie wystarcza mu wiara, czy zgromadzone poglÄ…dy, a chce wiedzieć. Å»eby móc wiedzieć, musi szukać i myÅ›leć.
     "Zarówno uczeni, jak i nieuczeni nie majÄ… czasu na myÅ›lenie. A przecież myÅ›lenie jest podstawowÄ… cechÄ… czÅ‚owieka" - pisaÅ‚ ks. prof. WÅ‚odzimierz Sedlak.
     AnalizujÄ…c faktyczne rezultaty pracy współczesnych polskich uczonych i brak jakichkolwiek istotnych odkryć i korzyÅ›ci dla Narodu, które powinny być skutkiem ich pracy, można zgodzić siÄ™ z Sedlakiem, że uczeni nie majÄ… czasu na myÅ›lenie, lub w ogóle myÅ›leć nie mogÄ….
     "Mechanizmy nauki od dawna mielÄ… inteligentnych i zdolnych zostawiajÄ…c sÅ‚abizny intelektualne" - zauważyÅ‚ sÅ‚usznie Sedlak. I ten mechanizm jest przyczynÄ…, że wiÄ™kszość uczonych myÅ›leć nie potrafi.
     Aby móc twórczo myÅ›leć, trzeba Å›wiadomie (to w nauce nie jest możliwe) lub przypadkowo trafić na taki model żywienia, przy którym mózg czÅ‚owieka bÄ™dzie zdolny do myÅ›lenia.
     Przy wysokich dochodach uczonych może siÄ™ trafić jeden lub kilku przypadkowo odżywiajÄ…cych siÄ™ w sposób warunkujÄ…cy sprawnÄ… czynność umysÅ‚u. Tylko wówczas mogÄ… trafić siÄ™ wynalazki i odkrycia w nauce wiÄ™cej warte od Å›rodków na naukÄ™ przeznaczonych. Takich odkryć czy wynalazków w polskiej nauce od ostatniej wojny nie byÅ‚o. Wojna przetrzebiÅ‚a uczonych i upoÅ›ledziÅ‚a czynność umysłów u tych, którym udaÅ‚o siÄ™ przeżyć.
     Kolejne rzÄ…dy przeznaczaÅ‚y na pÅ‚ace dla uczonych coraz to mniejsze Å›rodki. DotyczyÅ‚o to szczególnie mÅ‚odych ludzi, którzy wchodzili w naukÄ™. W tak zwanej demokracji ludowej, a i obecnie, nakÅ‚ady na naukÄ™ i szczególnie pÅ‚ace ludzi zajmujÄ…cych siÄ™ naukÄ… byÅ‚y stopniowo zmniejszane. Nic też dziwnego, że "nauka staÅ‚a siÄ™ uczonym trupem myÅ›li" jak napisaÅ‚ Sedlak.
     Niskie pÅ‚ace uczonych uniemożliwiajÄ… pojawienie siÄ™ wÅ›ród nich ludzi myÅ›lÄ…cych, a pieniÄ…dze przeznaczane na naukÄ™ coraz to mniejsze i tak nie przynoszÄ… żadnych korzyÅ›ci, czÄ™sto nawet powodujÄ… szkody dla spoÅ‚eczeÅ„stwa. Tak dalej być nie powinno, jeÅ›li chcemy żyć zdrowiej, lepiej i dÅ‚użej.

                                                             Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski