Artykuły opublikowane

Skaza krwotoczna.
21-11-2006

Nadpłytkowość.

     Mam 63 lata. Od 59 roku życia chorowaÅ‚em na zaburzenia krzepliwoÅ›ci krwi i miaÅ‚em o wiele za dużo pÅ‚ytek krwi. Przez 3 lata miaÅ‚em pÅ‚ytek krwi ok. milion sześćset tysiÄ™cy. Å»adne leczenia nie pomagaÅ‚y. CzuÅ‚em siÄ™ źle. Cholesterol byÅ‚ zawsze ponad 400 mg%.



     Od roku stosujÄ™ żywienie optymalne i jestem innym czÅ‚owiekiem. Liczba pÅ‚ytek zaczęła spadać o obecnie, bez leczenia wynosi 434 tysiÄ…ce, a cholesterol obniżyÅ‚ siÄ™ do 191. BraÅ‚em dużo leków, a od roku nie biorÄ™ nic. Czy ta groźna choroba już nie powróci?
                                                                        J.G.

 Odpowiedź:
     Przyczyn nadmiernego wytwarzania pÅ‚ytek krwi jest sporo. Może też być nadpÅ‚ytkowość pierwotna spowodowana nadmiernym wytwarzaniem pÅ‚ytek przez komórki je produkujÄ…ce zwane megakariocytami. Bywa tak wówczas, gdy wytwarzane pÅ‚ytki sÄ… mniej wartoÅ›ciowe, brakuje im niektórych czynników pÅ‚ytkowych i nie mogÄ… dobrze peÅ‚nić swej funkcji. Wówczas organizm wytwarza ich za dużo, aby jakość zamienić w ilość.
     Tak samo w biaÅ‚aczce szpikowej wytwarzane w nadmiarze leukocyty nie mogÄ… peÅ‚nić swej funkcji z powodu braku enzymów cyklu pentozowego, niemożnoÅ›ci wytwarzania nadtlenku wodoru (wody utlenionej) potrzebnego do niszczenia wirusów i bakterii. Tu również organizm zamienia jakość na ilość, co organizmowi na korzyść nie wychodzi.
     Mechanizm rozwoju nadpÅ‚ytkowoÅ›ci pierwotnej jest podobny do mechanizmu rozwoju biaÅ‚aczki szpikowej, tak że bywa ona nazywana biaÅ‚aczkÄ… megakariocytowÄ….
     Przy wysokim poziomie pÅ‚ytek we krwi, ale pÅ‚ytek maÅ‚o wartoÅ›ciowych, które nie mogÄ… peÅ‚nić funkcji, do jakiej sÄ… przeznaczone czÄ™sto wystÄ™pujÄ… z jednej strony krwawienia, a z drugiej zakrzepy. Najczęściej wystÄ™pujÄ… masywne krwotoki z przewodu pokarmowego lub zakrzepy tÄ™tnic mózgowych, powodujÄ…ce udary mózgu. Leczenie choroby jest maÅ‚o skuteczne.

     Przez 3 lata braÅ‚ pan dużo leków, które nie pomagaÅ‚y, bo nie usuwaÅ‚y przyczyny choroby. Obecnie, bez leków, liczba pÅ‚ytek we krwi jest tylko nieco wiÄ™ksza od normy i dalej powinna siÄ™ obniżać.
     Ważnym spostrzeżeniem jest to, że poziom cholesterolu podczas choroby wynosiÅ‚ zawsze ponad 400 mg%, a po roku zmniejszyÅ‚ siÄ™ do 191. Gdy organizm musi zbyt dużo syntetyzować, potrzebuje dużo NADPH2 zwiÄ…zku niezbÄ™dnego do wszelkich syntez. Powstaje on głównie w procesie przetwarzania glukozy w szlaku pentozowym, czego dodatkowym, niejako ubocznym procesem jest nadmierne wytwarzanie cholesterolu. Gdy miaÅ‚ pan dużo pÅ‚ytek, a organizm musiaÅ‚ dużo ich wytwarzać, czyli dużo syntetyzować, to cholesterol byÅ‚ stale wysoki. Gdy już nie musi tego robić cholesterol jest niski.
     Przy dalszym stosowaniu Å»ywienia Optymalnego powinien nastÄ™pować dalszy spadek poziomu pÅ‚ytek we krwi, aż do normy ok. 350 tysiÄ™cy.

                                                                        Jan KwaÅ›niewski.
więcej...

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski