Artykuły opublikowane

Choroby serca.
26-09-2006

 Angina Prinzmetala.

     Mam 44 lata, a od 1992 r. cierpiÄ™ na ostre bóle w klatce piersiowej. 2 lata temu miaÅ‚am zawaÅ‚. Rozpoznano u mnie przewlekÅ‚Ä… chorobÄ™ wieÅ„cowÄ… i anginÄ™ Prinzmetala. DietÄ™ optymalnÄ… stosujÄ™ od roku. Bardzo dużo dolegliwoÅ›ci minęło, bóle w klatce piersiowej mam rzadziej niż kiedyÅ›, ale mam. ProszÄ™ tÄ™ chorobÄ™ opisać, bo jeszcze nie czytaÅ‚am nic na ten temat u Pana. Moje wyniki ostatnio: cholesterol - 203, HDL - 83, trójglicerydy - 82.
                                                                  U.R.



Odpowiedź:
     Angina Prinzmetala czÄ™sto pojawia siÄ™ po zawale, wystÄ™puje u chorych z miażdżycÄ… tÄ™tnic wieÅ„cowych, jak i bez Å›ladu miażdżycy. Bóle w tej chorobie sÄ… silne, pojawiajÄ… siÄ™ napadowo, najczęściej w nocy. W czasie ataku wystÄ™pujÄ…, nie zawsze, pewne zmiany w EKG. WÅ›ród chorych na tÄ™ chorobÄ™ częściej wystÄ™puje migrena i choroba Raynauda.
     BezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… bólów sÄ… skurcze tÄ™tnic wieÅ„cowych. PrzyczynÄ… tych skurczów sÄ… zaburzenia w wegetatywnym unerwieniu tÄ™tnic wieÅ„cowych. PrzyczynÄ… tych zaburzeÅ„ jest niekorzystne odżywianie. Mechanizm powstawania ataków jest zbliżony do wystÄ™pujÄ…cego w napadach migreny. Leczenie jest objawowe. Zwykle skurcze ustÄ™pujÄ… po nitroglicerynie, stosowane sÄ… inne leki. Aspiryna nie przerywa napadu i nie zmniejsza czÄ™stoÅ›ci napadów. Zauważono, że korzystnie dziaÅ‚a podanie magnezu.
     Dieta Optymalna jest leczeniem przyczynowym w tej chorobie i prawie zawsze pomaga. U chorych po zawale czasami dochodzi do mechanicznych uszkodzeÅ„ unerwienia wegetatywnego, a te ustÄ™pujÄ… bardzo powoli. U pani bóle wystÄ™pujÄ… rzadziej niż przed dietÄ…, ale wystÄ™pujÄ…. Z czasem powinny ustÄ…pić caÅ‚kowicie.
     W tej chorobie korzystne efekty uzyskiwaÅ‚em przez stosowanie jontoforezy z magnezu na skórÄ™ w okolicy serca. Dużo magnezu w organizmie wystÄ™puje przy żywieniu pastwiskowym (dieta jarska) i w chorobach tym żywieniem powodowanych (Buergera, goÅ›ciec przewlekÅ‚y postÄ™pujÄ…cy, stwardnienie rozsiane, wiele innych chorób), wymuszajÄ…cym nadmiernÄ… przewagÄ™ ukÅ‚adu sympatycznego. W miażdżycy, chorobie wieÅ„cowej, anginie Prinzmetala, innych chorobach korytkowych, wystÄ™puje w organizmie mniej magnezu. Podanie magnezu w tych przypadkach zwiÄ™ksza spalanie wÄ™glowodanów w szlaku heksozowym, a zmniejsza ich przetwarzanie w pentozowym, zmniejsza przewagÄ™ ukÅ‚adu parasympatycznego, co zmniejsza czÄ™stość wystÄ™powania ataków migreny, bólów wieÅ„cowych powodowanych kurczami tÄ™tnic, czy nawet astmy.
     Od czasu, gdy opracowaÅ‚em praktyczne zastosowanie prÄ…dów selektywnych, najlepszym leczeniem jest stosowanie ich w celu trwaÅ‚ego rozszerzenia tÄ™tnic wieÅ„cowych. Wytworzenie trwaÅ‚ej przewagi ukÅ‚adu parasympatycznego w caÅ‚ym sercu i we wszystkich tÄ™tnicach wieÅ„cowych, powoduje ich trwaÅ‚e rozszerzenie i usuwa skurcze tÄ™tnic w okolicy ciaÅ‚a, na którÄ… sÄ… stosowane.
     Samo Å»ywienie Optymalne porzÄ…dkuje zaburzenia ukÅ‚adu wegetatywnego, zarówno te powodowane żywieniem pastwiskowym (dieta jarska), jak i te spowodowane żywieniem korytkowym, czyli usuwa przewagÄ™ ukÅ‚adu sympatycznego u pierwszych, a przewagÄ™ kÅ‚adu parasympatycznego u drugich. Usuwa skutki i choroby powodowane ta przewagÄ….
     Na drodze miÄ™dzy pastwiskiem a korytkiem, jest wiele poÅ›rednich modeli żywienia. CzÄ™sto bywa, że okreÅ›lony model żywienia wymusza przewagÄ™ ukÅ‚adu sympatycznego w jednych narzÄ…dach, a przewagÄ™ ukÅ‚adu parasympatycznego w innych. Tak dzieje siÄ™ np. w neurastenii skojarzonej np. z migrenÄ… okoporażennÄ…, migrenÄ… brzusznÄ…, czy z chorobÄ… wrzodowÄ…. Farmakologiczne leczenie takich chorych jest trudne. Lek pomagajÄ…cy na chorobÄ™ powiÄ…zanÄ… z przewagÄ… ukÅ‚adu sympatycznego, nasila objawy chorobowe w narzÄ…dach z towarzyszÄ…cÄ… przewagÄ… ukÅ‚adu parasympatycznego i odwrotnie.
     PrÄ…dy selektywne stosowane na centralny ukÅ‚ad nerwowy, dziaÅ‚ajÄ… na caÅ‚y organizm. Gdy stosowane sÄ… na tkanki obwodowe, ich dziaÅ‚anie jest ograniczone do obszaru przepÅ‚ywu prÄ…du. Umożliwia to np. skuteczne leczenie neurastenii prÄ…dami pobudzajÄ…cymi ukÅ‚ad parasympatyczny i towarzyszÄ…cej neurastenii - migreny - przy stosowaniu prÄ…dów pobudzajÄ…cych ukÅ‚ad sympatyczny. Podobnie można leczyć jednoczeÅ›nie neurastenie i chorobÄ™ wrzodowÄ….
     Przy chorobie wieÅ„cowej, przy zaburzeniach rytmu serca z szybkÄ… jego czynnoÅ›ciÄ…, korzystnie dziaÅ‚ajÄ… prÄ…dy pobudzajÄ…ce ukÅ‚ad parasympatyczny i rozszerzajÄ…ce na trwaÅ‚e naczynia wieÅ„cowe i zapobiegajÄ…ce skutkom tych skurczów zatem prÄ…dy usuwajÄ… bóle wieÅ„cowe. PrÄ…dy stosujemy przy uÅ‚ożeniu elektrod dÅ‚oÅ„-dÅ‚oÅ„. Na ogół wystarcza leczenie jednÄ… seriÄ… zabiegów.
     Natomiast przy zbyt wolnej pracy serce, towarzyszÄ…cej czÄ™sto nadmiernej przewadze ukÅ‚adu parasympatycznego w sercu, korzystnie dziaÅ‚ajÄ… prÄ…dy pobudzajÄ…ce ukÅ‚ad sympatyczny. DziÄ™ki ich stosowaniu uzyskuje siÄ™ przyspieszenie akcji serca na tyle, aby chory czuÅ‚ siÄ™ dobrze i aby mu nie musiano wszczepiać rozrusznika do serca.
     Wyniki badaÅ„ ma Pani bardzo dobre, a cholesterol HDL, ten dobry, stanowi ok. 41% ogólnej iloÅ›ci cholesterolu. Jest to wynik bardzo dobry i nieczÄ™sto spotykany u chorych stosujÄ…cych inne modele żywienia.

                                                                 Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski