Aktualności

Biochemia
16-05-2010

O paliwie dla mózgu.*

Szanowni Państwo,

PrzeglÄ…dajÄ…c marcowe wydanie MiesiÄ™cznika  OPTYMALNI (nr 127) zainteresowaÅ‚ mnie artykuÅ‚ Pani dr Izabeli BolesÅ‚awskiej zamieszczony na stronie str. 13, a szczególnie fragment - cytujÄ™: „Przy prawidÅ‚owym metabolizmie wyÅ‚Ä…cznym paliwem dla mózgu jest…”
Dlatego dziś chciałbym Państwu napisać kila ciekawostek na temat źródeł energii dla mózgu.
Jedynym liczącym się źródłem energii dla mózgu jest



energia swobodna, którą organizm kumuluje w postaci ATP.
     Proces wytwarzania ATP zwiÄ…zany jest z mitochondrialnym transportem elektronów skÅ‚adajÄ…cym siÄ™ z piÄ™ciu kompleksów i fosforylacjÄ… oksydacyjnÄ…. W wyniku tych procesów utleniany jest wodór, z którego powstaje woda i ATP. Stwierdzono, że tkanka nerwowa mózgu może zużywać od 9 do 25% tlenu  wykorzystywanego przez caÅ‚y organizm.
    Utlenianie nastÄ™puje dziÄ™ki przepÅ‚ywowi elektronów przez wszystkie pięć kompleksów transportu elektronów o nastÄ™pujÄ…cych stwierdzonych parametrach:  napiÄ™cie (różnica potencjaÅ‚u) okoÅ‚o 1.14V, natężenie okoÅ‚o 64A, co odpowiada przepÅ‚ywowi okoÅ‚o 3,86x1020 elektronów na sekundÄ™.
Z prostego wyliczenia wynika więc, że:
 1.14V * 64A = 72,96W
72,96W * 60s * 60 min * 24h = 6.303.744J = 1506kcal/D – i tÄ™ wartość można przyjąć jako podstawÄ™ dla PPM – czyli podstawowej przemiany materii.

Wniosek:  przeciÄ™tny czÅ‚owiek wytwarza w spoczynku wystarczajÄ…cÄ… ilość energii do zasilenia żarówki 70W.

Ciekawostka: sprzężenie Å‚aÅ„cucha oddechowego, czyli sytuacja w której proton nie jest kierowany na rodnik tlenowy, a na poczÄ…tek Å‚aÅ„cucha oddechowego (charakterystyczny dla brunatnej tkanki tÅ‚uszczowej) stymuluje produkcjÄ™ ciaÅ‚ ketonowych i sÅ‚uży organizmowi do wytwarzania ciepÅ‚a w spoczynku. W ten sposób mózg dziecka (do wieku okoÅ‚o 4 lat)  wytwarza aż 40-50% energii niezbÄ™dnej do utrzymania ciepÅ‚oty ciaÅ‚a. Na tej zasadzie również siÄ™ gorÄ…czkuje, dlatego w wiÄ™kszoÅ›ci chorób powodujÄ…cych podniesienie ciepÅ‚oty ciaÅ‚a, pojawiajÄ… siÄ™ w moczu ciaÅ‚a ketonowe i jest to zjawisko fizjologiczne.
WracajÄ…c do tematu:
      Å¹ródÅ‚em protonów i elektronów na Å‚aÅ„cuch oddechowy i fosforylacjÄ™ oksydacyjnÄ… sÄ…  dwa „przenoÅ›niki” protonów:  NADH i FADH2, przy czym FADH2  - „marnuje energiÄ™”, bo elektrony wprowadzane przez  ten zwiÄ…zek, omijajÄ… kompleks I (jeden) Å‚aÅ„cucha oddechowego, dostarczajÄ…c okoÅ‚o 2 mole ATP, natomiast elektrony wprowadzane przez NADH dostarczajÄ… energii do syntezy okoÅ‚o 3 moli ATP, ponieważ przechodzÄ… przez caÅ‚y Å‚aÅ„cuch oddechowy.  
    Teraz kilka słów na temat źródeÅ‚ redukcji (przyÅ‚Ä…czania wodoru) do NAD-u i FAD-u:
Podstawowym źródÅ‚em wodoru sÄ… przemiany biochemiczne zachodzÄ…ce w mitochondrium, czyli: cykl kwasów trójkarboksylowych sprężony z betaoksydacjÄ… kwasów tÅ‚uszczowych, czyli źródÅ‚em acetylo-CoA i przemianÄ… pirogronianu w jabÅ‚czan lub w szczawiooctan lub w razie potrzeby syntezy tÅ‚uszczu – w acetylo-CoA  oraz reakcje zachodzÄ…ce w cytoplazmie czyli głównie: glikoliza i dezaminacja oksydacyjna aminokwasów.
     Wynika z tego, że i biaÅ‚ka, i tÅ‚uszcze, i wÄ™glowodany wchodzÄ… jako metabolity wyjÅ›ciowe lub poÅ›rednie do cyklu Krebsa, a zatem mogÄ… być substratem energetycznym wykorzystywanym przez mózg do produkcji ATP, pod warunkiem, że pozyskany z nich wodór przejdzie przez Å‚aÅ„cuch oddechowy i trafi na rodnik tlenowy.
Teraz kilka słów na temat składu chemicznego suchej masy mózgu.
     BiaÅ‚ka stanowiÄ… okoÅ‚o 40%, tÅ‚uszcze okoÅ‚o 50%, skÅ‚adniki drobnoczÄ…steczkowe okoÅ‚o 9% z czego najwiÄ™cej jest: NAD, ATP, fosfokreatyny,  witaminy C i niacyny – Å‚atwo zamienianej przez mózg na NAD. SkÅ‚adniki mineralne stanowiÄ… okoÅ‚o 1% z czego w wiÄ™kszoÅ›ci to kationy sodu i potasu, nieco wapnia, a z anionów – chlorki, fosforany i siarczany.
     WÄ™glowodanów zaÅ› jest Å›ladowa ilość w formie estrów fosforanowych glukozy, mukopolisacharydów i  glikogenu zwiÄ…zanego z biaÅ‚kiem.
     Co wynika ze skÅ‚adu chemicznego mózgu? Bardzo wiele.
Tkanka nerwowa bardzo intensywnie i szybko syntetyzuje, i rozkÅ‚ada biaÅ‚ka, dlatego stwierdza siÄ™ obecność w mózgu  niepeÅ‚nego cyklu mocznikowego, neutralizujÄ…cego szkodliwy mocznik, dziÄ™ki czemu aminokwasy mogÄ… zasilać cykl Krebsa przez zamianÄ™ w acetylo-CoA , alfa-ketoglutaran, sukcynylo-CoA, fumaran i szczawiooctan.  SÄ… to procesy odwracalne. Przypominam, że brak nawet jednego aminokwasu wywoÅ‚uje ujemny bilans azotu, wydÅ‚użenie drobin biaÅ‚ka i skracanie telomerów, co w efekcie przyspiesza proces starzenia organizmu.
     Z przemian aminokwasowych zachodzÄ…cych w mózgu na uwagÄ™ zasÅ‚ugujÄ…: tyrozyna z której powstaje neuroprzekaźnik DOPA (L-3,4-dihydroksyfenyloalanina) lub substrat do syntezy noradrenaliny i adrenaliny lub tyroksyny i neuroprzekaźnik - GABA to aminokwas o nazwie - kwas 4-aminobutanowy - pochodna endogennego glutaminianu. GABA z pirogronianem daje bursztynian i alaninÄ™ lub bursztynian i serynÄ™. Wszystkie te metabolity mogÄ… zasilać cykl Krebsa.
Ciekawostka:  w mózgu stwierdza siÄ™  wysoki poziom trójpeptydu - glutationu  (glutaminian, cysteina i glicyna). Odgrywa on kluczowÄ… rolÄ™ w ochronie biaÅ‚ek przed utlenianiem  jako naturalny i wystarczajÄ…cy - antyoksydant oraz regulacji potencjaÅ‚u czynnoÅ›ciowego komórki. Do tego mózg bardzo chÄ™tnie wykorzystuje też glutaminian jako źródÅ‚o acetylo-CoA (przy okazji syntetyzowany jest wÅ‚aÅ›nie GABA) którego jest sporo do dyspozycji, bo różni autorzy podajÄ…, że od 40 do 80% aminokwasów mózgu to wÅ‚aÅ›nie kwas glutaminowy. Ale te cyfry nie wydajÄ… siÄ™ prawdopodobne, bo wg tabel wartoÅ›ci odżywczych np.:  w mózgu wieprzowym, kwasu glutaminowego jest okoÅ‚o 1,2g – czyli okoÅ‚o 1-1,2%.
     W mózgu nie stwierdza siÄ™ obecnoÅ›ci glukozy, dlatego bÅ‚Ä™dnie i najproÅ›ciej przyjÄ™to, że jest utleniana.
     Ale tak nie jest!
Wprawdzie stwierdzono, że współczynnik oddechowy (RQ – stosunek objÄ™toÅ›ciowy wytworzonego dwutlenku wÄ™gla do zużytego w tym samym czasie tlenu) dla tkanki nerwowej zbliża siÄ™ do wartoÅ›ci 1, a przepÅ‚ywajÄ…ca przez mózg  krew traci okoÅ‚o 8% swej zawartoÅ›ci glukozy – nie znaczy to jednak, że glukoza jest źródÅ‚em energii dla mózgu. Co wiÄ™c siÄ™ dzieje z glukozÄ…? O tym za chwilÄ™.
     Teraz chciaÅ‚bym wrócić do skÅ‚adu chemicznego mózgu.
48-53%  suchej masy mózgu, to tÅ‚uszcze, z czego okoÅ‚o 50% przypada na lipidy budulcowe czyli głównie – fosfolipidy, cerebrozydy i sfingomieliny - maÅ‚o ruchliwe metabolicznie, a kolejne 50% przypada na nasycone kwasy tÅ‚uszczowe: palmitynian (16:0) i stearynian (18:0), stanowiÄ…ce podstawowe substraty beta-oksydacji tÅ‚uszczu. Czyli, wiadomo już skÄ…d siÄ™ bierze acetylo-CoA do zasilenia cyklu Krebsa w mózgu.
Jak to się dzieje? Skąd się tam wzięły te tłuszcze, skoro przyjęto, że istnieje bariera krew-mózg?
Aby nie komplikować zagadnienia – pomijam teoriÄ™ „szeroko otwartych okien” – tÅ‚umaczÄ…cÄ… pojawianie siÄ™ w mózgu zwiÄ…zków wysokoczÄ…steczkowych w tym NNKT (niezbÄ™dnych, nienasyconych kwasów tÅ‚uszczowych)
     Odpowiedź na to pytanie zdaje siÄ™ prosta: W  przeciÄ™tnej komórce o profilu cukrowym (BWT - 1:3:0,5 wyrażone w g)  przy zachowaniu homeostazy cyt: „w sekundzie powstaje okoÅ‚o 10 czÄ…steczek kwasów nukleinowych, 1500 czÄ…steczek biaÅ‚ka, 30 czÄ…steczek cukru i 12000 (sÅ‚ownie - dwanaÅ›cie tys.) czÄ…steczek tÅ‚uszczu. Procesy te wymagajÄ… zużycia (hydrolizy) okoÅ‚o 2,5*109 czÄ…steczek ATP." - cyt: Pilawski, "Podstawy biofizyki", PZWL W-wa 1985 s. 197
     Wróćmy teraz do glukozy. Co siÄ™ dzieje z glukozÄ… wchodzÄ…cÄ… do cytozolu komórki?
Po pierwsze: ze wzglÄ™du na bardzo intensywnÄ… przemianÄ™ biaÅ‚kowÄ… w mózgu, a co za tym idzie, szybkimi przemianami kwasów nukleinowych,  konieczna jest synteza z glukozy – pentoz w szlaku pentozofosforanowym. W wyniku tego procesu uwalniany jest dwutlenek wÄ™gla.
Ciekawostka: ustalono, że proces zapamiętywania krótkotrwałego związany jest z syntezą RNA, natomiast proces zapamiętywania długotrwałego z tworzeniem nowych wypustek i synaps.
Po drugie:  ze wzglÄ™du na bardzo intensywnÄ… przemianÄ™ biaÅ‚kowÄ… w mózgu, a co za tym idzie ubytkom metabolitów poÅ›rednich cyklu Krebsa w - szczawiooctan.
Po trzecie: ze względu na bardzo szybką przemianę tłuszczu mitochondrialnego, na acetylo-CoA, z uwolnieniem dwutlenku węgla, celem ciągłego odbudowania zapasów tłuszczu energetycznego. Może odbywać się to w dwojaki sposób, albo przez mitochondrialną elongację, albo przez cytozolową syntezę de novo.
Ciekawostka: przy bardzo intensywnym tuczu zwierząt (produkcji tłuszczu z węglowodanów) współczynnik RQ może przekroczyć wartość 1,3.
     Teraz kilka słów na temat ciaÅ‚ ketonowych, jako wygodnej formy przekazywania energii z wÄ…troby do narzÄ…dów uprzywilejowanych i mięśni, gdy istnieje taka potrzeba np.: po fizjologicznym wysiÅ‚ku fizycznym.
PowstajÄ… one w wÄ…trobie w wyniku kondensacji dwóch czÄ…steczek acetylo-CoA  w procesach normalnej przemiany materii i sÄ… uwalniane do krwi, ale nie nagromadzajÄ… siÄ™ w organizmie, ponieważ chÄ™tnie sÄ… wychwytywane przez miÄ™sieÅ„ sercowy, mięśnie szkieletowe, nerki i tkankÄ™ mózgowÄ…, celem szybkiego przyswojenia energii.
     I tak: utlenienie mola acetooctanu prowadzi do powstania 23 moli ATP, a utlenienie mola beta-hydroksymaÅ›lanu prowadzi do powstania 26 moli ATP.
Zamiana zaÅ› tych zwiÄ…zków w aceton przez dekarboksylacjÄ™, czyli wydzielenie dwutlenku wÄ™gla, zmusza organizm do jego wydalenia – głównie przez pÅ‚uca i skórÄ™, co wiąże siÄ™ z ewidentnÄ… stratÄ… energetycznÄ….
     DrugÄ… wygodnÄ… formÄ… przekazywania energii z wÄ…troby do serca i mózgu jest ATP.
Na jakiej zasadzie siÄ™ to odbywa?
ZacytujÄ™ fragment polskiej publikacji wydanej przez POLFA Trachomin, a zatytuÅ‚owanej – „W sprawie stosowania ATP u niemowlÄ…t” – opublikowanej w 1962r. s. 8
Cyt:
(...)
Doświadczenia Lamprechta tłumaczą dalej dostarczanie powstałego w wątrobie ATP poprzez erytrocyty do mięśnia serca i mózgu. Nowsze prace Baldwina wykazały, że poważną rolę należy przypisać tu również przemianie fosfokreatyny w typowej reakcji Lehmana. (...)
Pojawia się pytanie: czy, ta najlepsza, możliwa forma przekazywania energii - jest znaczącą formą?
O tym za chwilÄ™.
     Jak wspomniaÅ‚em na wstÄ™pie - jedynym liczÄ…cym siÄ™ źródÅ‚em energii dla mózgu jest energia swobodna, którÄ… organizm kumuluje w postaci ATP.
Wytworzona w ten sposób energia jest zużytkowana przez mózg głównie w trojaki sposób.
Po pierwsze: do tak zwanej chemicznej pracy biosyntezy – okoÅ‚o 30-40%
Po drugie: do aktywnego transportu jonów przez bÅ‚onÄ™ komórkowÄ… – okoÅ‚o 50-60%
Po trzecie: rozpraszana w formie ciepÅ‚a – resztÄ™.
Podane wartoÅ›ci sÄ… przybliżone, zmienne i Å›ciÅ›le powiÄ…zane ze stanem fizjologicznym mózgu – głównie faz: snu (przeważa anabolizm), czuwania (przeważa katabolizm) i podrażnienia (głównie katabolizm z uwalnianiem glukozy z rezerwy glikogenowej mózgu).
Ciekawostka: JednÄ… trzeciÄ… PPM (podstawowej przemiany materii) organizm traci na aktywne utrzymanie pompy sodowo-potasowej, głównego czynnika utrzymujÄ…cego w równowadze potencjaÅ‚ spoczynkowy i czynnoÅ›ciowy bÅ‚ony komórkowej. Możliwe jest to tylko dziÄ™ki hydrolizie ATP. I tak - hydroliza jednej czÄ…steczki ATP umożliwia przemieszczenie trzech jonów sodowych  na zewnÄ…trz i dwóch jonów potasu do wnÄ™trza komórki, wbrew gradientowi stężeÅ„. Czyli, jak widać, jest to proces bardzo energochÅ‚onny.
     I ostatnie dwa pytania, na które chciaÅ‚bym dziÅ› krótko odpowiedzieć.
Czy mózg gromadzi substraty energetyczne? Odpowiedź  – tak.
Wynika to ze składu chemicznego mózgu, który jest narządem stosunkowo bogatym i w białka i w tłuszcze, które może spożytkować do wytworzenia energii w formie ATP. Możliwe jest to jednak jedynie przy stałym dostępie tlenu, gdyż tkanka nerwowa w stosunku do innych tkanek wyjątkowo szybko zużywa ATP.
     W zwiÄ…zku z tym brak możliwoÅ›ci wytwarzania ATP w mózgu spowodowany niedotlenieniem, powoduje szybko szereg nieodwracalnych zmian biochemicznych, dokÅ‚adnie opisanych w literaturze medycznej,  dotyczÄ…cych problematyki udarów mózgowych i zatorów mózgu. 
Drugie pytanie: dlaczego nie jest możliwe magazynowanie większej ilości energii swobodnej w formie ATP?
Odpowiedź – nie ma takiej możliwoÅ›ci, ponieważ masa jednego mola ATP wynosi 507g, natomiast ogólna ilość ATP w organizmie czÅ‚owieka wynosi zaledwie okoÅ‚o 50g, czyli jednÄ… dziesiÄ…tÄ… mola. Oznacza to, że obrót czÄ…steczkÄ… ATP jest bardzo krótki i wynosi od czasu wytworzenia do hydrolizy tylko okoÅ‚o 100 sekund.
     Wynika z tego, że w ciÄ…gu doby organizm może wytworzyć okoÅ‚o jeden kilogram ATP na jeden kilogram należnej masy ciaÅ‚a. WÅ‚aÅ›nie, dlatego przekazywanie sercu i mózgowi wytworzonego w wÄ…trobie ATP przez krwinki czerwone,  peÅ‚ni jedynie formÄ™ pomocniczÄ…. 


                                                                                                  mgr inż. Tomasz KwaÅ›niewski

Tekst opracowano na podstawie następującej literatury:
  1. Z. Ewy - Zarys fizjologii zwierzÄ…t, PWN W-wa 1976
  2. W. Minakowski – Biochemia krÄ™gowców, PWN W-wa 1981
  3. A. SzczygieÅ‚ – Podstawy fizjologii żywienia, PZWL W-wa 1975
  4. W. Brühl – Vademecum lekarza ogólnego, PZWL W-wa 1992
  5. E. Biller – Kucharz & Gastronom, Rea s.j. W-wa 2001
  6. A. Pilawski – Podstawy Biofizyki, PZWL W-wa 1985
  7. R. BaraÅ„ski – Pediatria, PZWL W-wa 1971
  8. R. Murray – Biochemia Harpera, PZWL  W-wa 1995
  9. V. Davidson – Biochemia, Urban&Partner, WrocÅ‚aw 2002
10. L. Stryer – Biochemia, PWN W-wa 1999 

* - tekst opublikowany w Miesięczniku OPTYMALNI nr 129 (maj 2010r.) s. 8

copyright by Tomasz Kwaśniewski

[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski