Aktualności

OPTYMALNI nr 109
22-08-2008
Miesięcznik OSBO

Miesięcznik OSBO - Organizacji Pożytku Publicznego.

     WARTO PRZECZYTAĆ
Małopolska walczy... z GMO
    
Od kwietnia 2008 MiÄ™dzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi rozpoczęła realizacjÄ™ projektu 'Tradycyjne nasiona – nasze dziedzictwo i skarb narodowy. Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO. Pilotażowy projekt w MaÅ‚opolsce."
     Fundacja podejmuje dziaÅ‚ania przede wszystkim po to, aby odbudowywać wÅ›ród rolników tzw. żywy bank nasion, bowiem to tradycyjni i ekologiczni rolnicy sÄ… najlepszymi strażnikami nasion, produkcji dobrej jakoÅ›ci żywnoÅ›ci i różnorodnoÅ›ci biologicznej. (red)



     DziÄ™ki uprzejmoÅ›ci fundacji MiÄ™dzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi (www.icppc.pl) publikujemy teksty wystÄ…pieÅ„ prof. StanisÅ‚awa WiÄ…ckowskiego i Janusza Wojciechowskiego zaprezentowane na Konferencji 'Tradycyjne nasiona - nasze dziedzictwo i skarb narodowy", która to odbyÅ‚a siÄ™ w Warszawie, w Belwederze, 17 maja 2008 r.

Wartości tradycyjnych nasion i roślin
     Najważniejszym celem przemysłów biotechnologicznych jest opanowanie rynku nasion na Å›wiecie. Nasiona sÄ… podstawowym ogniwem w Å‚aÅ„cuchu żywieniowym. Kto kontroluje produkcjÄ™ żywnoÅ›ci na Å›wiecie, ten ma wpÅ‚yw na zdrowie caÅ‚ej ludzkoÅ›ci i ma wÅ‚adzÄ™. W tej chwili rynek ten jest prawie w 100% w rÄ™kach 6 Å›wiatowych liderów, z których najwiÄ™kszy to Monsanto. Celem jest monopol na nasiona na rynku Å›wiatowym. RobiÄ… to wszelkimi możliwymi sposobami: czasem legalnie, najczęściej nielegalnie, pod hasÅ‚em pomocy humanitarnej, jak np. w Afryce. Jest to olbrzymie zagrożenie dla Å›wiatowego rolnictwa i biologicznej różnorodnoÅ›ci. Różnorodność biologiczna jest najwiÄ™kszym skarbem, który pozwala na istnienie nie tylko populacji czÅ‚owieka, ale i wszelkich istot na Å›wiecie. Ten skarb to nasze roÅ›liny i zwierzÄ™ta, nasza żywność, lekarstwa, włókna, drewno itp. PracowaÅ‚y nad doskonaleniem tej różnorodnoÅ›ci i coraz lepszym jej wykorzystywaniem liczne pokolenia rolników przez kilka tysiÄ™cy lat. To dziedzictwo opieraÅ‚o siÄ™ na gÅ‚Ä™bokim szacunku do przyrody. 
     Beztroskie wprowadzanie GMO dla krótkotrwaÅ‚ych zysków jest tego jawnym zaprzeczeniem. Dowodem szkodliwej dziaÅ‚alnoÅ›ci byÅ‚y próby wprowadzenia ziemniaków GM do Boliwii, skarbnicy wielu naturalnych odmian tej roÅ›liny i kukurydzy GM do Meksyku, naturalnego banku odmian tej roÅ›liny. Różnorodność genetyczna zapewnia możliwoÅ›ci przetrwania w zmieniajÄ…cych siÄ™ warunkach Å›rodowiska. Jest ona zagrożona przez ludzi, którzy dostrzegajÄ… jedynie wÅ‚asne korzyÅ›ci, a nie rozumiejÄ… caÅ‚ej zÅ‚ożonoÅ›ci przyrody. W XX wieku w Indiach wyróżniano 30 000 odmian ryżu o znacznie lepszym przystosowaniu do warunków Å›rodowiska i odpornych na agrofagi. DziÅ› uprawia siÄ™ głównie 10 gatunków ryżu. Bangladesz straciÅ‚ blisko 7000 tradycyjnych odmian ryżu, a Filipiny ponad 300 tradycyjnych odmian. Na ptasiÄ… grypÄ™ zapada niewiele gatunków dzikich, a hodowle masowe gatunków genetycznie do siebie podobnych, np. drobiu, ginęły w 100%. Dobrym przykÅ‚adem sÄ… ekosystemy lasów tropikalnych, które tworzyÅ‚y siÄ™ przez miliony lat. Teraz, po wyrÄ™bach milionów hektarów pod uprawÄ™ soi okazaÅ‚o siÄ™, że lasy te zostaÅ‚y bezpowrotnie utracone i już obserwuje siÄ™ tego skutki – niekorzystne zmiany klimatu Ziemi. (...)

                                                       prof. StanisÅ‚aw WiÄ…ckowski

c.d. - w pliku .doc - OPTYMALNI nr 109.

www.optymalni.org.pl - Organizacja Pożytku Publicznego
[Wstecz]

 Pliki do³±czone do artyku³u:
Opis/PlikRozmiarPobierz
OPTYMALNI nr 109 - plik - .doc.104 KBpobierz
 

Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski