Artykuły opublikowane

O paleniu papierosów.
23-09-2006

Wysoki poziom trójglicerydów. 

    Mam 40 lat, żywienie optymalne stosujÄ™ od 2 lat. MiaÅ‚em dużo chorób i dolegliwoÅ›ci, które ustÄ…piÅ‚y. Ale pozostaÅ‚y 2 kÅ‚opoty: cholesterol i nadciÅ›nienie. Po pół roku stosowania diety, cholesterol wzrósÅ‚ z 303 na 430, a HDL zmalaÅ‚ z 42 na 37, a trójglicerydy spadÅ‚y na 260. CiÅ›nienie od dziecka miaÅ‚em stale wysokie. Przed dietÄ… ciÅ›nienie krwi wynosiÅ‚o Å›rednio 180/110, obecnie Å›rednio jest 150/104, czasem nieco wiÄ™cej, a czasem mniej. Papierosy palÄ™, ok. 30 sztuk dziennie. Alkohol czasami ok. 250 g. Może coÅ› źle robiÄ™?
                                                                     A.T.



Odpowiedź:
     Å»ywi siÄ™ pan w sposób już lepszy do korytkowego, ale jeszcze nie przy stole.
Surowcem do produkcji cholesterolu sÄ… trójglicerydy, surowcem do wytwarzania trójglicerydów sÄ… wÄ™glowodany. JeÅ›li po 2 latach „diety” trójglicerydy wynoszÄ… jeszcze 260, to albo przemyca pan do organizmu ok. 110 - 120 g wÄ™glowodanów na dobÄ™, albo zjada za dużo biaÅ‚ka, a za maÅ‚o tÅ‚uszczu.
     Czynnikiem zwiÄ™kszajÄ…cym wytwarzanie trójglicerydów z glukozy jest palenie tytoniu w dawce porażajÄ…cej ukÅ‚ad sympatyczny. Efektem jest przewaga ukÅ‚adu parasympatycznego, czyli tego, który przeważa w otyÅ‚oÅ›ci, cukrzycy typu II, czy miażdżycy (dieta korytkowa). Palenie tytoniu wpÅ‚ywa nie tylko na to, ile z ogólnej puli dostarczonych wÄ™glowodanów zostanie spalonych, a ile przetworzonych na trójglicerydy, ale wpÅ‚ywa też, poza Å›wiadomoÅ›ciÄ… czÅ‚owieka, na jego skÅ‚ad diety.
     Papierosy w dawce porażajÄ…cej ukÅ‚ad parasympatyczny, czyli do 15 sztuk na dobÄ™, podÅ›wiadomie zwiÄ™kszajÄ… spożycie wÄ™glowodanów czy kawy. Papierowy w dawce porażajÄ…cej ukÅ‚ad sympatyczny, czyli powyżej 25 - 30 papierosów na dobÄ™, również majÄ… wpÅ‚yw na skÅ‚ad diety, przesuwajÄ…c jÄ… w kierunku korytka. Papierosy w dawce do 15 na dobÄ™, przesuwajÄ… skÅ‚ad diety w kierunku pastwiska (dieta jarska). PalÄ…cy jarosze maÅ‚o palÄ… po to, aby siÄ™ pobudzić.
     W każdej armii przed atakiem zawsze papierosy byÅ‚y dostÄ™pne, żoÅ‚nierze przed bitwÄ… palili papierosy, aby siÄ™ pobudzić. W wojsku polskim po wojnie każdy żoÅ‚nierz otrzymywaÅ‚ po 100 papierosów na każde 10 dni. Ponieważ byÅ‚o zawsze (prawie) wiÄ™cej palÄ…cych niż niepalÄ…cych w armii, Å›rednia dawka dla palÄ…cych wynosiÅ‚a ok. 15 sztuk na dobÄ™.
     W dawce pobudzajÄ…cej ukÅ‚ad sympatyczny, papierosy, także przez wpÅ‚yw na skÅ‚ad diety, sprzyjajÄ… rozwojowi i postÄ™powi wielu chorób zaliczanych do pastwiskowych - np. choroba Buergera, Bechterewa, goÅ›ciec przewlekÅ‚y postÄ™pujÄ…cy i wiele innych chorób. ChroniÄ… natomiast przed zachorowaniem na choroby zaliczane do korytkowych, takie jak wrzodziejÄ…ce zapalenie jelita grubego, rak jelita grubego, choroba LeÅ›niewskiego-Crohna i wiele innych chorób. SpoÅ›ród chorujÄ…cych na różne choroby, najczęściej palÄ… schizofrenicy. DziÄ™ki papierosom w dawce pobudzajÄ…cej ukÅ‚ad sympatyczny mogÄ… funkcjonować.
     Palenie papierosów w dawce powyżej 30 - 40 papierosów lub też zaprzestanie palenia, powoduje szybkie i znacznie pogorszenie choroby, prawie nie reagujÄ…ce na leki. Wznowienie palenia, po kilku godzinach przywraca poprzedni stan „zdrowia” psychicznego. Schizofrenicy nie chorujÄ… na raka oskrzeli, czy raka pÅ‚uc, a powinni chorować częściej, ponieważ prawie wszyscy palÄ….
     Palenie papierosów w dużych dawkach zwiÄ™ksza przewagÄ™ ukÅ‚adu parasympatycznego, zwiÄ™ksza wytwarzanie trójglicerydów i cholesterolu, przyspiesza postÄ™py miażdżycy, szczególnie tÄ™tnic wieÅ„cowych. Sprzyja powstaniu wrzodziejÄ…cego zapalenia jelita grubego i raka jelita grubego. PalÄ…cych w dawce pobudzajÄ…cej ukÅ‚ad sympatyczny jest znacznie wiÄ™cej, niż palÄ…cych w dawce porażajÄ…cej ten ukÅ‚ad. Gdyby ze statystyki chorujÄ…cych na te choroby, wyÅ‚Ä…czyć palÄ…cych 30 i wiÄ™cej papierosów na dobÄ™, to ochronny wpÅ‚yw palenia w mniejszych dawkach na rozwój tych chorób, byÅ‚by jeszcze bardziej widoczny.
     Samo palenie jest gÅ‚upotÄ… i palić nie należy. Ale jeÅ›li już ktoÅ› pali, powinien nie palić wcale, gdy choruje na choroby, czy chorobÄ™ pastwiskowÄ…, powinien palić 10 najwyżej 15 sztuk, gdy choruje na chorobÄ™ (choroby) zaliczane do korytkowych.
     Najlepiej bÄ™dzie, gdy pan rzuci palenie, też bÄ™dzie dobrze, gdy ograniczy pan liczbÄ™ wypalanych papierosów do 10 - 15 na dobÄ™, zmieni sposób spożywania alkoholu (częściej, maÅ‚e dawki), przeanalizuje swÄ… dietÄ™ i usunie z niej bÅ‚Ä™dy.
     Nie może być cukru bez buraków cukrowych (w Polsce), nie może być dużo trójglicerydów we krwi bez zwiÄ™kszonej podaży surowca do ich wytwarzania, czyli bez zwiÄ™kszonego spożycia wÄ™glowodanów lub biaÅ‚ek.
     Dlatego każdy, kto mówi, że stosuje Å»ywienie Optymalne, a po pewnym czasie poziom trójglicerydów we krwi ma powyżej 100 mg%, powinien poszukać i wyeliminować bÅ‚Ä™dy w żywieniu, które popeÅ‚nia.
     Alkohol dla czÅ‚owieka bywa korzystny, ale tylko wówczas gdy jego dawki sÄ… niewielkie.

                                                                        Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski