Artykuły opublikowane

Od pastwiska do korytka i z powtotem.
28-09-2006

Cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, zawał serca, nadwaga.

     Mam 50 lat. Od dziewiÄ™ciu miesiÄ™cy jestem na diecie optymalnej i czujÄ™ siÄ™ rewelacyjnie. Przed siedmiu laty przeszedÅ‚em zawaÅ‚ serca. Od tego czasu nie jadÅ‚em już - zgodnie z zaleceniami lekarzy - ani tÅ‚uszczu zarówno zawartego w miÄ™sie, jak i w maÅ›le, a żółtka jaj wyrzucaÅ‚em nawet z saÅ‚atek, o smaku Å›mietany nawet nie pamiÄ™taÅ‚em.



    CzuÅ‚em siÄ™ coraz gorzej i wydawaÅ‚o mi siÄ™, że sÄ… to już ostatnie lata mojego życia. MiaÅ‚em poważnÄ… miażdżycÄ™ tÄ™tnic (balonikowanie aorty w 1993 r.), nadciÅ›nienie, a po rozpoczÄ™ciu leczenia nadciÅ›nienia doÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ cukrzyca leczona diaprelem.
     Po przejÅ›ciu na dietÄ™ już po 3 tygodniach cukrzyca ustÄ…piÅ‚a, odstawiÅ‚em diaprel i do dziÅ› cukier mam w normie. ObniżyÅ‚o siÄ™ nadciÅ›nienie, po 3 miesiÄ…cach odstawiÅ‚em leki na nadciÅ›nienie, bo byÅ‚o ono niskie. Obecnie mam ciÅ›nienie 120-130/80-85 bez leków. Jestem silny, uprawiam gimnastykÄ™, jogng i kulturystykÄ™. W ubiegÅ‚ym roku o tej porze miaÅ‚em już problemy z poruszaniem siÄ™, mÄ™czyÅ‚em siÄ™ szybko i wystÄ™powaÅ‚y bóle za mostkiem. DziÅ› już o wszystkich chorobach i dolegliwoÅ›ciach zapomniaÅ‚em.
     Martwi mnie jednak cholesterol. W listopadzie miaÅ‚em 251 mg% caÅ‚kowitego, HDL 49 i trójglicerydy 72 mg%.
     Pod koniec grudnia miaÅ‚em cholesterolu caÅ‚kowitego 269, HDL 38 i trójglicerydy 65 mg%.
Niepokoi mnie obniżanie się cholesterolu dobrego, a wzrost złego.
     Dotychczas na wadze ubyÅ‚em 20kg. DziÅ› przy wzroÅ›cie 178 cm ważę 90 kg i waga dalej obniża siÄ™.
                                      Z.F.

Odpowiedź:
    
Jeśli czuje się pan "rewelacyjnie", to co pana obchodzi poziom cholesterolu i po co pan go w ogóle bada? Nauka ustaliła poziomy cholesterolów określane jako "prawidłowe", "za niskie", lub "za wysokie", na podstawie badań na zdegenerowanych ludziach, bo innych do badań nie mogła wykorzystać.
     Ponieważ caÅ‚y gatunek ludzki jest mocno zdegenerowany, to i poziomy cholesteroli uważane za prawidÅ‚owe, sÄ… również niewÅ‚aÅ›ciwe.
     Najważniejsze sÄ… trójglicerydy! JeÅ›li już koniecznie chce siÄ™ pan badać, to powinien pan zmierzyć wÅ‚aÅ›nie ich poziom.
     Trójglicerydy powstajÄ… z glukozy, a cholesterol z trójglicerydów. JeÅ›li surowca do wytwarzania trójglicerydów spożywa pan niewiele, to i poziom trójglicerydów bÄ™dzie niski. Gdy poziom trójglicerydów jest niski, to i wytwarzanie cholesterolu jest niskie.
     Poziom cholesterolu we krwi nie jest zależny tylko od tego, ile organizm go wytwarza, ale również od tego, w jakim tempie go wydala.
     Gdy organizm jest mocno schorowany, a miażdżyca zaawansowana i obejmujÄ…ca tÄ™tnice w wielu narzÄ…dach, to organizm jest zajÄ™ty usuwaniem tej miażdżycy, a wydalenie cholesterolu odkÅ‚ada na później.
     Miażdżyca zaczyna siÄ™ cofać, gdy ponad poÅ‚owa energii w spożywanych pokarmach pochodzi z tÅ‚uszczów, a Å›rednie spożycie wÄ™glowodanów spada poniżej 280 g/dobÄ™ na osobÄ™ przeciÄ™tnie.
     Masowe doÅ›wiadczenie, które wykonaÅ‚o siÄ™ niejako samoistnie na setkach milionów ludzi w USA, Anglii, Szwajcarii, Nowej Zelandii i w innych bogatszych krajach, wykazaÅ‚o, jaki jest lepszy, a jaki gorszy model żywienia.
     NajwczeÅ›niej przy "korytku" usiedli ludzie w USA i Francji, bo już w koÅ„cu lat 40 i na poczÄ…tku lat 50 XXw.
     W 1949 r. w USA w przeciÄ™tnej diecie na 1 g biaÅ‚ka przypadaÅ‚o Å›rednio 1,5 g tÅ‚uszczu i 4 g wÄ™glowodanów. Ilość energii wynosiÅ‚a odpowiednio z biaÅ‚ka - 12%, z tÅ‚uszczów - 41%, z wÄ™glowodanów - 47%.
     W 1972 r. w USA w przeciÄ™tnej diecie na 1 g biaÅ‚ka przypadaÅ‚o 1,85 g tÅ‚uszczu i 2,8 g wÄ™glowodanów. Ilość dostarczonej energii wynosiÅ‚a odpowiednio: z biaÅ‚ka 13%, z tÅ‚uszczów 53%, z wÄ™glowodanów 32%.
     Od poczÄ…tku lat 70. przeciÄ™tna dieta mieszkaÅ„ców USA zaczęła wychodzić z "korytka" i maszerować w kierunku stoÅ‚u.
     Na poczÄ…tku lat 50 ci "lepiej jedzÄ…cy" mieszkaÅ„cy USA byli bliżej "korytka". Do "najlepiej", czyli najbardziej korytkowo jedzÄ…cych mieszkaÅ„ców USA należeli amerykaÅ„scy żoÅ‚nierze. Karmiono ich jak prosiÄ™ta. Zatrudniono nawet sÅ‚awnego ormiaÅ„skiego kucharza Mardikiana, aby ukÅ‚adaÅ‚ diety dla żoÅ‚nierzy.
      Na poczÄ…tku lat 50 stan zdrowia mieszkaÅ„ców USA byÅ‚ zÅ‚y, choroby cywilizacyjne wystÄ™powaÅ‚y masowo, a przeciÄ™tna dÅ‚ugość życia byÅ‚a niższa niż w innych krajach europejskich, które jeszcze nie dotarÅ‚y do korytka.
     Przeprowadzono badania u ponad 300 żoÅ‚nierzy amerykaÅ„skich w wieku Å›rednio 18 lat, którzy zginÄ™li w Korei. Zmiany miażdżycowe w aorcie i w tÄ™tnicach wieÅ„cowych stwierdzono u ponad 70%, w tym u ponad 30% zmiany miażdżycowe byÅ‚y mocno zaawansowane.
     WÅ›ród żoÅ‚nierzy brytyjskich miażdżyca wystÄ™powaÅ‚a jeszcze częściej.
     U polegÅ‚ych żoÅ‚nierzy z Korei Północnej i "ochotników chiÅ„skich" miażdżyca w ogóle nie byÅ‚a spotykana. Å»oÅ‚nierze komunistów byli jeszcze na pastwisku, a kapitalistów - przy korytku.
     Już w koÅ„cu lat 60 ilość energii z tÅ‚uszczów w przeciÄ™tnej diecie amerykaÅ„skiej przekroczyÅ‚a 50% i stopniowo wzrastaÅ‚a. Tylko dlatego u ginÄ…cych w Wietnamie żoÅ‚nierzy amerykaÅ„skich, przeciÄ™tnie starszych od ginÄ…cych w Korei, miażdżyca aorty i tÄ™tnic wieÅ„cowych byÅ‚a spotykana u okoÅ‚o 30% polegÅ‚ych i byÅ‚y to tylko lekkie postacie miażdżycy.
     MiÄ™dzy rokiem 1975 a 1985 znaczie spadÅ‚o zużycie leków, a liczba chorych na nadciÅ›nienie w USA zmniejszyÅ‚a siÄ™ o 70%.
     ZaczÄ™to czÄ™sto obserwować i opisywać "samoistne" cofanie siÄ™ zmian miażdżycowych, wystÄ™powaÅ‚o mniej udarów mózgowych i zawałów, a ich przebieg byÅ‚ Å‚agodniejszy. Åšmiertelność w zawaÅ‚ach obniżaÅ‚a siÄ™, ale tylko w Å›miertelnoÅ›ci przed szpitalnej. W szpitalach wszystko byÅ‚o po staremu. 
     We wschodnich stanach USA stwierdzono wyraźny spadek liczby zawałów, z wyjÄ…tkiem mężczyzn w wieku powyżej 65 lat, z wyksztaÅ‚ceniem podstawowym.
     Czy wyksztaÅ‚cenie może mieć wpÅ‚yw na czÄ™stość zawałów? Samo wyksztaÅ‚cenie - nie, ale skutki tym wyksztaÅ‚ceniem powodowane - tak.
     W USA osoby z wyksztaÅ‚ceniem podstawowym osiÄ…gajÄ… niższe zarobki i przeważnie przechodzÄ… na emerytury dopiero po ukoÅ„czeniu 65. roku życia, a same emerytury majÄ… sporo niższe od poprzednich zarobków. JeÅ›li już wraz z innymi maszerowali w kierunku stoÅ‚u, to niższe dochody z emerytury musiaÅ‚y ich cofać w kierunku korytka, stÄ…d wiÄ™cej u nich chorób cywilizacyjnych i wiÄ™cej zawałów.

     Nieważne, jaka byÅ‚a przyczyna, czy zwykÅ‚a gÅ‚upota tak zwanej nauki, czy też Å›wiadome dziaÅ‚ania zainteresowanych, ale pod koniec lat 80 ludzi w USA, Nowej Zelandii, Australii, w bogatszych krajach europejskich zaczÄ™to skutecznie pÄ™dzić z powrotem w kierunku pastwiska. 
     A na drodze miÄ™dzy pastwiskiem a stoÅ‚em jest korytko, do którego trafić można z dwu stron. I od stoÅ‚u, i od pastwiska.
     Ustalono w badaniach naukowych, że gdy spożycie wÄ™glowodanów jest niższe od 150 g na dobÄ™, gdy wÄ™glowodany sÄ… podawane w postaci skrobi i niższe od 100 g wÄ™glowodanów na dobÄ™ (u czÅ‚owieka dorosÅ‚ego) podawanych w innych wÄ™glowodanach, to miażdżyca nie może siÄ™ rozwijać, a istniejÄ…ce zmiany miażdżycowe cofajÄ… siÄ™.

     Zatem czy pan ma wiÄ™cej, czy mniej cholesterolu, zÅ‚ego czy dobrego, to jeÅ›li dostarcza pan swojemu organizmowi tyle wÄ™glowodanów, aby poziom surowca do produkcji cholesterolu, czyli poziom trójglicerydów byÅ‚ niski - poniżej 70-80 mg %. może być też poniżej 50 mg%, to nie ma powodu do żadnych obaw.

                                                                        Jan KwaÅ›niewski.
wiÄ™cej... 

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski