Artykuły opublikowane

Otyłość.
18-11-2006

Gdy waga nie spada.

     Od 20 lat chorowaÅ‚am na nadciÅ›nienie, a od lutego 1998 r. stosujÄ™ żywienie optymalne. WiÄ™cej pieniÄ™dzy wydawaÅ‚am na leki niż na jedzenie. Szybko ustÄ…piÅ‚o mi nadciÅ›nienie, bóle krÄ™gosÅ‚upa, przestaÅ‚y mi marznąć rÄ™ce i nogi. ByÅ‚y caÅ‚e tygodnie, że nie mogÅ‚am siÄ™ poruszać. Teraz ćwiczÄ™, jeżdżę na rowerze i oczywiÅ›cie czujÄ… siÄ™ dobrze. SkórÄ™ mam jak aksamit oraz piÄ™kne paznokcie. Oto niektóre z wyników moich badaÅ„ przed i po zastosowaniu diety:



   Parametr       przed        po
   CiÅ›nienie    200/100       120/80  
  Chlesterol       310      257
       HDL       72,6      91,3
       LDL       169    129,7
 Triglicerydy       257     180

     Mam 50 lat, weszÅ‚am wiÄ™c w okres przekwitania i przestaÅ‚am miesiÄ…czkować. Od zastosowania diety miesiÄ…czki wróciÅ‚y i sÄ… obecnie bezbólowe.
     Mam jednak jeden ogromny problem - nie mogÄ™ schudnąć. Przy wzroÅ›cie 163 cm ważę 74 kg. Nie mogÄ™ sobie poradzić z tÄ… nadwagÄ…. Być może jakieÅ› szczególne Pana wskazówki pomogÄ… pozbyć siÄ™ nadwagi. Dlatego też zwracam siÄ™ z moim problemem bezpoÅ›rednio do Pana.
                                        A.Å».

Odpowiedź:
     Wyniki badaÅ„ sÄ… u pani dobre. UstÄ…piÅ‚o nadciÅ›nienie, na które, wg poglÄ…dów współczesnej medycyny, do koÅ„ca życia trzeba brać leki. Poziom cholesterolu dobrego - HDL jest bardzo wysoki i to dobrze. Åšwiadczy o szybkim pobieraniu z tkanek cholesterolu czyli oczyszczaniu tkanek, w tym naczyÅ„ tÄ™tniczych z cholesterolu. Åšwiadczy o szybkim ustÄ™powaniu miażdżycy tÄ™tnic.
     Trójglicerydów powinno być poniżej 100, a jest 180. Nie jest to szkodliwe, ale jest dowodem na to, że robi pani bÅ‚Ä™dy w diecie. Niewielkie, ale jednak bÅ‚Ä™dy.

     Organizm zawsze woli pobierać tÅ‚uszcz z przewodu pokarmowego, niż z zapasów znajdujÄ…cych siÄ™ w tkance tÅ‚uszczowej. Aby organizm zmusić do spalania wÅ‚asnego tÅ‚uszczu, trzeba dodatkowych sposobów. Przy Å»ywieniu Optymalnym czÅ‚owiek gÅ‚odu nie odczuwa. Trzeba jeść mniej w kaloriach.
     PrÄ…dy selektywne uwalniajÄ… kwasy tÅ‚uszczowe z wÅ‚asnej tkanki tÅ‚uszczowej, ale nie u wszystkich w znaczÄ…cy sposób. U jednych zwiÄ™kszajÄ… poziom wolnych kwasów tÅ‚uszczowych o 65%, a u innych tylko o 2%.

     Można zmusić organizm do spalania wÅ‚asnego tÅ‚uszczu w sposób nastÄ™pujÄ…cy: należy spożywać 2 posiÅ‚ki dziennie (bez przejadania siÄ™), w których powinna być minimalna ilość wÄ™glowodanów - po 5-10 g. ResztÄ™ wÄ™glowodanów, w dowolnie wybranym produkcie, czy produktach, czyli 30-40 g należy zjeść przez snem. Nie należy przy tym już zjadać biaÅ‚ka, czy tÅ‚uszczu. TÅ‚uszcze z przewodu pokarmowego kierowane sÄ… do krwi, skÄ…d sÄ… bardzo szybko pobierane przez komórki. W ten sposób majÄ… zapas paliwa i energii. Gdy czÅ‚owiek wprowadzi do swego organizmu po kilku godzinach od ostatniego posiÅ‚ku tylko wÄ™glowodany, to aby je przyswoić, spalić lub przetworzyć na tÅ‚uszcze i cholesterol, czy przetworzyć w inny sposób, organizm musi zainwestować sporo energii. TÄ™ energiÄ™ musi pobrać ze spalania wÅ‚asnej tkanki tÅ‚uszczowej. W ten sposób ubywa siÄ™ na wadze 2-3 kg miesiÄ™cznie.

     NastÄ™pnym sposobem sÄ… jednodniowe gÅ‚odówki. Zalecam je wyÅ‚Ä…cznie gdy jest taka potrzeba i głównie w piÄ…tek, przed wolnÄ… sobotÄ…. W przeciwieÅ„stwie do wszystkich innych modeli żywienia krótkotrwaÅ‚e gÅ‚odówki nie sÄ… szkodliwe dla organizmu na Å»ywieniu Optymalnym i nic w nim nie zmieniajÄ…. Nie wymuszajÄ… przebudowy organizmu, gdyż przemiana materii przy Å»ywieniu Optymalnym i w krótkotrwaÅ‚ej gÅ‚odówce jest taka sama. Tyle samo energii (prawie) z biaÅ‚ka, tÅ‚uszczu i wÄ™glowodanów organizm uzyskuje przy Å»ywieniu Optymalnym, co w krótkotrwaÅ‚ej gÅ‚odówce, czy poÅ›cie. JeÅ›li w sobotÄ™ rano, po jednodniowej gÅ‚odówce czÅ‚owiek nie bÄ™dzie gÅ‚odny, bÄ™dzie to oznaczaÅ‚o, że organizm pobiera tÅ‚uszcze z wÅ‚asnych zapasów i spala je. W ten sposób ubywa siÄ™ na wadze od 0,5 do 1 kg po każdej gÅ‚odówce. Gdy w sobotÄ™ zje siÄ™ pierwszy posiÅ‚ek dopiero wówczas, gdy bÄ™dzie odczuwaÅ‚o siÄ™ chęć na jedzenie, bÄ™dzie można tym wiÄ™cej stracić na wadze, im później zje siÄ™ pierwszy posiÅ‚ek, ale nie powinno siÄ™ na siÅ‚Ä™ powstrzymywać od jedzenia, jeÅ›li odczuwa siÄ™ Å‚aknienie.
     Należy wiedzieć, że każdy dÅ‚uższy post, czy gÅ‚odówka - w efekcie zawsze prowadzi do wychudzenia i wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach szczególnie u mÅ‚odych kobiet - nawet do Å›mierci gÅ‚odowej.

     Dobry jest także ruch - rower, bieganie, pÅ‚ywanie. Powinien to być ruch na czczo. Przy dÅ‚uższym wysiÅ‚ku organizm musi pobrać energiÄ™ z wÅ‚asnych zapasów, a liczÄ…ce siÄ™ zapasy wystÄ™pujÄ… głównie w tÅ‚uszczu. Gdy po wysiÅ‚ku nie wystÄ…pi chęć na jedzenie, można z pierwszym posiÅ‚kiem poczekać do czasu, aż ta ochota siÄ™ pojawi. W ten sposób również siÄ™ chudnie, ponadto sposób ten przynosi duże dodatkowe korzyÅ›ci dla organizmu. Należy pamiÄ™tać, aby przy wiÄ™kszym obciążeniu organizmu wysiÅ‚kiem fizycznym, spożywać wiÄ™cej kolagenu, aby obciążone stawy i wiÄ…zadÅ‚a miaÅ‚y materiaÅ‚ do odnowy.

                                                                          Jan KwaÅ›niewski
więcej...

Copyright by Jan Kwaśniewski.
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wiêcej » 
Copyright © 2004-2015 Jan KwaÅ›niewski & Tomasz KwaÅ›niewski